Çok sayıda hukuk müşaviri ve avukatlar alınacak

Çok sayıda hukuk müşaviri ve avukatlar alınacak

Çok sayıda hukuk müşaviri ve avukatlar alınacakKurumsal yönetmeliklerde yapılan düzenlemeler çerçevesinde hukuk müşaviri ve avukat alımları başlıyor. Çeşitli kamu kurumlarının kısa bir süre içinde hukuk müşaviri ve avukat alımı ile ilgili ilana çıkması bekleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilmesi beklenen hukuk müşaviri ve avukatların alımında KPSS (B) grubu puanı esas olarak değerlendirilecektir. Yeni düzenlemeyle hukuk müşaviri ve avukatların alımında değerlendirme yetkisi ÖSYM’den alındı. Kurumsal yönetmeliği olan kurumlar hukuk müşaviri ve avukatların alımında kadro sayısının beş katı aday arasında yazılı/ sözlü sınavla personelini seçecektir.

2012 yılında KPSS Yönetmeliğinde bir düzenleme yapılmıştı. Düzenlemede aşağıdaki değişiklikler yer alıyor.

“Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapmak kaydıyla, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilirler.”

Yeni Düzenleme Nereleri kapsıyor?

1- Hukuk müşaviri ve avukat kadroları ÖSYM’nin yaptığı merkezi alımlar dışına çıkarılmıştır.

2- Bir kurumun hukuk müşaviri veya avukat alabilmesi için, kurumsal yönetmeliğinin olması gerekmektedir. Bu yönetmelikte, sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlar yer almalıdır.

3- Alımlarda öncelikle KPSS B Grubu puanı kullanılacak. Alınacak kadro sayısının beş katı aday yazılı ve/veya sözlü sınava alınacak.

Hukuk müşaviri veya avukat ihtiyacı oluşan kurumlar yönetmelik değişikliğine gidiyor. Çünkü bir kurumun hukuk müşaviri veya avukat alabilmesi için buna dair yönetmeliği olması gerekiyor. Yönetmeliklerde yapılan değişiklikler Resmi Gazetede yayımlanmaya başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değişikliği 7 Haziranda, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Yönetmeliğindeki değişiklik ise 11 Haziranda Resmi Gazetede yayımlandı. Dolayısıyla bu iki kurumun önünde hukuk müşaviri veya avukat alımı ile ilgili engel kalmadı.

Yönetmeliklerde Hangi Şartlar bulunuyor? 

1- Yönetmeliklerde hiç bir yaş şartı yer almıyor.

2- Öncelikle Hukuk fakültesi mezunu olma şartı aranıyor.

3- Avukat kadrosu için avukatlık ruhsatnamesinin, başvuru tarihinin son günü alınmış olma şartı aranıyor.

Yönetmeliklerdeki değişikliklerden sonra kurumlar hukuk müşaviri ve avukat alımı için ilana çıkacak. Bu ilanlara 2012 KPSS’ye girmiş adaylar başvuru yapacak. Aday yazılı ve/veya sözlü sınava tabi tutulacak. Açılan kadro sayısının beş kaş katı aday başvurabilecek. Kurumlar ilana çıktığında anında bizler de sayfamızdan sizlere duyuracağız.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ