2014 Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?

2014 Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?

asgari_ucret_ne_kadar_olacakYeni yıla sayılı günler kala işçilerin gözü kulağı asgari ücret oranlarının açıklanmasında. Yeni yıllar birlikte işçilerin, memurların ve emeklerin maaşlarına yapılacak zam oranları belli olmasına karşın henüz asgari ücret zammının ne kadar olacağı netlik kazanmadı. Bu konuda sendikaların farklı talepleri var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) de asgari ücret için bir fiyat açıkladı. TUİK asgari ücretin ağır işlerde çalışanlar için bin 205 lira olmasını önerdi.

2014 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yeni asgari ücret iki gün sonra belirlenecek. Türkiye İstatistik Kurumu, asgari ücrette ağır işlerde çalışanlarda farklı olması için işe göre sınıflandırma önerdi. TÜİK asgari ücretin, ağır işlerde çalışanlar için bin 205 lira olması gerektiğini belirtti. Asgari ücret üzerinde çalışmalarını yürüten tespit komisyonu üçüncü toplantısını yaptı. Komisyon, beslenme değerleri dikkate alınarak yapılan hesaplamalar doğrultusundaki TÜİK önerilerini göz önünde bulundurdu. TÜİK, asgari ücretin ağır işlerde çalışanlar için bin 205 lira olmasını önerdi.

Komisyon, son toplantısını 26 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapacak. Bu toplantıda 2014’te geçerli olacak asgari ücret belirlenecek.

Halen net 804 lira olan asgari ücrete Ocak ve Temmuz aylarında hükümet yetkilileri tarafından yüzde 3 oranında zam öngörülmüştü. 2014 Yılında asgari ücretin gelecek yılın Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor. Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştı. Asgari ücrette 2013 yılındaki ortalama artış yüzdesi ise yüzde 8,61 olmuştu. Asgari ücret görüşmelerinin üçüncü turunda sendikaların tepki gösterdiği 3+3’lük tekliften geri adım atılmadı. Ancak zammın bu oranın üstünde olması umut ediliyor.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ