İş ve Meslek Danışmanı adayları çözüm istiyor

İş ve Meslek Danışmanı adayları çözüm istiyor

SGK bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclise sunuldu. Yeni yasa tasarısında SGK bünyesinde görevlendirilmek üzere çok sayıda iş ve meslek danışmanları alınacağına dair madde bulunuyor. Bu konu ile ilgili daha önce yayımlanan haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Atama bekleyen sertifika sahibi İş ve Meslek Danışmanı adayları, atama şartlarından ve atamalardaki belirsizlikten dolayı sıkıntılarını ilettiler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2 Nisan 2012 tarihinde, Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ( SAÜSEM)tarafından düzenlenen İş ve Meslek Danışmanlığı eğitimlerini tamamlayan 2817 kursiyer arasından 2000 kursiyer atandı. Ancak yerleşemeyen 817 kursiyer Sayın Başbakana sıkıntılarını ilettiğinde kendilerinin de en kısa sürede atanacakları müjdesini aldılar. Ancak SAÜSEM bu atamadan önce nisan ayında yeni bir sertifika sınavı açarak, toplamda 373 kişiye daha sertifika vermiştir. Aynı konuda Anadolu Üniversitesi Personel Belgelendirme Birimi (ANAPER) tarafından yapılan sertifika sınavında toplam 35 kişi daha sertifika almıştır.

817 kursiyere bizzat Başbakanın verdiği atama sözü için Türkiye İş Kurumu 12 Haziran 2012 tarihinde ilana çıkarak, bu ilanda “03.03.2012 tarihinde yayımlanan İş ve Meslek Danışmanı alım ilanına başvurup tercih yapmış ancak yerleşememiş olmak.” Şartına yer vermiştir. Bu madde ile ANAPER ve SAÜSEM’ den nisan ve mayıs aylarındaki sınavlarda sertifika alan adayların atamalara başvuruları engellenmiştir. İlgili kişiler bu maddeden dolayı dava açarak haklarını aramanın yollarını aramaya aramışlardır. Davalar Danıştay’a taşınınca, ilgili maddeden dolayı yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararından sonra 817 atamasına başvurmayan 408 kişinin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bir yasa tasarısı hazırlanmıştır. Bu yasa tasarısının geçici üçüncü maddesinde “27/6/2012 tarihi itibarıyla İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olanlardan İş ve Meslek Danışmanı pozisyonuna başvurabilmek için ilgili mevzuatında öngörülen koşullar ile Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS (B) grubu KPSSP3 puan türünde 10/7/2010 ve 11/7/2010 tarihlerinde yapılan sınavlara girmiş ve bu sınavlardan en az 70 puan almış olma koşulunu taşıyanlardan bu maddenin yayımı tarihinden itibaren yirmi gün içinde yazılı olarak müracaat edenler, Kurum tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı pozisyonlarına atanır.” ifadesine yer verilmiştir. 817 atamasına başvuramayan adayların mağduriyetleri bu kanunla giderilmiştir. Geçici üçüncü maddenin devamında “11/6/2012 tarihli İş ve Meslek Danışmanı alım ilanına istinaden yapılan yerleştirme sonucuna göre istihdam edilen İş ve Meslek Danışmanlarından bu pozisyonlarda 1/11/2012 tarihi itibarıyla çalışmakta olanların söz konusu yerleştirme işlemleri ve atanmalarına ilişkin hakları saklıdır. İlgili mevzuat ve sözleşmelerinde yer alan hükümler çerçevesinde bunların istihdamına devam olunur.” ifadesi ile de atanan 817 kişinin istihdamının devam ettirilmesi amaçlanmıştır.

Ancak alımın yapılması ile ilgili netlik yoktur. Tasarıda belirtilen şartları taşıyan kişiler başvurduklarında hepsi mi atanacak, yoksa belirlenen kadro sayısı kadar mı atama yapılacak? Bu belirtilmemiştir. Tamamı atanacaksa yeniden sorunlar olacaktır.  Eğer bu kişilerin 817 atamasında başvuru hakkı engellenmemiş olsaydı, tasarıda belirtilen tarihten itibaren sertifikalı olan ve örneğin 71 puana sahip biri atanamazdı. Çünkü 817 alımı 79 puan ile kapatmıştı. Bu durumda 817 atamasında başvursa dahi atanamayacak olan birisi koşulsuz atanacak duruma geldiği için eşitsizlik oluşmuştur. Sertifika sahibi olan 88 puanlı birisi bu şekilde bir atamaya başvuramazken 70 puanlı biri atanabilmektedir.

Yasada belirtilen tarihten sonra sertifika alan 1004 kişi  Sn. Bakan Faruk Çelik’in “2012 bitmeden 2000 İMD daha alınacak” şeklindeki sözü doğrultusunda sertifika programına  maddi-manevi emek vererek katıldılar. Bu kanun tasarısı ile sadece 408 kişinin mağduriyeti giderilmiştir. Geriye kalan 1004 kişi için sorun aynen devam etmektedir. Bu 1004 kişi 5000 kişinin girdiği zorlu İMD sınavını başarı ile sonuçlandırarak belge almaya hak kazanmıştır. Bu süreç içerisinde özellikle SAÜSEM’in yeni sınav yapması, atanamayan iş ve meslek danışmanları sorununu ortaya çıkaracaktır.

Bu konu üzerinde bakanımız Sn. Faruk Çelik’in gerekli çalışmaları yaptığını biliyoruz, ancak bakanımızdan yasa tasarısının ilgili maddeleri hakkında net bir açıklama yapmasını istiyoruz.


Bir önceki yazımız olan TEKZEN Yapı Market İş Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde TEKZEN açık pozisyonlar, TEKZEN başvuru formu ve TEKZEN eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ