Zabıt Katibi Başvuruları Bugün Başladı

Zabıt Katibi Başvuruları Bugün Başladı

zabit_katibiAdalet Bakanlığı Ocak ayı başında tarafından 2 bin 862 zabıt katibi alacağını duyurmuştu. Bakanlık bünyesindeki açık kadrolarda görevlendirilecek olan zabıt katibi alımı ile ilgili sizlere buradan duyurmuştuk.

Adalet Bakanlığı zabıt katibi ilanı ile ilgili başvuru yapacak adaylar 25 Şubat 2013 Pazartesi işlem yapabilir.

Adayların en geç 6 Mart 2013 Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Adalet Bakanlığı 2 bin 862 zabıt katibinin 2.169 sözleşmeli ve 694 kadrolu olmak üzere görevlendirecek.

Zabıt Katibi Başvuru Şartları

Adaylar 2012 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS-2012), lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden 70.000 ve daha yukarı puan almış olmalılar. Örneğin 69.999 puanı olanlar başvuru yapamazlar.

Adayların yaş şartını da yerine getirmeleri gerekiyor.

Son başvuru günü olan 06/03/2013 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olanlar ile ve KPSS-2012 tarihi itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olanlar sınava başvurabilir.

Lisans adaylarının KPSS lisans sınavının yapıldığı 7 Temmuz 2012 itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekir.

Önlisans adaylarının KPSS önlisans sınavının yapıldığı 22 Eylül 2012 itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekir

Ortaöğretim adaylarının KPSS ortaöğretim sınavının yapıldığı 23 Eylül 2012 itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmaları gerekir.

Adalet Bakanlığı zabıt katibi kadrolarında 7-12 arasında dereceler bulunuyor. Ancak derecelerin göreve başlama ve de maaş açısından bir önemi yoktur.

Adalet Bakanlığı 2 bin 862 zabıt katibinin alımında hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksek okulu mezunlarına öncelik tanıyacaktır.

Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olanlardan sertifika istenmiyor. Ancak bu bölümler haricinde kalan ve en az lise mezunu olan adayların daktilo veya bilgisayar sertifikasına sahip olmaları gerekir.

Başvurular nereye yapılacak? 

1- Sınavın yapılacağı adalet komisyonlarına başvuru yapılabilir.

2- Bulunduğunuz yerde adalet komisyonu bulunmuyorsa bulunduğunuz yerin savcılığına başvuru evraklarınızı teslim edin. Ayrıca aynı gün bu evrakların APS ile ilgili adalet komisyonuna da gönderilmesi gerekiyor.

Her aday sadece bir adalet komisyonuna başvurabilir.

Uygulama sınavı ne zaman yapılacak? 

23 Mart 2013 Cumartesi günü saat 09:00’da, yapılacak sınavda adaylar uygulama yapacaklar. Adayların daktilo veya bilgisayar ile vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazamadıklarına bakılacak. Uygulama sınavının bir günde bitmemesi halinde ertesi günlerde sınava devam edilecektir.

Sözlü sınav (mülakat) ne zaman yapılacak? 

30 Mart 2013 Cumartesi günü saat 09:00’da, Yönetmeliğin 14 üncü maddesine göre adaylar sözlü sınava alınacaklardır. Belirtilen günde sözlü sınavın bitirilememesi halinde takip eden günlerde sınava devam edilecektir.

Zabıt katipliği ile beraber  diğer alımlara başvuru mümkün mü?

Zabıt katipliği ilanında ve aynı tarihte verilen diğer ilanlarda bu konuda kısıtlayıcı bir hüküm bulunmamaktadır. Yani bir aday bu alımların hepsine şartları sağlıyorsa başvurabilir.

Kadrolu olarak çalışan zabit katipleri bu alıma hiçbir şekilde başvuramazlar. Halen sözleşmeli zabıt kâtibi olarak görev yapan adaylar ise yalnızca kadrolu zabıt kâtipliği sınavına (başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla, KPSS-2012 ve diğer şartlar) başvurabileceklerdir.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ