2015 DGS tercihleri ne zaman başlıyor?

2015 DGS tercihleri ne zaman başlıyor?

ÖSYM Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tamamlandı. Sınava katılan adaylar üniversitelerin lisans programlarına yerleşmek için tercihlerini yapacaklar. 2015 DGS puanlarına göre yapılacak tercih sonuçlarına göre 4 yıllık eğitim veren üniversitelere geçme şansı elde edilebilecek. DGS’ye katılan adaylar şimdi meraka tercih sürecinin başlamasını beklemeye başladı. Adayların merakla beklediği 2015 yılı DGS tercih işlemleri için tarih açıklandı. Adaylar 31 Ağustos-4 Eylül arasında tercih işlemlerini yapabilecek. DGS tercihleri ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden yapılabilecek.

2015 DGS tercih tarihleri ne zaman?

ÖSYM, bu yıl dikey olarak 4 yıllık lisans programlarına geçmek isteyenlerin sınav sonuçlarına göre yapacağı tercihlerin tarihlerini açıkladı. 2015 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercih başvuru tarihleri belli oldu. Başvurular 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında alınacak. Adaylar, tercihlerini T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabilecekler.2015 DGS tercihleri ne zaman başlıyor?

Tercih yaparken 2015 DGS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara dikkat etmek gerekmekte. ÖSYM’nin sitesinde yayınlanan tercih için genel bilgileri inceleyerek, hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebileceklerini gösteren Tablo-2’ ile bu bilgilerle tercih yapacakları Tablo-1’deki lisans programlarını incelemeleri gerekiyor.

DGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ..

Nasıl Yerleştirme Olacak?

Adayların bu yıl yapılan sınavda aldıkları DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve şartları doğrultusunda internetten tercihlerini yapması gerekmekte. Aynı programı tercih eden adayların 2015-DGS puanları aynıysa, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2015-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik devam ederse ÖBP yüksek olan lisans programına yerleşmekte. Eşitliğin sürmesi halinde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürerse de yaşı küçük olana öncelik verilmekte.

Kayıtlar Nasıl Yapılacak?

ÖSYM Yerleştirme sonuçlarını, Yükseköğretim programlarına yerleşen adaylar kayıt hakkı kazanmakta. Bu durumda yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda bilgileri gönderilerek, kayıt hakkı kazanmaktalar. Sadece 2015-2016 öğretim yılı için geçer olan bir yükseköğretim programına kayıt için ilgili üniversiteye başvurarak, kayıt yapacaklar.

 


Bir önceki yazımız olan Üniversite ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? başlıklı makalemizde 2015 LYS ek yerleştirme sonuçları, 2015 Üniversite ek tercih sonuçları ve LYS ek yerleştirme tercih sonuçları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ