657 sayılı yasada neler değişiyor?

657 sayılı yasada neler değişiyor?

657 sayılı yasada neler değişiyor?657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu‘nda değişiklik yapılması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Ankara’da bir süredir üzerinde çalışılan personel rejimiyle ilgili çalışmalarda sona geliniyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden bu çalışmalar hakkında bazen küçük detaylar veriliyor. Bu çalışmanın en önemli kısmını oluşturan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılacağı geçen yıl Mart ayında duyurulmuştu. 657’nin üzerinde yapılan değişiklikler kapsamında memurların ücretlerinden emeklilik sistemlerine kadar çok şey değiştirilecek. Bu durumda  kamudaki farklı statüler bitecek.

Takvim gazetesinde yayınlanan bilgiler, Ankara’da çalışmaları hummalı biçimde devam eden değişikliğin detaylarını gün yüzüne çıkarıyor. Devlet Memurları Kanunu ve Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı‘nın ayrıntılarında neler var? Tasarı yasalaştığında atama sisteminde değişiklikler yapılacak. Başta sendikalar olmak üzere ilgili taraflarla da detayları görüşülecek olan tasarı, daha sonra Bakanlar Kurulu’na gelerek yasalaşma sürecine girecek.

Tasarı, memurların yükselmesiyle ilgili kuralları baştan aşağıya değiştiriyor. Buna göre; Müsteşar, vali, genel müdür gibi üst düzey yöneticiler, 5 yıllığına atanacak. Halen görev yapan bürokratlar da 5 yıllığına atanmış sayılacak. Görev süresi bitenler yeniden atanabilecek. Atanamayanlar ise müşavir yapılacak.

Yükselme Kolaylaştı

Halen yürürlükte olan uygulamada daire başkanı olmak için en az 10 yıl beklemek gerekiyor. Ancak şimdi süre 2 yıl geriye çekiliyor. Yeni tasarıya göre; birinci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5 bin 300 ve daha yukarıda olan genel müdür, müsteşar, müsteşar yardımcısı kadrolarına atanmak için en az 12 yıl olan hizmet süresi 10 yıla, ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl olan hizmet süresi 8 yıla düşürülüyor.

Bakan Onayı Yetecek

1981’de yürürlüğe konulan 32 yıllık bürokrasi atama usulü de tarihe karışıyor. 2451 Sayılı Kanun’da değişiklik yapılıyor. Tasarıya göre; müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür, genel müdür yardımcısı kadrolarına atama yine eskisi gibi müşterek kararname ile yapılacak. Müşavir ve müfettiş gibi kadrolarda ise ilgili bakanın onayı yeterli olacak.

4B Tarihe Karışacak

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, geçen hafta kamudaki memur statülerinin teke indirilmesini gündeme getirdi. Buna göre; 4B olarak bilinen sözleşmeli personelin tamamının kadroya alınması gündeme geldi. Böylece statüler teke indirilince, kamuda 4B pozisyonu kalmayacak. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere devletin tüm kurumlarında 4B’li personel bulunuyor. KİT’lerde çalışan üniversite mezunu personelin de kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışmalar yürütülüyor.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ