2014 Yılı Belediye Harç ve Vergi Oranları

2014 Yılı Belediye Harç ve Vergi Oranları

Belediyeler, kamuya sağladıkları bazı hizmetleri finanse edebilmek için, bu hizmetlerden faydalanan kimselerden yasaya dayalı olarak, verdikleri hizmetin maliyetinin yalnızca bir kısmını karşılayacak tutarlarda harç almaktadır. Bu harçların alınması yapılan işin niteliğine göre değişkenlik gösterdiğinden, bazı harçların tüm işletmelerce ödenmesi gerekirken (işyeri açma harcı gibi), bazı harçlar ise işin konusu faaliyetin gerçekleşmesi durumunda alınır (örneğin sağlık belgesi harcı).

2014 Yılı Belediye Harç ve Vergi Oranları

Belediyelerin Belediye Gelirleri Kanununa göre tahsil ettikleri harçlar arasında; kaynak suları harcı, işgal harcı, tatil günlerinde çalışma ruhsatı harcı, muayene, ruhsat ve rapor harcı, sağlık belgesi harcı, hayvan kesimi muayene ve denetleme harcı, ölçü ve tartı aletleri muayene harcı, imar ile ilgili harçlar, iş yeri açma izni harcı sayılabilir. Belediye vergileri ise; ilan ve reklam vergisi, eğlence vergisi, haberleşme vergisi, elektrik ve havagazı tüketim vergisi, yangın sigortası vergisi, emlak vergisi’dir.

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’na göre bazı vergi ve harçların miktarlarının her yıl yeniden belirlenme yetkisi, kanunda belirtilen alt ve üst sınırlar çerçevesinde, Belediye Meclislerinde bulunuyordu. Ancak, Anayasa Mahkemesi’nin 19.05.2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2011/ 175 sayılı kararı ile Belediye Meclislerinin bu yetkisi iptal edilerek söz konusu yetki Bakanlar Kuruluna verilmiştir. Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere Maliye Bakanlığı’nın Eylül ayında başlattığı çalışma, 18 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ