Mehmet Şimşek: 5 bin vergi müfettişi alacağız

Mehmet Şimşek: 5 bin vergi müfettişi alacağız

mehmet-simsekMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlığa 5 bin memur alacaklarının müjdesini verdi. Vergi Müfettişi olarak görev yapacak memurlar önümüzdeki iki yıl içerisinde alınacak. Şimşek, Türkiye’de mali konularda teknolojik hizmet vermek için seferberlik ilan ettiklerini ve 5 bin civarında vergi müfettişi alacaklarını söyledi.

Şimşek, “Artık işyerlerinin tüm işlemleri elektronik ortamda yapılıyor. Beyanların yüzde 90’ı elektronik ortamda yapılıyor. Bu nedenle elektronik denetime geçeceğiz. Bundan sonra denetimleriniz bile artık elektronik olacak. Bunun için her şeyinizi elektronik ortamda kayıt altına alın, arşivleyin.” dedi.

Bakan Şimşek, Eskişehir’de ‘Kayıt dışı ekonominin nedenleri, sonuçları ve çözüm önerileri’ konulu konferansa katıldı. Burada yaptığı konuşmada, kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmenin önemini vurguladı. Gelinen noktada vergi yükünün kayıt dışılığın sebepleri arasında gösterilmesinin doğru olmadığını kaydeden Bakan Şimşek, “Kayıt dışı ile çok mücadele etmemiz lazım. Türkiye’de gelinen noktada vergi yükünün kayıt dışılığa sebep olduğu hususu doğru değildir. Biz vergi oranlarını aşağıya çektik. Vergi oranlarını aşağı çekmemiz yetmiyor. Mevzuatı birleştirmemiz lazım. Kayıt dışı sadece Türkiye’yi ciddi anlamda aşağıya çekiyor. Bunun için kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek çok önemli.” diye konuştu.

Elektronik Denetime Bile Geçeceğiz

Bakan Şimşek Maliye’nin teknolojik hizmetler konusunda çalışmalara başladığını ve bu konuda gelişme kaydettiklerini dile getirerek şöyle dedi: “Beyanların yüzde 90’ı elektronik ortamdan geliyor. Elektronik denetime bile geçeceğiz. Bundan sonra denetimleriniz bile elektronik olacak. Bakın her şeyinizi elektronik ortamda kayıt altına alın, arşivleyin. Bu konuda çalışmalarımız sonlandı, sonlanmak üzere. Önümüzdeki süreçte bunları yapacağız.”

“Vergi Müfettişi Sayısını 12 Bine Çıkaracağız”

Bakan Şimşek, toplantıda verginin önemine de dikkat çekerek denetimlerin artacağına değindi. “Vergi müfettiş sayısını 12 bine çıkartacağız. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Bir iki yıldır vergi müfettişi alımı konusunda bazı aksaklıklar oldu. Ama gelecek yıl bu işi bitireceğiz, 5 -6 bin civarında vergi müfettişi alacağız. Böylelikle vergi müfettişi sayısını 12 bine çıkartacağız ve işlerimiz daha güzel, kontrollü ve rahat olacak. Bu konudaki kapasiteyi artıracağız.” şeklinde konuştu. Vergi Müfettişi olmak isteyen üniversite mezunları şimdi heyecanla ilanın açılmasını bekliyorlar.

Not Maliye Bakanlığı 1500 Vergi Müfettişi Yardımcılığı sınavı için ilan açtı. buradan ilana ulaşarak başvuru yapabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ