Hayati Yazıcı’dan 1780 Personel Alımı müjdesi

Hayati Yazıcı’dan 1780 Personel Alımı müjdesi

hayati-yaziciGümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı TRT Haber’de yayınlanan ‘Neler Oluyor’ konuk oldu. Programda TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken’in sorularını yanıtlayan Bakan Yazıcı, sınır ticareti, gümrük kapıları ve akaryakıt kaçakçılığı gibi konulara değindi.

Böken’in Bakanlığa bu yıl alınması planlanan memur sayısı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Her gümrük kapısında emniyeti sağlamak için görevli mülkü amirleri olan vali yardımcıları bulunuyor. Tabi personel sıkıntısı oluyor. Bu sebeple yeni personel alımı yapılacak. Mülakatlara başlıyoruz. 1780 personel alımı yapmayı planlıyoruz. 800’ü gümrük muhafaza memuru olacak. Üniversite mezunları, belli branşlardan mezun olanlar için KPSS şartı arayacağız. Tabi gümrük muhafaza memurları için fiziksel şartlar var. Polis gibi eğitim alıyorlar. Spor alanları atış poligonları var. Belli şartlardaki kişileri değerlendireceğiz, diyerek isdihdam müjdesi verdi.

Kaymakamlıklara bağlı olarak görev yapan Tüketici Hakem Heyetleri ile ilgili personel alınmasını planladıklarını belirtti. Hayati Yazıcı “Eğer onaylanırsa ilk etapta 500-600 raportör almayı planlıyoruz” dedi. Tüketici Hakem Heyetleri vatandaşların şikayetlerinin değerlendirildiği, çözüm sunulduğu merkezler. Heyetlerde esnaftan, barodan, halktan ve kamu personellerinden temsilcileri görev yapıyor. Şikayetleri değerlendiren heyet, gerçekten aldatıcı, hasarlı, tüketiciyi mağdur eden bir durumlar olduğunda incelemeye alıyor. Ücretsiz verilen hizmetlerin giderleri bakanlık bütçesi tarafından karşılanıyor. Heyet 2000 bin TL’ye kadar olanlara bakıyor. Fazla olanları tüketici mahkemesine yönlendiriyor.

Hakem Heyeti Kimlerden oluşuyor?

 

Hayati Yazıcı: Tüketici hakem heyetlerinin oluşturacak kişileri ehil olması gerekiyor. Valiler toplantısında buralara atanacak kişiler konusunda seçici olmalarını istedim . Yeni yasa tasarısında Tüketici hakem heyetleri için yeni personel istihdamı ile ilgili talebimiz var. Raportör almayı planlıyoruz. Bütün hakem heyetleri 937 tane olması lazım. İlk etapta 500-600 raportör almayı düşünüyoruz. Maliye  Bakanlığına kadro açılması hususunda, talebimizi ilettik.


Bir önceki yazımız olan Fillo Kargo İş Başvurusu- 2015 başlıklı makalemizde aras kargo iş başvuru, Fillo Kargo açık pozisyonlar ve fillo kargo eleman ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ