MEB Meslek Edindirme Kursları

MEB Meslek Edindirme Kursları

mebMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) meslek sahibi olmak isteyen vatandaşlara kurslar düzenleyecek. MEB  tarafından hazırlanan Mesleki Becerilerin Geliştirilmesi Projesi (MESGEP) projesi kapsamında uygulanacak kurslar öncelikle işsizliğin yüksek olduğı pilot seçilen 35 ilde başlatılacak. İşsizliğe çare olarak mesleki becerileri kazandırılması için kurs düzenlenecek. Kurslara 15-45 yaş arasındaki isteyen herkes başvurabilecek.

MEB’den Meslek Edindirme Kursları

MEB’in hazırladığı MESGEP kapsamında seçilen pilot iller arasında yer alan Diyarbakır’da meslek sahibi olmayan genç işsizler, dezavantajlı gruplar ve başka meslek öğrenmek isteyenler ile mahkumlara yönelik düzenlenecek kurslar için çalışmalara başlandı.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şeyhmus Ayan, MESGEP projesiyle birçok kişinin “altın bilezik” kazanacağını belirterek genç işsizleri, dezavantajlı grupları ve mesleğini değiştirmek isteyenleri ilgi ve yetenekleri doğrultusunda meslek kazandırmak istediklerini söyledi.

Bu konudaki çalışmalar İl Milli Eğitim Müdürlüğünce seçilen 5 kişilik bir proje ekibi tarafından yürütülüyor. Ayan, kurslara katılmak isteyenlerin internet üzerinden başvuru yapacaklarını belirterek, en yakın okul, halk eğitim merkezi ve bağlı yerlerde kurs açma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şeyhmus Ayan, şöyle konuştu:

Bu dönem E Tipi Kapalı Cezaevi ve Bağlar Eğitim Merkezinde mahkumlara yönelik 5 farklı programda kurs açılması planlandı. Özellikle dezavantajlı grupların yoğun yaşadığı bölgelerdeki Mesleki Eğitim Merkezi ve Halk Eğitim Merkezleri ile işbirliğine gidilerek çalışmalar yürütülecek.”

Kursiyerlere ücretsiz taşıma hizmeti

MESGEP Proje sorumlusu Deniz Işın, kursiyerlerin ilgi ve yeteneklerini göz önüne alarak onlara meslek edindirmeyi amaçladıklarını belirterek, bu sayede kursiyerlerin kurs giderlerini sağlamak üzere yardımcı olmak istediklerini söyledi.

Işın, devam zorunluluğu bulunan kurslarda kursiyerlere engel ve dezavantaj durumuna göre taşıma hizmeti de verilmesinin planlandığını belirtti.

Mesleki eğitim ve beceri geliştirme konusunda gereken malzemelerin proje bütçesinden karşılanacağını hatırlatarak şöyle dedi:

Eğitim sonunda kursiyerlere MEB onaylı belge verilecek. Eğitimlere hedef grupları arasına giren 15-45 yaş arasındaki herkes başvurabilecek. Kurs süresi 40 ile 400 saat arasında değişecek. Kurslar kentin özelliklerine göre özel politikalar gerektiren birey araştırması sonuçlarına göre açılacak. Buraya güvenlik nedeniyle göç etmişler, şiddet mağduru kadınlar, eğitime erişim fırsatı bulamamış olan bireyler, muhtaç durumdaki dul ve yetimler, cezaevlerinden tahliye olmuş veya olmamış bir mesleki becerisi olmayan veya meslek değiştirmek isteyenler ile meslek sahibi olmak isteyen ev hanımları başvurabilecek. Kursiyerlerin eğitimlerle meslek sahibi olmasına çalışılacak.” MESGEP projesi için pilot olarak belirtilen 35 ilin Diyarbakır dışında hangisi olduğu henüz açıklanmadı.


Bir önceki yazımız olan Star TV İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Doğuş Yayın Grubu, Doğuş Yayın Grubu iş başvurusu ve NTV İş Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ