PTT, Haziran’da son kez alım yapacak

PTT, Haziran’da son kez alım yapacak

Ptt PTT; AŞ olmadan önce son kez personel alımı yapacağını duyurdu. PTT çalışanları diğer kamu kuruluşları gibi KPSS puanları baz alınarak yapılıyor. PTT yeni eleman alımları için Haziran ayında duyuru yayımlayacak.

PTT’nin özelleştirilmesi ile ilgili Kanun tasarısı hazırlıkları tamamlanarak TBMM’den geçti. Ancak yeni kanun tasarısının yayımlanması bekleniyor. Bu aşama tamamlanıncaya kadar PTT hala kamu kurumu statüsünde değerlendirilmeye devam ediyor. Bu nedenle de PTT AŞ. Olmadan önce son personelini de yine KPSS ile alacak.

2013/1 Haziran alımında çok sayıda personel alacak

PTT Haziran alımlarında son bir defa daha KPSS ile personel alacak. PTT, Haziran yerleştirmeleri için 730 kadro ayırdı. Bu kadronun büyük bir çoğunluğu İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir illeri için olacak.

Hangi bölümlerden alacak? 

PTT, haziran ayında almayı planladığı personeli sadece lisans(4 yıllık) mezunlarından seçecek. Ancak KPSS 2011 puanları göz önünde bulundurulmayacak. Sadece 2012 yılı P3 puanı olan adaylar tercih yapacak. Kadrolarda çoğunlukla, kamuoyunda iş bulamadıkları gerekçesiyle tepkilerini dile getiren İİBF ve istatistik mezunları ağırlıklı olacak. (Ancak henüz personel alımında aranan şartlar resmi olarak duyurulmadığı için bu bilgi de kesinleşmedi.

PTT’deki personelin statüsü 

Kamu iktisadi kuruluşları arasında olan PTT özelleştirilerek AŞ statüsüne geçiyor. Kurumun 399 sayılı KHK’ye tabi sözleşmeli olarak çalışan personelinin özlük hakları ve maaş imkanları oldukça tatmin edici.

PTT sözleşmeli personelinin kadrolu memurlar kadar hakları bulunuyor. PTT sözleşmeli personelinin maaşları pozisyonlarına göre farklılıklar gösterse de memurlar ile aynı, lojman, kreş, fazla çalışma ücreti, çok yüksek yabancı dil tazminatı ve izin haklarına sahipler.

PTT özelleşmesiyle personeli ne olacak? 

PTT ile ilgili kanun yürürlüğe girince kurum personeline tercih hakkı sunulacak. İsteyenler 399 KHK’ya tabi olarak devam edecekler ya da bunu feshederek şirket bünyesinde 4857 sayılı İş Kanununa tabi işçi statüsüne geçecekler. Kesinlikle PTT çalışanlarını işten çıkarmak gibi bir durum söz konusu değil. Bu personel, kurulacak yeni şirkete devir olacaktır.

Konuya ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ