3 çocuğa süper teşvikler yolda!

3 çocuğa süper teşvikler yolda!

3 çocuğa süper teşvikUzun zamandır üzerinde çalışılan yasa üzerindeki çalışmalarda sona gelindi. Taslağın bazı maddeleri özellikle kadınları çok ilgilendiriyor. Hükümet kadın çalışanın arttırılması ve çocuk yapılmasının teşvik edilmesi için süper teşvikler sunuyor. Özellikle 3. çocuğun özendirilmesi için ciddi teşvikler getiriliyor.

Yeni Gelir Vergisi Yasası’nda yüzde 5 olan üçüncü çocuk için indirim oranı yüzde 10’a çıkarıldı. Ayrıca öksüz kardeş, yeğen de çocuk olarak değerlendirilecek.

Yeni Gelir Vergisi Yasası’nda vergi sistemine neşter vuran önlemler bulunuyor. Ancak en dikkat çekici maddeler ise “bebek teşviki” ile ilgili oldu. Dün Meclis’e sunulan tasarı 92 maddeden oluşuyor. Tasarıda çocuk tanımı kapsamı genişletilerek yeğen ve öksüz kardeşlerde eklendi. Ayrıca üçüncü çocuk için indirim oranı yüzde 5’ten 10’a çıkarıldı. Anne ve babasını kaybeden kardeşlerine ve yeğenlerine bakanlar da vergi indiriminden yararlanacak. Çocuklarına bakmakla yükümlü mükellefin vergi yükü azaltılacak. İşyerlerinde kreşlerin açılması teşvik edilecek. Kadınların çalışması için destekleyici vergi düzenlemeleri yapılacak. Yeni Gelir Vergisi Yasası Türkiye’deki 126 bin süper zengine 160 bin liranın üzerindeki bütün gelirleri üzerinden vergilendirilmesini öngörüyor. Yeni tasarıdaki bazı düzenlemeler şöyle:

Nineye, Dedeye Bakım Teşviki: yeni yasa tasarısı aile büyüklerine bakım masraflarını da vergi indirimi kapsamına alıyor. Gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri) olanlar, öğrenci, bakıma muhtaç, yaşlılara destek amacıyla bakımevi, huzurevi için ödenen oda ve yatak ücretlerin de vergiden indirecek.

Evlilik Yardımları: Hizmet erbabına ödenen çocuk zammı, evlenme, doğum münasebetiyle yapılan yardımlar gelir vergisinden istisna ediliyor.

Yüzde 10 İndirim: Ücretlerde asgari geçim indiriminin, özel indirim olarak gösterilmesine devam edecek. Üçüncü çocuk için indirim oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılıyor. Ancak 4. çocukta sonra ilave indirim verilmeyecek.

Engellilere Koruma: Engelli çalışan isdihdam edenlere kazancın tespiti sırasında indirilen ücret ödemeleri ayrıca beyanname üzerinden de düşürülebilecek. Gayrimenkul sermaye gelirlerinden öğrenci yurtları, bakımevleri ve huzurevlerine ödenen oda ve yatak ücretleri indirilecek.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ