300 bin Kişiye Erken Emeklilik müjdesi!

300 bin Kişiye Erken Emeklilik müjdesi!

Emekli olabilmek için yaşı bekleyenlere müjdeli haber. Yılda % 5 düşük maaşla erken emeklilik fırsatı geliyor.

Yaşa takılanların mağduriyetini gidermek için erken emeklilik ile ilgili çalışmalar sürüyor. Bu konu ile ilgili her gün başka bir haber duyuluyor. Yaşı bekleyenlerin durumu ile ilgili taslak metin Bakanlar Kuruluna gitmeyi bekliyor.

Habertürk köşe yazarı Sosyal Güvenlik uzmanı Ali Tezel SGK’nın yeni başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile röportaj yaptı.

TBMM’ye sevk edilmesi beklenen 15 maddelik tasarı taslağı ile ilgili, “Vazgeçildi” haberlerine rağmen emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber var. Gökalp’in üzerinde durduğu formüle göre; Emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul eden hemen emekli olabilecek. Maliye yüzde 5 kesinti diyor, ancak Almanya’da bu oran yüzde 2. Önümüzdeki haftalarda bu konu kesinleşecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, “emeklilikte yaşa takılanlar” ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, yakında gerçek metnin açıklanacağını ifade etti. Şimdilik taslak metinde her erken emekli olunacak yaş için “yüzde 5’lik bir indirimi” varsayılsa da henüz kesinleşmediğini belirtti. Gökalp, yasa çıkarsa sigorta süresi ve prim gün sayısı dolup yaşı bekleyen 300 bin kişinin (SSK’lının) emekli olma hakkı elde edeceğinden maliyet unsurunun Maliye Bakanlığı tarafından hesaplandığını da belirtti.

Emeklilikte yaşa takılanlar grubu, “Emekliliğimize yaş şartından kaç yıl kalmışsa peşin ödeyelim, aylıktan indirim yapmasınlar” teklifi Başkana sorulduğunda, “bu teklife de sıcak baktığını ve konuyu değerlendireceklerini, bu uygulanırsa günlük en az 10.5 lira borçlanmak gerekeceğini” belirtti.

Sadece SSK’lılara Erken Emeklilik 

Yaşı beklerken emekli olamayanlardan sadece SSK’lılara (4/A’lı) erken emeklilik hakkı düşünülüyor. Bağ-Kur’lu (4/B’li) ve memurlara (4/C’li) bu hak şimdilik söz konusu değil. SSK’lı olup da emeklilik bekleyenlerin ilk planda düşünülmesi doğru ancak, Bağ-Kur’lulara ve memurlara da erken emeklilik getirilmesi yerinde olacaktır.

Yaşa Takılanlar Kimler? 

SSK’lı olanlardan 8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi, sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, yaş şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular için de benzer şekilde yaş şartı getirildi.

“Emeklilikte yaşı bekleyenler” yaşlı oldukları için iş bulamıyor. Emekli olmak istediklerinde ise “Gençsin” diyorlar. Bu sebeple iki arada kalıyorlar.

Almanya Ve Finlandiya Örnekleri 

Almanya’da normal emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67’dir. Ancak 63 yaşındakiler, her eksik yaş için yüzde 2’lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor. Finlandiya’da daha güzel bir uygulama var. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor.

Çalıştıkça Emekli Aylıkları Düşüşü Değerlendiriliyor 

Hükümetler çalışanları daha geç emekli etmek için yasa çıkarıyor. “Ayrıca çalıştıkça emekli aylıklarını düşüreceğiz” diyorlar. Bu sebeple 1.1.2000 gününden sonra biraz, 1.10.2008 gününden sonra ise her prim ödenen ay için ileride alınacak emekli aylıkları 2’şer lira düşüyor. SGK Başkanı bu konuda Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden Doç Dr. Oğuz Karadeniz’in teklifini değerlendirdiklerini belirtti. Teklife göre, aktif yaşlanma politikaları kapsamında, günü dolduktan sonra yaşı beklerken çalışmaya devam ederken, her fazla 360 gün aylık bağlama oranının (ABO) 2 değil, 3 olarak alınması ve 50 yaşından sonra çalışılan her yıl için de ABO’nun 4 olarak alınması durumunda sigortalıların daha çok aylık almak adına çalışmaya devam edecekleri beklentisi olacağı belirtilmiş.

Emekli Çalışanların Durumu Ne Olacak? 

Emekli olduktan sonra çalışıp SGK’ya SGDP primi ödeyerek çalışan emeklilerin, çalışmalarının emekli aylıklarına yansıması olmuyor. Bu nedenle 1.5 milyondan fazla emekli çalışan olduğu halde 80 bini kayıtlı, geri kalanı kayıtdışı çalışıyor. Bunu engellemek için emekli olduktan sonra çalışılan her yıl için emekli aylıklarının yüzde 2 artırılması da düşünülmektedir. Bu durumda hem gelir vergisi hem de prim geliri artmış olacak.

Sokak Çocuklarının Primi Devletten

Ana-babası olmayan 18 yaşından küçük çocukların zorunlu “Genel Sağlık Sigortası” kapsamında hem gelir testi hem de GSS primi yaptırması zorunluluğu getirilmişti. Kimsesiz çocuklar nasıl bu primi ödeyecek? Artık sokak çocuklarının, primleri Hazine’den ödenerek sağlık giderleri karşılanacak.

Ülkemizde bir yıldan çok ikamet eden yabancılardan zorunlu olarak GSS primi (aylık 250 lira gibi) ödemeleri uygulamasına da son veriliyor. Bundan böyle sadece isteyen yabancı GSS primi ödeyecek.

 


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 88 YORUM
 1. Raif CANLİER dedi ki:

  ben 25 yılımı henüz doldurdum. emekli olmama 7 yıl olmasına rağmen 7500 günüm var. o halde patronum benim için 7 yıl daha emeklilik primi ödememeli. zira bu para direk milletvekili emeklilerinin aylıklarına gidiyor. haksız mıyım?

 2. ALİ dedi ki:

  sayın çalışma bakanımız ssk çalışmış hakları yaşar okuyan tarafından alınmış madurları tedavi edeceğinizden eminim.bu tedavinin son bulması lazım.
  devlet büyüklerimiz takdir edeceklerdirki bu hazinemize de katkı sağlayacaktır işten emekli olanın yerine iki arkadaş çalışacaktır .
  alan memnun satan memnun olunacaktır.
  gündemden bu konu acilen düşmesi lazım.
  gündemde….
  başka devlet işlerimiz sorunlarımızla alakalı unsurlar koyalım.
  şimdidedn teşekkür ederimm.

  1. Tayfun ŞİNTÜRK dedi ki:

   Sen böyle yalvardın ya kutularda milyonları götüren büyük patronun yuregi sızlar belki bir yalamalık da sana verir.. Yalvarmayın vergilerinizin karşılığını istiyorsunuz nedir bu kapıkullugu..

 3. sinan yarbulan dedi ki:

  boş konular boşa giden yorumlar. bir boş yorumda benden. ssk zarar ediyor hazine bu yükü kaldıramıyor diyorlar baba dan miras kalır gibi kocasından anlaşmalı boşanıp ta haksız yere kaç kişi veya kşiler var haksız maaş alanlar .yeter artık kesin bu haksız verdiğiniz bu tüm bu maaşları ve gerçek hak edenlere verin . bağkura hiç para yatırmamış 40 veya 50 bin lira borcu olanları da yarıya böldünüz bankanızdan kıredi verdiniz bedavadan emekli yaptınız hem aylık aldılar hem bankayı ödediler bedavadan emekli oldular . hakıyla 6000 . 7000 .8000 gün pirim ödeyen kademeli yaş yükseldi diye bekleyen masumlar ne yasın yazıktır ayıptr biraz adalet.

 4. bekir sarı dedi ki:

  7500 pirim günüm doldu 1990 dan beri siğortalıyım finlandiya diyolar almanya diyolar verecekleri emeklilik başlarını yesin emekli etmesinler ama biz enayi gibi calışalım calıştıkça maaşımız daha az olcak bizim türkiyedeki çalışma şartları avrupa gibi mi biz nasılsa bu hükümete gebeyiz ben akp ye oy vermiş ve hala akp li olarak da kaydım var ama hakkımı helal etmiyorum

 5. SÜLEYMAN ŞİMŞEK dedi ki:

  Almanya.fillandiyada çalışmıyoruz. Biz TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE çalışıyoruz.Biz TÜRK Vatandaşıyız başka devletlerle işimiz olmaz. Vatandaşın hakkı ne ise verilmeli.Babasının maaşını alabilmesi anlaşarak boşanıyor.Böylece haksız yere maaş alıyorlar sgk ‘nu zarara ugratıyorlar. Devlet bunların üzerine düşsün,cezasını versin.Emeklilik hakkı doganın emekliliğini versin.

 6. hasan maden dedi ki:

  sözde adalet partisi ya haksızlığı gördüğünüzü ve bildiğinizi her fırsat buldukça haykırıyorsunuz sebep yüksek maliyet diyorsunuz öte yandan yolsuzluk söylentileri diz boyu eğer gerçekten adalet partisi iseniz yapılan bu yanlışın yanlış olduğunu biliyor ve düzeltmiyorsanız her söze başlarken inşallah diyorsunuz ya eğer kalbiniz doğruysa bu konuya da el atın lütfen

 7. mehmet köle dedi ki:

  ben 1986 yılında ssk pirimim ödenmeye başladı yıl 2014 hala dahadevam 8500 günüm olmuş 28 yıl olmuş.kocasından ayrılmış maaş alanların cezasını bizler çekiyoruz üç dönemdir akp ye oy verdim on yıldır baştalar haladaha bu madurların sorununu çözemediler buseferde çözülmesse kendileri bilir

 8. ilhan dedi ki:

  1987 den beri ssk lıyım oyun devam ederken kurallar degişti,emsal çalısanlara 3000 lira maas ödeniyor ortalama,oysa bu paraya 860 asgari üçretten isçi çalıştırılır,3 kişi sebeplenir emekli olanların yarısı iş kursa 2 işçi yanında çalıştırsa bayagı bir rahatlama olacagına inanıyorum,ne kadar dogru bilmem ama 5000 makina muhendisi okulu bitirip iş bulamadıgı söyleniyor,bence çok yazık bu insanlara ne hayallerle o okulu bitirdiler,ac kalınca belki daha kötü yollara baş vuracaklar allah yardımcımız olsun

 9. ahmet özlen dedi ki:

  06.06.1985 yılından buzamana sigortalıyım 9200 gün ü geçmiş pirim gün sayım millet 1990 da sigortalı olmuş yaşı benden büyük diye emekli oluyor peki ben bukadar pirim ödemişim allah için söyleyin bana 5000 günden emekli olandan farklı maaşmı vereceksiniz yeter başbakanın dediği gibi el insaf ½3MÜ 5Mİ EKSİK VERECEKSİNİZ VERİN MİLLETİ EMEKLİ EDİN

 10. Hüseyin Yıldız dedi ki:

  Ben 47 yaşımdayım.Yıllarca günde ortalama 14 saat çalıştım.hertürlü zulme zorlamaya karşın işimi bırakmadım.17 yıl tek bir firmada çalıştım.ne bir evim nede bie ek gelirim var.5 ay önce o çok sevdiğim şirket bizi köpek gibi kapının önüne koydu.Hergün iş arıyorum.tüm ilanlarda yaş sınırı koymuşlar.35 yaşını aşmamış olamak.ulan bu yaş sınırını koyan orospu çocukları.35 yaşını aşmış insanlar ev geçindirmiyormu.çocuk okutmuyormu.biz ne yapacağız.yıllarca ödediğimiz primleri bu yüzdenmi ödedik biz.iş arıyoruz yaşlısın diyorlar.emekli edin diyoruz gençsin diyorlar.ulan biz geçmiyiz yaşlımıyız.nasıl yaşayacağız.ailemize nasıl bakacağız.geçen gün elektrik faturasını bir gün geciktirmişim elektriğimizi kesmişler.ulan bu ülkede insan olmak bu kadarmı zor olmalı.birisi bir şey söylesin.çok kötüyüm.zaman zaman kendimi kaybediyorum.en verimli çağlarımda bu bilgisayarın başında oturmuş.umut arıyor iş ilanlarına bakıyorum.karı gibi evde oturmayı kendime yediremiyorum.herkes üretirken ben tüketiyorum.benim gibi kimbilir kaç kişi var şu ülkede.ölmek istiyorum.yeter artık.ülkemize ihanet edenler.tüyü bitmedik yetimin hakkını yiyenler.kahraman gibi yaşıyor.benim gibi devletine vergisini ödeyen primini ödeyenler yerlerde sürünüyor.bizler.bu ülkede yaşanabilecek en büyük ihaneti yaşadık.Emeklilikte yaşa takılanlar bu şerefsizlikleri yaşamayı hiç haketmediler.bize bu şerefsizlikleri yaşatanları lanetliyorum.onlara destek olanlarıda lanetliyorum.allah belalarını versin hepsininde.

  1. sinan adalı dedi ki:

   allah hepimizin yardımcısı olosun yaşa takılanların bütün sıkıntıları aynı sayın devlet erkanı eğer bir ülkede kaus ve sıkıntı varsa emin olun birisi beş yıldız otellerde keyfi sefa yapıyor diğeri de elektrik pararsını nasıl öderim diye düşünüyor. iş te bunun sebebi budur. peygamber efendimiz bir hadisinde söyle diyor ! ‘ devlet idaresi için öne çıkmayın, yükümlülüğü o kadar ağırdır ki sokakta haksız yere öldürülen karıncanın dahi hesabı sorulur ‘. ya sayın devlet büyüklerimiz yaşından dolayı iş bulamayıp çaresiz insanların yarın mahşerde karşısına çıkmadan vallahi cennet yüzü göremezsiniz.

 11. can tolan dedi ki:

  bari işsiz kalanlar için şu yasayı çıkarın.özel sektör 50 60 yaşa kadar çalıştırmıyor……..

 12. Gürbüz çağ dedi ki:

  ben 01 09 1972 doğumlu 01 07 1986 tıda ssk lı olmuşbir özel sektör çalışanıyım herkes avrupanın kaç yaşında emekli olduğundan bahsediyor. Ama hiç kimse avrupada bir işçi kaç para alır orada çalışma saatleri nasıldır yılda kaç gün yılık izin vardır diye hiç kimse bahsetmiyor madem Avrufayı örnek alacaklar devlet büyüklerimiz ozaman oradaki çalışma yasasını kompile getirsinler oradaki işçilerin haklarının aynısını bize versinler bizdeonların yaşında emekli olalım . dostlar söyleyecek çok şey var ama hangisini öne alsam bilemedim.kısaca 1999 da bir cecede değiştirdikleri bu yasayla çaldıkları hakkımızı geri istiyoruz saylılar.

 13. arifdirek dedi ki:

  1.yıldır yazılıyorr cizziliyor arpa boy yol ilerlenmedi yaş ve yıl tammam ssk.ılar bu yasadan nezaman faydalanacak cevap bekliyoruz.

 14. Belgin ünsal dedi ki:

  Bende emeklilikte yaşa takılanlardanım.ayda 3 gün iş güvenlik uzmanı olarak 500 tl alıyorum..bir evim ve arabam var..başka gelirim yok..gss genel sağlık sigortası primimi 260 tl olarak kalan 27 gün için ödemeliymişim..mahkemeye başvur dediler..çalışmazsam 42 tl ödermişim..ne yapmam gerektiğini bilmiyorum..yardımcı olan varsa sevinirim..

 15. YORGUN İŞÇİ dedi ki:

  Devlete işe girmek için engellimi olalım. hükümlümü olalım. 1 gün soma da çalışıp emeklimi olalım. onlar 1 gün öldü biz hergün ölüyoruz. Emekli yapmıyorsubuz ama herkese kuçak açıyorsunuz bize uvey muanelesi yapmayın. ALIN SİZE ÇÖZÜM…. Yaşı bekleyenler kalan sürelerini devlette çalışsınlar.devlette öğle gözü kapalı olarak yapılan iş varki 65 yaş üstü bile girmek ister. Ama buralara partiler ve porpilliler alınıyor. Bunlar özel sektör işçiliğinde 1 ay bile çalışamazlar. Biz 25 yıl çalışmısız elde var sıfır. Benim gibi düşünenler akp ye oy vermesin.ben verdiğim oyu RTE ye helal etmiyorum.Nir daha mı TÖVBE. Biz zaten dipteyiz kaybedecek bir şeyimiz yok . Onlar düşünsün…

 16. erhan_koca_06@hotmail.com dedi ki:

  arkadaşlar bende yaşa takılanlardanım artık tek 2 çare var 1.incisi intahar edersen hemen maaş baglanıyor 2.incisiinsan hakları mahkemesine topluca avukat tutup dava acmak davada hak etmiş oldugumuz hakları geri verilmesidir buda malesef biraz uzak görülüyor ben 1.inci secenege daha yakınım 4 adet kredim var ev kira kızımın dügünü var ama ben işsizim iş istiyon yaşlısın emekli yap gencsin en iyisi ölmek saygılarımla elveda hayat…..yaşar okuyan…. faruk celik…maliye bakanı…. anlayana

 17. kemal dedi ki:

  Uzun lafın kısası ben sunu söylemek istiyorum. Ben bir kişinin kul hakkından korkar iken siz 70 milyonun vebalini öbür tarafça nasıl odeyeceksininz

 18. yetim dedi ki:

  arkadaşlar dün dündür bugün bugündür mantığı devam ettiği sürece bu böyle devam eder. neden çünkü halk iktidara getirir ama iktidardan düşürmesini bir türlü beceremez. birlik olup ta hakkını bir türlü savunamaz.. savunamadığı sürece iktidar yıllarca kabadayılıkla rahatça koltuklarında otururlar. nasıl olsa seçimlerde sonuç baştan belli olmuyormu.. kısaca halk iktidar yapıyorsa iktidar yapılan haksızlıkları düzeltmiyorsa o zaman halk indirmesini bilecektir. çünkü ezlen hep mazlum halk oluyor. birlik olalım kenetlenelim hakkımızı her alanda ama her alanda savunup mücadele edelim. emeksiz ve alınteri olmayan zafer harama benzer. hazreti ömerin adaleti ancak hazreti ömer gibi dürüst insanlar olduğu zaman adalettir….YETİM…

 19. merve dedi ki:

  bnm babam emeklilik pirimini doldurdu fakat yaştan dolayı bir 2 sene daha beklemesi lazım torba yasadan erken emeklilik çıktı diyolar doğrumu aceba emekli olma şansı warmı ?

 20. necmi abdibaş dedi ki:

  slm.Benim 1943 gün sigortalı çalışmışlığım var.devamı memurluk olarak 27 yıl bitti.Emekli olabilirmiyim. dogm. tarihim 27/02/1970 Erken emeklilik müjdesinden bende faydananabilirmiyim.

 21. BELMA dedi ki:

  SADECE İNSANLARI UMUTLANDIRIYORLAR ERKEN EMEKLİLİKDİYE BİŞEY OLMAYACAK KAÇ YILDAN BERİ BU SÖYLENTİ VAR HANİ NEREDE BİR TÜRLÜ ÇIKAMADI ŞU YASA HERKES DAHA ÇOOOOKKKK BEKLER

 22. FİDAN dedi ki:

  daha öncede yazdım bende hep akpye oy verdim ama beğenmediğim mhp bile meclise taslak sunuyor bu haksızlık bu kişileri emekli edelim diye taktir ettim ilk defa onları sadece kendim için değil benim gigi çalışan yüzlerce kadın için, anneler için.ömrüm çalışmakla geçti hayatımda hiç tatile gidemedim evim yok arabam yok elde hiçbir şeyim hep daha geriye giyorum borç ödemekten bıktım suriyeliler bile benden dahi iyi yaşıyor benim ülkemde 4 milyar kira parası verebiliyorlar ben yıllık 1500 tl olan evde oturabiliyorum iki çocuğumla ve 1999 da önce sigortalıyım 1999 da çıkan bir yasa nasıl oluyorda beni etkiliyor hiç helal etmiyorummmmmmmmmmmm……

 23. osman dedi ki:

  slm arkadaşlar ben 30 .06 .1967 . doğumlu 30 .06 .1985 .de işe girdim şu zamana kadar hiç boşluğum yok tam sigortalıyım halen devlet memuruyum hesablattım ..30..06..2015…de emekli olacaksın dediler geçen sene … 3..ay önce hesablattım ..30 ..06..2016.. da emekli olabilirsin dediler .. ya ne canım kaldı ne cinim bir sürü kıredi kartlarım var ful dolu madem geç emekli edecekler ikramiyemizi versinler bırak 1.yıl fazla çalışalım sorun değil .. ne zaman emekli olurum bana yardımcı olun ..

 24. ibrahim dedi ki:

  selamın aleyküm arkadaşlar bende 44 yaşındayım 1988 nisan ayında sigortam başladı yaklaşık 7000 gün pirimim var 42 yaşında hizmet yılım ve 5375 olan pirim günüm çoktan doldu. şimdi yaş çıkardılar kardeşim sen bize 25 seneni doldur 5375 pirim gününü doldur gel demedin mi? şimdi niye kıvırdınız banane ssk batmışsa sen bana sordun mu bakalım bu işi kabul ediyomuyum dayatma yapıyosun bide yaş artık ilerledikçe sağlık sorunlarıda başladı ben artık evde oturup dinlenmek istiyorum veya kafama göre daha az yorulacağım işler yapıcam belki sanane durup durup sinirleniyorum şerefsizler orda oturup milletin hakkını gasp etmek kolay siz 1 ay alında askari ücretle gecinin bakalım görelim yavşaklar öbür dünyadada size dayıyacaklar merak etmeyin. benim kim ne kadar hakkımı yediyse bu hakta çocuklarımında payı var kuruşumu bile helal etmiyorum haram zehir zıkkım olsun.bana 50 yaş şartı koymuşlar 8 senelik emekli maaşım haram zehir zıkkım olsun inşaallah eşinizden çocuklarınızdan çıkar…

 25. YAŞA TAKILANLAR dedi ki:

  EYT MAĞDURLARI,

  **EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN YILLIK MALİYE 10 MİLYAR LİRA,
  ***400 BİN EYT MAĞDURU EMEKLİ EDİLEBİLİR,

  DEVLET GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLARINDAN 10 MİLYAR DOLAR PARA TOPLAYACAK,
  ** BU PARA ASKERLİK BEDELLİ ASKERLİKTEN TOPLANMASI BEKLENİLEN PARANIN 10 KATIDIR. DEVLET PARALI ASKERLİKTEN 1 MİLYAR DOLAR BEKLİYOR, OYSAKİ EYT MAĞDURLARININ GERİYE DÖNÜK PRİM BORÇLARINDAN DEVLETE ÖDEYECEĞİ PARA 10 MİLYAR DOLARDIR!!
  1.) 1986,87,88 YILINDA SSK GİRENLER, ( BU KADEMELİ EMEKLİLİĞİN YOLUNU AÇAÇAK 1999 YILINA KADAR)
  2.) 25 YIL HİZMET SÜRESİNİN DOLDURANLAR
  3.) 45 YAŞIN ÜSTÜNDE OLANLAR,
  4.) 5300 PRİM OLANLAR VEYA GERİYE DÖNÜK PRİM BORCUNU ÖDEYECEK OLANLAR BU DÖRT ŞARTA KOŞULU UYGUN OLANLAR ACİLEN EMEKLİ EDİLMELİ,
  **YERİNE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN İŞSİZLİK ORDUSUNDAN GENÇLER İŞE ALINMALI DİYE DÜŞÜNLÜYOR

 26. MAHMUT AYNI dedi ki:

  EMEKLİLİĞİ YAŞA TAKILAN BİR T.C. VATANDAŞI OLARAK BU HAKSIK DURUMA BİRAN ÖNCE SON BERİLMESİNİ VE HİZMET VE PRİM GÜNÜNÜ DOLDURUAN TÜM VATANDAŞLARIN DERHAL EMEKLİ EDİLMESİ EN DOĞAL HAKTIR. BAŞLANGIÇTA YAŞA TAKILAN BİR KİŞİ YOKTU BENDEN 5 YIL ÖNCE DOĞMUŞ DİYE O FAYDAKLANACAK 25 YIL PRİM GÜNÜ VE HİZMETİNİ DOLDURACAK BEN İSE FAZLADAN 7 YIL PRİM ÖDEYECEGİM BENİM AKLIMDAN ZORUM MU VAR VE ADALET BUNUN NERESİNDE FAKAT 1998 VE 20008 DE KANUN ÇIKARMIŞLAR O TARİHLERDE İŞE BAŞLAYANLAR 58 DE Mİ OLUR 65 DE Mİ OLUR O KANUN ONLARI BAGLAR BENİ NİYE BAGLIYOR KARDEŞİM 1988 DE KANUN NE İSE O GEÇERLİ OLMALIDIR OYUNCAK MI BU KANUNLAR BEGENMEDİM 60 OLDU YAŞ İYİ O ZAMAN ŞU YAŞI 100 YAPSINLARDA HERKES RAHATLASIN BARİ HAKKIMIZ O YEMEK İSTEYENLERE ZEHİR OLUR İNŞALLAH İKİ CİHANDA ELLERİM YALKALARINDA ….

 27. HAMZA dedi ki:

  AKP OY VERMEYE DEVEM ET ÖLÜNCE EMEKLİ OLURSUN BENDE SENİN GİBİ GÜNÜM VE PİRİM DOLU YAŞ 48 YÜZDE YETMİŞ OYU OLAN YAPMAZ BAK KARDEŞİM SANA BİR AKIL VEREYİM AKP OYU DÜŞSUN BAK NASIL HALKIN İSTEKLERİNİ YAPIYORLAR BU SECİMDE OLSUN OYLAR DÜŞSUN BAK NELER OLUR CÜNKÜ YÜZDE YETMİŞ OYU VAR BU NEDEMEK HALK MEMMUN BUDA NE DEME EMEKLİLİK DÜŞÜNMEYİN

  1. mustafa dedi ki:

   akpye oy verdiğimi nereden biliyosun sen yazımı iyi okumamışın herhalde şakşalcılar derken akpye oyverenlerden bahsediyorum bende hamza bey

 28. mustafa dedi ki:

  arkadaşlar boşuna nefesimizi tüketiyoruz biz bunları böyle mitinklerde şak şakladıkca daha çok bekleriz emekli olacağızdiye biz 40 sene çalışalım emekli olamıyalım adamlar 2 yıl millet vekilliği yapsın ömürboyu emekli olsun yani millet için çalışanı biliyosanız gösterin herşey koltuğa oturana kadar gerisi hikaye 0106 1984 sgk girişim 9000 günümvar hala emekli olmayı bekli yorum 1968 doğumluyum işsizim iş arıyorum yaştan dolayi bulamıyorum 2 tane çocuk okutmaya çalışıyorum bu yasayı çıkaranların allah bintürlü belasını versin başkada bişey demiyorum

 29. ERHAN YILDIZ dedi ki:

  niye kesintiye razı oluyoruzki bu bir dayatma %5 kesinti olacak iş değil banka faiz oranları türkiyede bumu factorinkler bile bu oranlarla çalışmıyor yani yasal tefeciler kendi torbalarını doldurmak için her şeyi yapıyorlar o kadar mas

 30. ali dedi ki:

  EKREM ERSÖZ sabırsızlıkla emekliliğini bekliyor

 31. ali dedi ki:

  ekrem ersöz sabırsızlıkla emekliliğini bekliyor

 32. yaşa takılanlar dedi ki:

  EMEKLİLİĞİNE 3 YIL KALANLARI EMEKLİ ETMEK İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ,
  FARUK ÇELİK
  DÜŞÜNCELER

  ***2015 YILIL BÜTÇESİDE KABUL EDİLDİ,
  **HİÇ DEĞİL SE EMEKLİLİĞİMNE 3 YIL KALANLARIN EMEKLİ EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILMALI DİYE DÜŞÜNÜLÜYOR

 33. SERAFETTİN dedi ki:

  TÜRKİYEYE EN BÜYÜK KÖTÜLÜGÜ YAPANVATANDAŞLARA SÜLEYMAN DEMİREL GEŞMİŞTE 30YASİNDA EMEKLİ ETTİ İNSANLARI 5000 NİTAMAMLA EMEKLİOL ŞİMDİ ISE CEREMESİNİ BİZLER CEKİYORUZ BENİM 20 AYİM VAR PRİM 6500 İNŞAALLAH UZATMASALAR 4YIL YAŞI + 3YIL CIRAKLIK BEKLİYOM HEP AKPYE VERDİM HEP SECİME KADAR BÜTÜN PARTİLER OYALAMA TAKTİGİ KULLANIYOR BEN İNANMIYORUM OYUMU YAŞ MADURU YAZIP RED DİYECEM SAYGILAR 2015 MUTLU YILLAR YAŞ MADURLARI

 34. Adnan dedi ki:

  yasa takilanar ne yapacak herkesin keyfi yerinde umrundami dunya 4 a olarak clismk cok zor.kamudakilere bakip kimse yorum yapmasin gelsinler benim yerime calissinlar zorlugu gorsunler

 35. seda dedi ki:

  44 yaşında , 7153 iş günüyle ben de yaşı bekliyorum.
  Bana gerekiyor 5675, ödediğim 7153… Bir de ne kadar fazla prim ödersen, o kadar az maaş alırsın mantığı var.
  İşsiz kalırsam GSS yi ödeyemem. 6 sene daha prim ödersem(işveren tarafından yaşım geçti diye kapı önüne koyulabilrim her an…. Çünkü artık eskisi gibi günde 12 saat ayakta 6 gün çalışamıyorum artık.)
  sözde ilerde alacağım emekli maaşım azalacak iyicene.
  Ne yapalım şimdi???

  Son 3 dönem ailecek AKP ye attık. Artık seçim vaadi değil. Yasa istiyoruz. Yasa …..
  EYT ler için yasa. Erken emekliler için yasa değil !!!
  Öyle %5 ler % 3 ler ile kuşa çevrilmiş maaş da stemiyoruz. Hakkımız ne ise onu istiyoruz.
  YASA yoksa AKP ye de oy yok. MHP beni yanılttı. Onlar EYT için yasa önerisinde bulunmuslar. Helalinden oyum sizindir MHP….. Sözüm sana A K P

 36. devlet magduru dedi ki:

  yastan dolayı 2020 i beklemek zorundayım günümün dolmasını beklesem hatta emekli olsam bile çalışmak zorundayım devletin verdigi 3kuruslamı geçinicez insanları ahmak yerine koyuyorlar elalemin emeklisi dünya turunda biz mezara kadar çalışıcaz

 37. ercan dedi ki:

  Primi dolmuş sadece yaşa takilanlara büyük haksızlık yapılıyor yüzde 2 veya 5 neyse odeyelim emekli olalım. SAYİN YETKİLİLER YAŞA TAKİLANLARA ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOTUZ

 38. osman dedi ki:

  YA ALLAH BISMAILLAH ALLAHU EKBER TAYYIP BABA DUY BU INSANLARI BABA YARINA ÇIKMA GARANTIMIZ YOK DUYUN BIZI EMEKZEDELER

 39. Ramazan dedi ki:

  Ulan emeklik hakkımızı aldınız tamam da çalıştıkça emekli maaşları neden duşuyor bunu Türkçe olarak bir açıklama yapsalar iyi olur biz gunluk ne bulduk şukur ediyoruz ama onlar ölmeyecek gibi torunlarına bile milletin. Rızkından çalıp çırpıyor lar Allah islah etsin

 40. Sami Şahan dedi ki:

  Arkadaş mesela benim hayatımdan 5.5 sene çalınıyor ondan sonra devlette gözü görmeyene kulağı duymayana kadar keyfi çalışanlarla aynı kefeye konmak dünyanın en adaletsiz ilerinden biri olsa gerek. Hem emekli etmiyorsunuz hem prim yatırılıyor hem de maaşımız düşürülüyor. hangi vicdan hangi kanun hangi dine yakışır bu Allah bunu çıkaran tüm bürokratlara bunun hesabını mutlaka soracaktır. Yazıklar olsun böyle bir sosyal adalete

 41. baki dedi ki:

  Arkadaşlar ben 88 ssg girşliyim 5 yıl
  Benimde hakkımı yediler 1970 dogumluyum
  18 yaşımdaydım ssgglı oldugumda
  Sayın farukçelik bey diyorki mali açık veririz
  Diyor bakhele bak acaba bizim mali
  Acıgımız kimler kapatacak bunasıl sihniyet
  Anlamadım arkadaşlar yazık herkese
  Yazık ettiler kendileri 3.5senede emekli
  Olurken mali acıgı dünmez utanmadan
  Birde düşükmaaşla emekli etmeye calı
  Şıyorlar ayıp koskoca türkiyesin avuc ici
  Kadar emekline bakamıyorsan inartık o
  Koltuktan kardeşim bizim günahımızne
  Ben cocuklarıma bir evbile alamadım
  Pirim ödemekten biz ödediklerimizle emekli olacaz
  Nerde bim pirimlrimiz bırakın bunlarıda
  Hakedenin hakkını verin ben 45 yaşındayım
  Halen pirim ôdüyorum ba nadayazik
  Varsa haksızlıgım söyleyin arkadaşlar
  Hepimiz aynı derden yanmıyormuyuz
  Herkese selamlar

 42. ergin dedi ki:

  Niye 300.000 kişi kardeşim 99 dan önce ise giripte hakkini gasp ettiğiniz herkese haklarını geri verecek ve her yıl için %5 parada kesmeyeceksiniz kendi maaslarinizdan her ay %10 kesinti yaparsanız kaynak yaratirsiniz vallahi maasiniz çok fazla asgari ücretin kaç kati emin ol vekil olmanız çok masraflı bir is değil bizim gibi yaşamayı öğrenin yeterse artar 25 tanede asgari ucretliye bakarsanız 25×550=13750 kişi eder kıyak emekliliği de kendinizden kaldırır emekli olan vekillerede ahmet amca verdiğiniz maaşı baglarsaniz bütçe tutar ha tutmazmi iste o zaman bu halk size tutturacak bir şeyi sandıkta verir

 43. hurşit dedi ki:

  biz erken emeklilik istemiyoruz kazanılmış hakkımızı istiyoruz arkadaşlar seçim geliyor akıllı olalım bu akp ye ders verme zamanı geldi günümüz doldu yaşımız geldi geçiyor bi işe gidemiyoruz ne yapacagız biz HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ

 44. YAŞ MADURU dedi ki:

  HAKETTİĞİMİZ HAKKIMIZ NEDEN VERİLMİYOR BİZ MİLLET SICAK YATAĞINDA YATARKEN İŞE GİDENLERİZ SENELERCE ÖZEL SEKTÖRÜN ZORLUKLARINI ÇEKENLERDENİZ HAKETTİĞİMİZ EMEKLİLİK HAKKIMIZDAN NEDEN KESİNTİ YAPILACAK BİZ 1999 DAN ÖNCEKİ ŞARTLARI YERİNE GETİRMİŞİZ SONRADAN BİR KANUN ÇIKARIYORLAR YAŞ EKLEDİ BU NE YA BAZI MESLEKLERE YIPRANMA PAYI EN ÇOK YIPRANANLAR ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI BUNU GÖRMÜYORMUSUNUZ HEM MADDİ HEM MANEVİ HAKKIMI İSTİYORUM

 45. mahmut dedi ki:

  BİZİM PİRİMİMİZ DOLMUŞ YAŞIMIZ DOLMUŞ VE HALA BUNLAR KİMSE PRİMİ VE YAŞI DOLMAYANLARI EMEKLİ ETMEYE ÇALIŞIYORLAR İLGİNÇ ANLAŞILMASI ZOR BİR ŞEY HAKKIMIZI ALLAHA HAVAL EDİYORUZ. VERİ KARDEŞİM HAKKIMIZI YEMİN ETTİM ERKEN EMEKLİLİK ÇIKMAZSA OY VERMEYECEĞİM. TÜKÜRDÜĞÜMÜDE YALAMAYACAĞIM VE SON SÖZÜM.

 46. ata dedi ki:

  Gasp edilen haklarımızı istiyoruz….tüm şartları doldurmuşum 6 sene yaşı beklicekmişim…üstelik sağlıktan faydalanmak için pirim de yatıracakmışım…..
  Komediyte bak birde eyer çalışırsam pirim gün sayıp dolmuşsa maaşımda her ay bir düşüş olacakmış…
  iki ucu boklu çubuk tut tutabiliyorsan…
  Neymiş erken emekli olursan şöyle ödiyecen böyle ödiyecen..şartlar şurtlar bu ne ya…
  Umarım en son erken emekli olacaksınız diye s…. mezler ..

 47. ERHAN KOÇAŞ dedi ki:

  SAYIN ARKADAŞLAR. ÇOGUNUZUN YAZISINI OKUYORUM HEPİNİZDE HAKLISINIZ ÇÜNKÜ HAKKIMIZ YENİYOR BENDE 01.04.1988 DE İŞE GİRİŞİM VAR VE İŞ VEREN GÜNLERİMİ ÖDEMEDİGİNDEN İŞ MAHKEMESİ AÇTIM BUNDAN 5 AY ÖNCE MAHKEMEYİ KAZANDIM YAŞIM 49 İŞ MAHKEMELERİ SSK LIDAN YANA KORMAYIN MÜRAACATINIZI YAPIN EMEKLİLİGİME ŞİMDİ 9 AY KALIYOR. HEPİNİZE SAGLIK DOLU GÜNLER BİR AN ÖNCE EMEKLİLİK DİLERİM. AMİN

 48. Ülkü Değer dedi ki:

  Bu ülkede ömründe hiç pirim yatırmamış bir kaç sefer haşhaş,pancar vs.. ekmiş vatandaş emekli ediliyorda 25 yıl bir fiil aldığı ücretin azlılığından yetinip her türlü zorluğa göğüs germiş ssk primi için çalışan neden emekli olamıyor.Adalet anlayışı bu mudur?45 yaşından sonra iş bulma nerde ise imkansız,sağlıktanda yararlanamıyorsun.Çocukmu okutacaksın,evimi geçindireceksin,ilacınımı alacaksın olmayan gelirle.SGK yasasını sil baştan yeniden oluşturulmalı.Yaş sınırlama değil Pirim uygulaması yapacaksın.En az 7000iş günü olmalı ve fazla pirim yapan ona göre maaş bağlanmalı kanaatimce.Böylelikle kaçaklar azalır.

 49. şükrü şakı dedi ki:

  selam ben bagkur gırıs 1987 02 gırısim 1968 dogumluyum yanı 28 yıldır bagkurluyum daha bekledıyorlar ben işe gırısımde 25 yıl bagkurlu olunca emeklısın dıyorlardı nerede kaldı bu verılen sozler ……….

 50. aykut dedi ki:

  slm 1989 yılından sigortalıyım 1971 dogumluyum 6 bin küsür primim var yasa şu anda emekli ligi hak etmiş olurmuyum saygılar

 51. ali dedi ki:

  kazanılmış hakkımı istiyorum. verilmezse helal etmiyorum. oyalayın bakalım az kaldı sandıkta bizde sizi oyalarız

 52. sevda dedi ki:

  SEVDA .. 1995 yılında ssk başlangıcım o yıldan bu yana hiç kesintisisz topl 7200 günüm var. 20 yıllıdır bayanın çalışmasını düşünün. ve elinizi vijdanına koyun artık. bizdede çoluk çocuk var yuvalarda büyüdü cocuklarım. allah hepimizin yardımcısı olsun. yorulduk artık bir bayan olarak lütfen dikkate alın rica ediyorum.

 53. yunus dedi ki:

  sene 01.11.1989 ,da çıraklık okulundan sigortam başladı pirim gün sayın doldu sigortam okuldan başladığı için sene okul bitimi olan 1993 olarak gösteriliyor ve benim gibi başlangıçtan dolayı çok mağdur var okul başlangıcına göre bende erken emeklilik yasasından yararlanabilirmiyim yoksa 1993 tarihine göre mi yararlanacagım teşekkürler sayın ALİ TEZEL

 54. dila dedi ki:

  Bildiğiniz üzere emeklilik için Stajyer ilk girişi sayılmıyor ama stajyer olarak değil de bir gün bile normal sigortalı görünen bir sürü tanıdığım var hepsinin günleri benimkinden az ama bir ya da iki gün sigortalı görüldükleri için benden 5-6 sene önce emekli olacaklar. Lütfen STAJYER olarak giriş te İLK GİRİŞ ten sayılsın. Naçizane bir önerimde olacak. Şöyle ki; Stajyer ilk giriş tarihi ilk giriş olarak sayılmasını talep eden vatandaşlara SGK bu tarihte normal giriş saysın, o tarihten bu yana tüm gecikme faiz-zam dahil SGK ca tahakkuk eden bir günün tüm maliyetini ödeyelim. Yeter ki Stajyer girişi ilk girişten sayılsın.

 55. DOĞAN ERDOĞAN dedi ki:

  bu memlette asgari ücretlinin hiçbir hakkı yoktur bundan sonrada olmayacaktır. her hükümet için asgari ücretli insan değeri olmayan sadece vergi geliri olan yük çeken bir eşektir bu hep böyled eolacaktır.biz bunu hakediyormuyuz elbette hakediyoruz. hakkını savunamayan sesi çıkmayan kendisine bu muameleyi hakgörenlerin şakşakcılığını yaptığımız sürece bu eşeklerin sırtına binen daha çok olur. bakın meydanlara çoğu asgeri ücretli emekli dar gelirli aptal sınıfıdır.

 56. ömer özçelik dedi ki:

  1989 İŞE GİRİŞ TARİHİ 7500 ÖDENMİŞ PRİM GÜNÜM VAR YAŞA TAKILANLAR NE ZAMAN EMEKLİ OLACAK MEZARDA EMEKLİ OLMAK İSTEMİYOM YETKİLİLER BU DURUMA BİR EL ATSINLAR BAŞBAKANDAN YARDIM İSTİYORUZ

 57. didem dedi ki:

  ÇEVREMDE BİR ÇOK KİŞİ 38-40 YAŞINDA EMEKLİ OLDU.(ESKİ YASAYA GÖRE ) BEN 41 YAŞINDAYIM PRİMİM DOLDU,20 SENE ÇALIŞTIM,VE HALEN ÇALIŞIYORUM AMA BANA DEVLET BABA DİYORKİ 10 SENE BEKLE EMEKLİ OLURSUN. NERDE BU ADALET SİZİ KINIYORUM VE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM..10 SENE YAŞICAKMIYIM BAKALIM.. OZAMAN ONLARI NİYE EMEKLİ ETTİNİZ ? BİZİM SUÇUMUZ NEE ??VİCDANSIZLAR..

 58. mehmet ceylan dedi ki:

  işe giriş tarihim 01.12.1986 doğum tarihim 02.02.1970 8000 üzerinde primim var emekliliğime 4.5 sene var. hem çalışma yaşını yükselttiler hem de fazla primi olandan her ay ücret kesiliyor.bu nası bir çelişki. işçi erken emeklilik isteyince ülke düşmanı oluyor ama milletvekilleri 2 yılda emekli oluyor.ama faruk çelik’in vicdanı rahat.adalet istiyoruz

 59. Mustafa dedi ki:

  SSK başlangıcının bagkurdan emekli olurken neden yaş hesabında dikkate alınmıyor O zaman ben geçmişte niye ssklıoldum bu yüzden birçok küçük esnaf emekli olamıyor mağdur oluyoruz bu nasıl bir haktırki allahtan kormuyorlar güya 3 kurum birleşmiş şimdiye kadar vatandaş hiç bir iktidar döneminde bu kadar hakkı yetmemiştir

 60. veysel arkac dedi ki:

  1968 dogumluyum 3 yılın var diyor sgk prim doldu 5600gün 1987 işe giriş bizler girerken işe ne tahütle girdik haklarımızı verin 26 08 2015

 61. orhan dedi ki:

  iyi gunler ben ise 1997 yilibda girdim ve 5300 gunum var yasim 35 ben ne zaman.emekli.olurum bu erken emeklilik bize vururmu gunum dolunca

 62. kenan dedi ki:

  emeklilik konusunda gercektek buyuk haksizlik yapildi bu zamana kadar garibanin bogazindan cekin ellerinizi artik mezarda emeklilikde ne oluyo lafa gelince almanya su yasta emekli oluyo veya baska ulkeler ornek gosteriliyor icraata gelince mantik disi icraatlar diz boyu ssk erken bagkur. geç emeklimi olcak bagkurlunun yatirdigi para para degilmi suriyelilere. saglanan imkanlar kendi halkimiza saglanamiyo vay bee adamlar vergi vermeden is yeri acarlar luks araclariyla asvaltlarimizi isgal ederler is yerlerinde en cok tercih edilenler kendi vatandasimizda aclikdan geberirken siz daha dusunekalin turkiye kac adim daha ilerler eski ssk kanunu istiyoruz turkiye butcesini illa genisletmek istiyorsaniz daha once devlet bunyesinde olupda sonra sirf birilerinin cebi dolacak diye ozellesen kurumlari geri devlet bunyesine alin kurumlar devlet denetiminde olsun sahislarda degil. birazcik gariban dostu olun be ya halkimiz azcik rahat etsin

 63. Cevdet Canpınar dedi ki:

  Bu nasıl haksızlık.Vatandaşın elindeki hakkını alıp emeklilk hayallerini mezara taşıyan vicdansızlık.Faruk Çelik emekliliği mezara taşımasını biliyor bunun için Avrupa ülkelerini örnek gösteriyor da işsizlik maaşının verilmesini de neden mezara kadar uzatmayı düşünemiyor.Niçin işsizlik fonunda biriken paraların meblasını ve bu paranın nerelerde kullanıldığının da
  açıklanmasını istiyorum.EYT mağdurlarının haklarının iadesini ve emeklilikte 1999 öncesine emekli maaşı bağlanmasında da 2000 yılı öncesine dönülmesi gerektiğini düşünüyorum.

 64. EYT mağduru dedi ki:

  1968 dogumluyum 3 yılın var diyor sgk prim doldu 5600gün 1987 işe giriş bizler girerken işe ne tahütle girdik haklarımızı verin.Yoksa oy moy yok bu iktidara… Buda böyle biline…
  Görelim bakalım EYT mi yaman sizmi …

 65. Mehmet dedi ki:

  2011 yılında emekliliğe hak kazandım. Sene 2015…4 yıl boyunca devletin benden çaldığı rakam 90-100.000 tl.Ve hala yaşı bekliyorum.Donanımınız ne kadar iyi olursa olsun özel sektör işverenleri yaşlısın devlet ise gençsin diyor.2017 ağustosa kadar yine 90-100.000 lira yine devlet tarafından çalınacak.Bir ev parasını benden tasarruf ettiler…Maaş verme iş imkanı sağlama sağlık güvencesine dahil etme bu nasıl bir yönetim anlayışıdır? Saray dahil bunca israf varken yıllardır canla başla çalışan insanların parasına göz dikmenin nasıl bir açıklaması olabilir? Dere geçerken at değiştirmek yalnızca bize mahsus…Ve hala erken emeklilik diye saçma bir cümle kuruluyor.Bu insanların durumu erken emeklilik değil hak edilmiş emekliliktir.Yazıklar olsun

 66. nafiz dedi ki:

  sayın başbakanım çıkar bu yasayı daha pirim ödeyecek paramızda kalmadı 4 senedir bekliyorum daha 4 sene daha beklemem gerekiyor yasayı çıkar kurtulalım

 67. mustafa sadık dedi ki:

  1967 doğumluyum
  1985 01/07 ssk girişim var 23 gün
  1987 01/03 bağkur girişim var
  kesintisiz 9040 gün bağkur ödemişim
  01/02/2015 itibariylen prim ödemeyi bıraktım
  şu an 48 yaş içindeyim
  02/10/2017 de 50 yaşı dolduruyorum ve 9040 gün ile de emekli olabiliyorum.
  üstelik fazla ödemem var bağkurda 457 tl oda hesabımda duruyor.

  başbakanımızın dediği erken yaşa takılanları emekli etmesini bekliyorum.

  inşallah 2016 ilk çeyreğinde bu kanun çıkar sgk dan

  hayırlısı

 68. nihat özkan dedi ki:

  01.10.1990 da ben ise girerken devlet bana dediki 25 yıl 5000 günde seni emekli yapacam kimse kivirmasin hocam yapın emekli %5 de ne merkez baksın isine

 69. MURAT dedi ki:

  HADİ İNŞALLAH OLURUZ EMEKLİ HERKESE HAYIRLI OLUR %5 OLSA DA RAZIYIZ

 70. R Y Ünsal dedi ki:

  İlk yorum 21 Ekim 2013’te yapılmış. Bugün 8 Ocak 2016 ; haberin yayınlandıği tarihten bugüne kadar neredeyse 2,5 yıl geçmiş..İktidar partisi de aynı parti,
  değişmemiş..Şu boşa akan zamana bakın..

 71. Emin Lel dedi ki:

  Slm ben 1997 den beri sigartaliyim prim 5525 gun bende erken emekli olabilrmiyimm yas 35

  1. mehmet saka dedi ki:

   çok beklersin :)1986 girişliym i daha 4 ay var emin bey kardeşim 55 yaşından önce olamazsın üzgünüm

 72. M.Yüksel dedi ki:

  Beyler böyle bir yasa ancak hayal !!! asla çıkmayacak…hiç kimse ümitlenmesin !!! %5 değil %10 kesinti vaad etseler bile olmayacak..bakanlık bu konuda kesin açıklama yaptı !!! paşa paşa hepimiz yaşı bekleyeceğiz !!! Ancak en çok üzücü olan şey ne biliyormusunuz ? Sigorta primlerinizi en üst tavandan ödeyin yıllarca sonra başka bir işe girin asgari ücretten ödensin sigorta primi…alacağınız emekli maaşı küüt diye aşağı düşüyor….bu hakmıdır peki ?? yazık çok yazık …

 73. Mesut dedi ki:

  1972 doğumluyum 1987sigorta girişliyim 7400 günüm var ve 1999 yılı itibariyle mağdur edildik aradaki 13 yıllık farkın ödenmesi gerekmiyor mu?aslında her türlü haksızlığın danıskası yapılmakta ama finlandiya modeli ama almanya modeli bari getirilmeli Arkadaş adam 2yıl milletvekilliği yapsın emekli oluyor adaletmi bu tüm bu yaşa takılanların vebali boynunuzda adaletmi bu hasızlık değilde bunun adı ne ben mahkemeye vermeyi düşünüyorum.

 74. Yakup dedi ki:

  Bu devlet herşeye para buluyorda emeklilik şartlarını yerine getirmiş yaşa takılanlaramı para bulamıyor. Bizim Hakkı’mız haram zıkkım olsun. Ben 25 yıldan bu tarafa çalışıyorum ama hala emekli yaparsak bu devlet bu yükü kaldıramaz oluyor. Diğer taraftan birisi 5 yıl millet vekilliği yapıyor emekli oluyor bir normal vatandaşın emekli olunca alacağı maaşın 10. Katı para alıyor devletin bütçesi onları kaldırıyor. Devletin bütçesi Suriyelilerin ev sahibi olmasına ve maaş bağlanmalarına tüm olmayan haklarından yararlanmalarına yettiği gibi Zaman Zaman farklı ülkelere yardımda bulunuyor. Ben burda Hakkı’m olanı alamazken benim Hakkı’mı başkalarına dağıtanlara ve buna mani olmayanlara Hakkı’mı helal etmiyorum. Bu kadar yolsuzluğun döndüğü bir ülkede devletin bütçesi 300 bin kişiyi emekli olmasına yetmiyor. Birde her bir Oya ihtiyaç duyulduğunda bal gibi herkes ağzına sürmüyorum iyice iğreniyorum içinde bulunduğumuz durumdan. Bazen kendi kendime soruyorum biz geriden o kadar salakmı görünüyoruzki bize sadaka verir gibi bütçe aramaya çalışılıyor ve şans verilmeye çalışıyor diyorum. Birde emekli maaşından emekli edilirsek herseye yüzde beş kesindi yapılacakmış. Biz yüzde 2 kesinti olan 2000 Euro emekli maaşı alan Almanya’dan daha fazla maaş alıyormuyyzda yüzde 5 veya 10 kesitiden bahsediliyor. İyice Can’ım sıkılmadan çıkayım.

 75. Alaattin dedi ki:

  Turkiyede Yas Ortalamasi Kac Sayin Bakanlar Cok Biliyorsunuz Ya 65 65 Ozel Sektorde Calistiracak İsveren Varmi Acaba Siz Diyorsunuzki Calisin Emekli Olmadan Mezara Girin Biz Yemesimi Bliriiiz Yada Mezara Atm Koyariz Oradan Cekersiniz Diyorsunuz Bizim Hakkimizi Nasil Vereceksiniz Acaba Topragin Altini Gozleriniz Gormezmi Acaba

 76. murat arslan dedi ki:

  1988 den itibaren çıraklık sikortam var ozaman geçiyor diyorlardı 5300 günü doldur emekli olursun diyorlardı şimdi o sikorta sayılmıyor diyorlar neden şimdide kimse çırak bulamıyor

 77. seyfullah dedi ki:

  ben 15 09 1969 doğumluyum 12 09 1985 sigorta girişim var. 6000 bin günüm var. yani 31 yıllık sigortalıyım haala emekli olamadım. binimle sigortaya aynı tarihte girdiğm arkadaşım 4 senedir emekli maaşı alıyor . o 1963 doğumlu diye ben emekli olamıyorum neymiş yaşım küçükmüş böyle bir saçmalık olurmu. milletin hakkını gecde olsa verin artık.ben 41 yaşında emekli olmam gerekiyorken 8yıl sonraya atıldı şu anda 2yılım daha var.nerede adalet.

 78. CAFER TAYLAN dedi ki:

  FİNANS SEKTÖRÜ ÖZELLİKLE BANKACILIK KESİNLİKLE YIPRANMA GETİRİLMELİ 31.12.1990 YILINDA İŞE BAŞLADIM EYT DANIM 01,02.1968 DOĞUMLUYUM VE 6 YIL YAŞTAN DOLAYI GEÇ EMEKLİ OLACAĞIM GERÇEKTEN ÇOK SİTRESLİ BİR İŞ VE HERGÜN AYAKLARIM GERİ GİDİYOR EĞER BU YASA ÇIKACAKSA BİR AN ÖNCE ÇIKSIN LÜTFEN HÜKÜMETİMİZİN ÇOK OLUMLU İCRAATLARINA GERÇEKTEN BİR YENİSİNİ EKLEMİŞ OLACAĞI KAÇINILMAZ BEKLENTİLER HERKES TARAFINDAN BU YÖNDE

 79. Çiler Eroğlu dedi ki:

  Merhabalar, 45 Yaşında İTÜ endüstri mühendisliği mezunuyum. 20 senelik özel sektör tecrübem var. Çok yoğun şekilde çeşitli kurumlarda çalıştım. Bilgisayar, dil hepsi mevcut. Lakin 2 Yıldır işsizim. Nedeni genç personele istihdam sağlanması. Emekli de olmadığım için hiç sosyal güvencem yok. Gelecek korkum var. Ne yapmalıyım, nereye kime başvurmalıyım? Yardımlarınızı rica ediyorum.

 80. Sezer dedi ki:

  Sayin cumhur baskanim sayin basbakanim ve sayin sgk baskanim bu elimizden hakzizyere alinal hakkimizi geri istiyoruz bi millet ve vatandas olarak ustumuze duseni yaptik ulkemize milletimize ve sizlere yapilan herseye gohus gedik artik sizde vatsndasinizi uzmeyin 25 yil ve yasa takilan hekesi ama kesintiyle ama baska yolla emekli edin yeni nesile yol acilsin bizlerde bir nebzede olsa rahatlayalim ozlemle hasratle bekliyoruz saygilarimla.

 81. Orhan dedi ki:

  Olmaz erken emeklilik hakkımız soke soke aliriz

 82. ugur dedi ki:

  Merhabalar 1974 dogumluyum 42 yaşındayım 1990 sgk girişim var 7000 küsür iş günüm var 25 seneyi doldurdum,ne zaman emekli oluruma yazıyorum 2026 ,da emekli olabilirmişim bak sen tam beni ve benim gibi (EYT) magdurlarını 25 senede degilde efendiler bizi (36) sene de emekli edecekler . 2026-1990 – = 36 sene… Daha var 10 sene, işten çıkarılsam başka işe girmek istesem (yaşlısın )diyorlar,emekli olalım diyoruz daha gençsin diyor devletimiz büyüklerimiz hükümetimiz e o zaman intihar edelim…

 83. Sezai dedi ki:

  1966 doğumluyum 1984 ssk giriş tarihim. Yaş şartını 4 yıl önce doldurdum. Toplam 4812 gün pirim gün sayım. Tamamlamak gereken pirim gün sayısı 5255 gün. Yani 12 ay pirim açığım var, 51 yaşındayım iş veren yaşımdan dolayı iş vermiyor 12 ay pirim açığımı nasıl doldurup emekli olacam. Benim durumumda olan 600 bin kişi var, Borçlanarak ödeme yada toplu Ödeme gibi bir düzenleme istiyoruz. Yeter artık bağkura heryıl her türlü güzellik yapılıyor. Neden yıllardır ssk yı pirim konusunda sürüncemede birakiyorsunuz.

 84. ahmet babacan dedi ki:

  bu yasanın bir an önce çıkmasını diliyorum bence bu kadar milletin madur olmamması gerek mezarda mı emekli olucaz

BİR YORUM YAZ