1 Dilim Ekmek Kaç Kalori

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori

ekmek-kaç-kalori1 Dilim Ekmek Kaç Kalori ve Ekmeğin Tuz Oranı

Ekmek hayatımızın vazgeçilmez besinlerinden birisidir. Ülkemizin beslenme piramidinde tahıllar ve ekmek en üst sıralarda yer alıyor. Yemeden yapamadığımız o güzel lezzetli ekmeklerin kalorisini hiç hesaplamayız bile. Ülkemizde çok çeşitli ekmekler yapılıyor. Mısır ekmeği, kepekli ekmek, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, yulaflı ekmek en bilinen ekmek çeşitlerimiz arasındadır. Ancak beyaz ekmek dediğimiz buğday ekmeği en çok tüketilen ekmeklerin başında geliyor. Örneğin gençlerin tiryakisi olduğu hamburger ekmeğinde ve sandviç ekmeğin 28 gramında ise 83 kalori bulunmaktadır. Bakalım diğer ekmeklerin kalorisi ne kadar? Ortalama olarak bir dilim ekmek 20-25 gram gelmektedir.

Hangi ekmek, kaç kalori?

Bundan sonra ekmek üretiminde çok önemli bir değişiklikler olacak. Ekmekteki kepek oranı arttırılarak tuz oranı azaltılacak. Uygulamayanlara ise ceza verilecek. Yapılan bilimsel araştırmalar tuzun günde 1 gram azaltılması ile inmeye bağlı ölümlerin yüzde 5, kalp krizine bağlı ölümlerin ise yüzde 3 azalacağını belirtiyor. Uzmanlar ekmekteki bu girişimin bu açıdan umut verici olduğunu ve Türkiye’de hipertansiyona bağlı ölümleri azaltmada etkili olacağını söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre günde 5.8 gramdan daha fazla tuz tüketilmemeli. Türkiye’de ise günde 18.04 gram yani maksimum sınırın 3 katından daha fazla oranda tuz tüketiliyor. Bu da birçok insanın her an inme ve kalp krizi ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.

Ürün Adı Miktarı Kalori
1 dilim beyaz ekmek 28 gr 90
1 dilim kepekli ekmek 28 gr 60
1 dilim kızarmış ekmek 15 gr 35
1 adet kruasan 200 gr 200

Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. piçcccccccccc dedi ki:

    1 ekmek kaç kalori onu yaz

BİR YORUM YAZ