Kamudan 150 bin memur talebi geldi

Kamudan 150 bin memur talebi geldi

Kamu kurum ve kuruluşları en yüksek memur alımını 2013 yılında talep etti. Birçok kamu kurumu bu yıl rekor sayıda memur alımı yapacağını duyurdu. Ancak kurumların memur açığı, bu yıl alınması planlanan memur sayısının çok üzerinde. Kamu kurumlarından, bu yıl için alınacağı açıklanan memur sayısının yaklaşık iki katı 150 bin kadro talebi geldi. En çok memur alınması planlanan kamu kurumu Milli Eğitim Bakanlığı 61 bin kadro ile en çok talebi yaptı. 2013 bütçe planında kamu kurumlarına 65 bin, üniversitelere 14 bin personel alınacağı kararlaştırıldı.

2013 yılı memur alımı süreci milyonlarca memur adayı tarafından merakla bekleniyor. Kamu kurumları, Devlet Personel Başkanlığı’na bu yıl içerisinde almak istedikleri personel sayılarını bildirdi. Buna göre, kamu kurumlarından, 2013 yılı için alınacağı duyurulan memur sayısının yaklaşık iki katı talep geldi. 2013 yılı bütçe kanuna göre, devlet bu yıl içinde kamu kurumlarına 65 bin, üniversitelere de 14 bin yeni personel alacak. 

En fazla memur Milli Eğitim’e 

Kamu kurumlarının 2013 yılı memur alımları için ihtiyaç duydukları kadro sayılarını bildirmesi istendi. Ancak kamu kurumlarının memur talebi planlanan sayının çok üzerinde çıktı. Kamu kurumlarından gelen kadro talebi sayısı 150 bini aştı. 61 bin kadro ile Milli Eğitim Bakanlığı en çok kadro talep eden kurum oldu. Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onu izledi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerden Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 26 bin, Sağlık Bakanlığı ise merkez ve taşra hastaneleri için 9 bin kadro talep etti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da 2013 yılı için 13 bin kadro talep etti. Emniyet Genel Müdürlüğü’de de 5 bin kadroya ihtiyacı olduğunu bildirdi. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı da, en çok kadro isteyen kurumlar arasında yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 5 bin 400, Adalet Bakanlığı 4 bin 500, Maliye Bakanlığı da 2 bin kadro talebinde bulundu.

Atama 100 bini bulur 

Kamu kurumlarının, Devlet Personel Başkanlığı’na kadro taleplerini mayıs ayı başına kadar bildirmeleri gerekiyor. Kurum talepleri değerlendirilerek sadece acil olanlar için izin verecek. Bu durumda kurumların kadro taleplerini yeniden değerlendirerek sayıyı düşürmeleri istenecek. Buna rağmen 2013 yılında yeni alınacak olan memur sayısının üniversitelerle birlikte 100 bine yaklaşacağı tahmin ediliyor.

2013 yılı memur alım takvimine göre, 1. yerleştirme işlemi 24 Haziran ile 3 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. İkinci yerleştirme işleminin ise Kasım ayında yapılması planlanıyor.

Memur alımı yapacak kurumlar ilana çıktığında anında sizlerle paylaşacağız. Sayfamızı takip ederek güncel ilanlardan haberdar olabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ