2014 muhtar maaşı ne kadar olacak?

2014 muhtar maaşı ne kadar olacak?

muhtar-maasiMuhtar maaşları ne kadar olacak?

Yerel yönetimin yetkilileri olan muhtarların maaşına büyük oranda zam yapıldı. 2014 itibariyle uygulanması planlanan zamla muhtarların ne maaşı 871 TL olacak.

Ülkemizde sayıları 52 bin 893’ü bulan mahalle ve köy muhtarlarının maaşı yüzde 91 artacak. Muhtarlar halen 457 lira aylık net maaş alıyordu. Yeni zamla birlikte muhtar maaşları 871 liraya yükselecek.

Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına, 5700 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık ödenek verilir. Muhtar ödeneği, her ayın onbeşinci günü il özel idareleri tarafından ilgililere peşin olarak ödenir.

Mart ayında yapılacak olan belediye seçimleri için partilerin çalışmaları tam hızıyla devam ediyor. Önümüzdeki yerel seçimlerde ilk kez uygulanacak yeni Büyükşehir Yasası’yla, muhtarların konumu daha bir önem kazanacak. Muhtar maaşlarına yapılan yüzde 91 dolayındaki artış nedeniyle muhtarlık daha cazip hale gelecek. Bu nedenle muhtarlık seçimleri oldukça çekişmeli geçebilir. Torba Yasa’nın getirdiği artış ile 457 liradan 871 liraya çıkartılan muhtar maaşları, 53 bin muhtara müjde gibi geldi. Mahalle muhtarları, bu paranın 342 lirasını sigorta primi olarak ödeyeceği için ellerine net 533 lira geçecek. 228 lira sigorta primi ödeyen köy muhtarları da 647 lira alacak.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mehmet kılıç dedi ki:

    bızım
    eskı bagkur borcu ne olacak 5 yıl
    sıgartasız yasadık sımdıde oyle olacak galıba

BİR YORUM YAZ