226 bin doğalgaz abonesine ücret iade edilecek

226 bin doğalgaz abonesine ücret iade edilecek

Doğalgaz dağıtım şirketlerinin vatandaşlardan aldığı haksız ödemelerin iade edileceği bildirildi. Abonelerin şikayeti üzerine araştırma başlatan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bu ücretlerin vatandaşlara iadesi yönünde karar verdi.

EPDK Başkanı Yılmaz, “Bazı doğalgaz dağıtım şirketlerinin abonelerden haksız şekilde ücret aldığı tespit edildi, Kurul kararı ile bu bedellerin iadesi karara bağlandı”

226 bin doğalgaz abonesinden alınan haksız ücretlerin iadesi yapılacak226 bin doğalgaz abonesine ücret iade edilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, doğalgaz dağıtım şirketlerinin bazısının abonelerden haksız şekilde ücret aldığının tespit edildiğini ve Kurul kararı ile bu bedellerin tüketicilere iadesine başlandığını söyledi.

Yılmaz, mevzuatın yanlış değerlendirilmesi nedeniyle hatalı hesaplama yapıldığını ve Kurul kararı ile tüketiciyi koruyacak tedbirlerin alındığını ifade etti. Bu sürede boşuna alınan ücretlerin, abonelere iadesine başlandığını bildirdi.

226 bin aboneye hatalı fatura çıkarıldı

Türkiye’de vatandaşlar 16 dağıtım şirketinden hizmet alıyor.  Bazı şirketlerin 226 bin 35 aboneden fazla para aldığını tespit edildiği belirtilirken, şirketlerin isimleri açıklanmadı. Yılmaz, şu ana kadar tüketiciye 6 milyon 261 bin 848 liranın iade edildiğini belirtti.

Abonelerin hangi doğalgaz dağıtım şirketinden hizmet alıyorsa, firmanın internet sitesinden kendilerine iade edilecek bedeli sorgulayabileceklerini belirtti. Yılmaz, “Fazladan alınan bedel, faturalı aboneye gaz bedeli olarak verilebilecek ya da fazladan 20 lira alındıysa fatura bedelinden bu 20 lira düşülecek. Abone artık o meskenden taşınmışsa oturduğu dönemde fazladan kesilen miktarı nakit olarak alabilecek” diye konuştu.

Vatandaşlardan binalardaki doğalgaz tesisatı, ilk kurulduğunda o bölgeye hizmet veren dağıtım şirketince bir kereliğine, “iç tesisat kontrol bedeli” alınıyor. Bazı dağıtım şirketlerinin bu ücreti, tesisat yeni olmasa da her abone değişikliğinde aldığı EPDK Tarifeler Dairesi tarafından tespit edilmişti.


Bir önceki yazımız olan Halk Eğitim, kursa gidecek annelere kreş açtı başlıklı makalemizde Halk Eğitim kurs başvurusu, Halk Eğitim Merkezi açık kursları ve Halk Eğitim Merkezi kreş ücreti hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ