Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Emeklilik, yıllarca çalışmış insanlar için en büyük hayallerden biridir. Emeklilik için birçok hayaller kurulur. Sahil kasabasına yerleşmek, bir dağ evinde yaşamak, balık tutup, dünyayı gezmek ilk akla gelenlerdir. Gençken emeklilik kelimesi insana çok uzak ve soğuk gelir. Yaşlandıkça insan kendini emekliliğe daha yakın hisseder ve emeklilik şartları daha önemli bir hale gelmektedir. Bu yazımızda emeklilik şartlarıyla ilgili sizleri bilgilendireceğiz.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Çalışan her insan bu soruyu kendisine sormuştur ve cevabını aramıştır. Ülkemizde sık sık emeklilikle ilgili düzenlemelere gidilmiştir. 1950’li yıllardan günümüze ülkemizdeki emeklilik sisteminde 8 defa köklü değişiklikler yapılmıştır. Bu da ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı konusunda insanların kafalarında soru işaretleri oluşmasına neden olmaktadır. Emeklilik hesaplamada tarihler çok önemlidir. Yakın geçmişte ülkemizde 1999 yılında ve 2008 yılında, emeklilikle ilgili iki önemli değişiklik meydana gelmiştir. Bu kritik tarihler vatandaşlar için oldukça önemli olmaktadır.

1-08.09.1999 Tarihinden Önce Çalışmaya Başlayanlar

Bu tarihten önce işe başlayan erkek vatandaşlar 58, kadın vatandaşlar ise 56 yaşında emekli olabilmektedir. İşe başlangıç tarihi ne kadar geriye giderse ödemeleri gereken prim gün sayısı ve beklemeleri gereken yaş da düşmektedir.

2-08.09.1999 ile 30.04.2008 Tarihleri Arasında Çalışmaya Başlayanlar

Bu dönemde çalışan erkek vatandaşlar 7000 günü ve 60 yaşını doldurarak veya 4500 günü doldurup 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladıklarında emekli olabilmektedir. Kadınlarsa 7000 gün ve 58 yaşı veya 4500 gün ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlayarak emekliliği hak etmektedir.

3-30.04.208 Tarihinden Sonra Çalışmaya Başlayanlar

Bu tarihten sonra çalışmaya başlayanlar için şartlar ağırlaşmıştır. Kadınlar ve erkekler 7200 günü doldurdukları takdirde emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda 5400 primle 63 yaşında yaş haddinden emekli olabilmektedir.

Staj ve Çıraklık Sigortası Emekliliğe Etki Eder mi?

Birçok çalışan emeklilik yaşı ve primi hesaplanırken stajda ve çıraklıkta geçen sürelerin emekliliğe etki edip etmediğini merak etmektedir. Stajdaki ve çıraklıktaki sigorta emeklilik hesabında dikkate alınmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi emeklilik hesaplama aracını kullanarak daha kesin sonuca ulaşabilirsiniz. Emeklilik hesaplama robotuna ulaşmak için tıklayınız.


Bir önceki yazımız olan Tüpraş Beyaz Yaka Personel Alımı 2015 başlıklı makalemizde Tüpraş Beyaz Yaka Personel Alımı 2015, Tüpraş eleman alımı 2015 ve Tüpraş iş başvuru formu 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*