Mezun Olunca ‘2 Bin 500 TL’ Maaş

Mezun Olunca ‘2 Bin 500 TL’ Maaş

Her dönemde popüler olan meslek dalları oluyor. Bu yılın en popüler meslekleri arasına harita ve geomatik mühendisliği yerleşti. Üniversitelerin ilgili bölümünü tamamlayanlar 2500 TL maaşla hemen işe başlıyor.  Bu mesleğe olan ilgi son yıllarda kentsel dönüşüm projesinin başlatılmasıyla arttı. Ayrıca gayrimenkul değerlendirme ve coğrafi bilgi sistemleri ile ilgili çalışmalar nedeniyle bu bölümleri tamamlayanlar kamu ve özel sektörde hemen iş buluyor.

harita-muhendisligiCumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Poyraz bu bölümden mezun olanların işsizlik dertlerinin kalmadığını söyledi.  Jeodezi ve Fotogrametri olarak adlandırılan bölümlerin daha kolay algılanması için 4 üniversite geomatik, 10 üniversite de harita mühendisliği adıyla isim değişikliği yapıldı.

Aslında Geomatik ve harita mühendisliğinin eğitimleri de birbirine çok yakın. Poyraz, bu bölümlerde yersel ve fotogrametrik yöntemlerle uydu ve bilgisayar teknolojilerinden yararlanarak, yeryüzünün tamamının veya bir bölümünün topografik ya da tematik haritaları üretiliyor. Ayrıca coğrafi bilgi sistemlerinin oluşturulması, kıta hareketlerinin belirlenmesi, kırsal ve kentsel toprak düzenlemeleriyle tarihi eserlerin restorasyonu bu bölümünü görev alanları içerisinde yer alıyor.

Geomatik ve harita mühendisleri mühendislik hizmetlerinin altyapısının oluşturarak, yeryüzünün dört boyutlu olarak ölçülmesi, haritalanması ve modellenerek gösterimi aşamalarında rol alıyor. Bu bölümler 14 üniversiteden yılda ortalama bin 200 mezun veriyor.

“Asistan Maaşı Az Geliyor” 

Yrd. Doç. Dr. Poyraz, Geomatik ve harita mühendisliğinden mezun olanların mesleğe olan yoğun ilgiden dolayı işsiz kalmadığını vurguladı.

Gerek özel sektör gerekse kamuda çok sayıda iş imkanı buluyorlar. Poyraz, şunları kaydetti: ”Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, yeni kurulan ve gelişmekte olan Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri’nde ve belediyelerde istihdam edilebiliyorlar. Son yıllarda artan kentsel dönüşüm uygulamaları, coğrafi bilgi sistemlerine yönelik çalışmalar, gayrimenkul değerlendirme ile yol ve baraj inşaatları da mezunlarımıza ilgiyi artırdı. Yeni mezunlarımız özel sektörde 2 bin 500 lira maaşla işe başlıyor. Devlete maaşlar daha da tatmin edici. Mezunlarımız asistan maaşını beğenmedikleri için akademisyen sıkıntımız var.”

Yrd. Doç. Dr. Fatih Poyraz, yılda bin 200 mezunun ihtiyaca yanıt vermediğini harita ve geomatik mühendisliği bölümlerden mezun olanların işsiz kalmadıklarını sözlerine ekledi. Bu yıl tercih yapacak öğrencileri bu bölümleri incelemeleri konusunda uyardı.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ