Engelli aylığı 359 lira olacak

Engelli aylığı 359 lira olacak

engelli_ayligiEngelli ve muhtaç aylığı alanlarda kapsam genişletildi. Yeni düzenlemeyle 1.2 milyon olan ‘engelli ve muhtaç aylığı’ alanların sayısı 1.5 milyona çıkacak. Düzenleme kapsamında artık daha fazla engelli ve muhtaç aylık kapsamına alındı. Muhtaçlık aylığı almak için sınır 119.62 liradan 233 liraya yükseltildi.

Başkasının yardımı ile yaşayan engellilere, engellilere bakan yakınlarına ve muhtaç olduğunu belgeleyenlere ödenen aylık yutarı 359 TL’ye yükseltildi. 18 yaş üstünde olan, başkasının yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremeyecek şekilde engelli olduklarını raporla ispatlayan, geliri bulunmayan kişilere 4860 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Hesaplamaya göre bu kişilere 359 lira ödeme yapılacak.

18 yaşını tamamlamış engelliler, talep olmasına rağmen, Türkiye İş Kurumu’nca işe yerleştirilemediklerinde 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık almaya hak kazanıyor. Bu aylık tutarı ise 240 lira civarında olacak.

Engelli yakınına bakan muhtaçlara da aylık ödeniyor. Engeli olan yakınlarının bakımını üstlenenlerden, geliri, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık tutarın asgari ücretin üçte 1’inden daha az olanlara, 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımıyla bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Bu rakam da yine 240 lira civarında olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. hamdi dedi ki:

    biz engelliler olarak çalışamyacak, durumdaolan arkadaşlarımızainşallah ,onlarada hükümetimiztarafından asgari ücret vererek gönüllerini alırlar inşallah devlet büyüklerimiz yokunuz açıkolsun

  2. ercan karadag dedi ki:

    2022 maşimız aylık olacakmı bıldır başbakana iletın aylık yapsın

BİR YORUM YAZ