21 çeşit hastalığa yakalanana maaş

21 çeşit hastalığa yakalanana maaş

SGK-LogoSosyal Güvenlik Kurumu SGK, 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’nde değişiklikler yaparak reform niteliğinde kararlar aldı. SGK yeni uygulamalarıyla ağır hastalıklara yakalanmalarına rağmen emekli olamayanları sevindirecek değişiklikler yapıldı.  

Yeni uygulamayla 21 çeşit hastalığa yakalanana maaş 

Maluliyet Yönetmeliği’nde değişiklikler yapılmasıyla kronik hastalıklar da dahil olmak üzere tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. Yönetmelikte belirtilen 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.

40 Yıllık Maluliyet Yönetmeliği Değişti 

Maluliyet Yönetmeliği 40 yıldır uygulanıyor. Ancak SGK yönetmeliği güncelleyerek, çeşitli hastalıkları eklemek için çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emeklilik yolu açtı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışmalarını tamamlamasıyla yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre Sosyal Güvenlik malulen emekli aylığı alan 114 bin 624 sigortalı hasta bulunuyor. Yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacağı için bu sayının çok artması bekleniyor.

Reddedilenlere Yine Başvuru Hakkı Geliyor 

Yeni düzenlemeyle eski önceden malullük başvurusu reddedilenlere tekrar başvuru hakkı geliyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı gerekiyor.

Organ Nakli Kapsamı Genişletildi 

-Yeni düzenlemeyle tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Böbrek nakli yapanların maruz kaldığı kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

Kanser Olana 18 Ay Emeklilık 

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

Sinir Hastalığı da Listeye Eklendi 

-Maluliyet listesine tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar da girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Standart toplu taşıma araçlarını kullanamayan ve yürüyemeyenler sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

Diyabetliler İçin Yeni Şart 

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ