8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anlam ve Önemi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anlam ve Önemi

8-mart-dunya-kadinlar-gunu8 Mart neden Dünya Kadınlar günü olarak kutlanıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hangi tarihten beri kutlanmaya başlandı? Bu özel günün tarihçesini merak biliyor musunuz? Ülkemizde daha çok kadına şiddete dikkat çekmek, kadınlara uygulanan şiddeti kınamak için etkinliklerin ve programların düzenlendiği bir gün olarak biliniyor. Bu yılda bu amaçla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle “8 Kadın 8 Hayat” adı verilen bir çekimle şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınlar anılıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

Amerika’nın New York kentindeki bir tekstil fabrikasında çalışan işçiler 8 Mart 1857 tarihinde daha insani haklar kazanmak için greve başlar. 40 bine yakın dokuma işçisi, ücretlerinin iyileştirilmesi, çalışma saatlerinin düzenlenmesi gibi sebepleri protesto etmeyi amaçlıyor. Ama polis işçilere saldırarak fabrikanın kapılarını kilitlediği için olay çıkıyor. Çıkan olaylarda yangın çıkması büyük bir facia yaşanmasına neden oluyor. Fabrikanın önünde oluşurulan barikat işçiler yangından kaçmasını engelliyor. Bu nedenle haklarını aramak isteyen çoğu kadın 129 işçi yanarak can veriyor. Tarihe kara bir leke olarak geçen 8 Martta yanarak ölen 129 işçinin cenaze törenine 100 binlerce kişi katılıyor.

Bu olaydan 53 yıl sonra 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Kadın Sosyalist Enternasyonel Toplantısında dünya kadınlar gününün temeli atılır. Alman siyasi Clara Zetkin’in, 8 mart gününün “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması önerisi oybirliğiyle kabul edilir.

Ancak dünya genelinde yaygınlaşması maalesef oluyor. Amerika 1960′lı yılların sonunda bu günü anmaya başlamıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart gününün “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etmiştir.

Ülkemizde ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlıyor. 1975 yılında farklı etkinliklerle yaygınlaşır. 1980- 1984 arası kutlanmayan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, sonrasında her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanmıştır.  Kadına şiddetin son bulduğu, günlük hayatta, çalışma hayatında ve toplumun gözünde kadına hak ettiği değerin verildiğinde bu gün daha da anlam kazanacaktır.

Tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. 


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ