Aboneliklerden vazgeçme kolaylaştı

Aboneliklerden vazgeçme kolaylaştı

BTK En çok şikayet alan konuların başında gelen taahhüt verilen hizmetlerden cayma hakkına yeni düzenleme geliyor. Aboneler, taahhüt verdikleri bu hizmetleri almak istemediklerinde bedel ödemekten kurtulacaklar. Katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri de dahil kısa mesaj, çağrı merkezi, internet ve benzeri yöntemlerle katıldıkları kampanya ve tarife kapsamındaki hizmetlerden basit bir yöntemle vazgeçme hakkı getiriliyor.

BTK, elektronik haberleşme hizmetlerinden yararlanan aboneler için, çeşitli yöntemlerle katıldıkları kampanya ve tarife kapsamındaki hizmetlerden basit bir yöntemle vazgeçme hakkına düzenleme getiriyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte sohbet, yarışma, şans oyunu ve benzeri hizmetler olarak belirlenen “özel içerikli hizmetler” tanımı kaldırıldı. Elektronik haberleşme hizmetlerinden yararlanan aboneler, katma değerli elektronik haberleşme hizmetleri de dahil olmak üzere kısa mesaj, çağrı merkezi, internet ve benzeri yöntemlerle katıldıkları kampanya ve tarife kapsamındaki tüm hizmetlerden ister başvurduğu yöntemle, yada basit bir yöntemle vazgeçebilecek. “Uluslararası standartlar ile kurumun belirleyeceği standartlara uygun kalitede hizmetten yararlanma hakkı, görme engellilerin abonelik sözleşmelerini ve faturalarını kendilerinin faydalanabilecekleri şekilde talep etme hakkı, abonelerin istenmeyen mesaj ve iletileri almayı reddetme hakkı” maddeleri yönetmelikten çıkarıldı.

Katma değerli elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmeciler, hizmete başlamadan önce, tüketiciyi hizmetin ücretiyle tanım ve kapsamına ilişkin bilgilendirmek zorunda olacak. Kurum tarafından bilgilendirmeye ilişkin usul ve esaslar belirlenebilecek. Kurum, katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerine şifreyle ve/veya benzeri yöntemlerle erişime ilişkin yükümlülükler getirebilecek. Telefon hatları, 900 alan koduna kapalı olacak, abonelerin yazılı talebiyle hatları bu hizmete açık hale getirilecek.

İşletmeciler, ses, kısa mesaj, veri ve benzeri hizmetlerin sunulduğu kullanım miktarı ile ilgili kota hakkında abonelerini bilgilendirecek.

Tüketici şikayetlerine etkili çözüm 

İşletmeciler, tüketici şikayetlerine hızlı yanıt vermek için bir çözüm mekanizması oluşturacak. Tüketici şikayetleri ve bu şikayetlere verilen cevaplar işletmeciler tarafından kayıt altına alınacak ve bu kayıtlar güvenlik tedbirleri alınarak asgari 2 yıl süreyle saklanacak. Kurum tüketici şikayetleri değerlendirilirken belirli bir konuya ilişkin şikayetlerin yoğunlaştığı ve/veya şikayet konusunun abone mağduriyetine yol açtığı durumlarda konuyu inceleyerek konu hakkında düzenleme veya denetleme yapabilecek.

Görme engellilere ücretsiz sözleşme ve fatura 

Mevcut uygulamada görme engelliler çok fazla mağdur oluyor. Yeni düzenlemede işletmeciler görme engelli tüketiciler istediklerinde ücretsiz olarak abonelik sözleşmelerini ve faturalarını asgari olarak Braille alfabesi ya da sesli dinletmek şeklinde sunacak.

İşletmesi, yabancı uyrukluların aboneliklerinde geçerlilik tarihi uygun pasaport veya uluslararası geçerliliği olan muadili belgenin birer suretinin abonelik sözleşmesiyle muhafaza edilmesiyle yükümlü olacak.

24 saatte fesih işlemi gerçekleşecek 

Abonelikler, ücretsiz sona erdirebilecek. İşletmeci fesih bildirimlerinde talebin alındığı bilgisini aboneye en geç 24 saat içinde iletecek. Fesih için başvurulduğu andan itibaren 24 saat içinde aboneye sunulan hizmet kısıtlanacak ya da durdurulacak. Hizmetin 24 saat içinde durdurulmaması halinde abone sorumlu tutulamayacak. İşletmeci, abonenin fesih talebinden sonra 7 gün içinde fesih işlemini gerçekleştirmek ve posta, elektronik posta, kısa mesaj yöntemlerinden biriyle abonelik sözleşmesinin feshedildiğini aboneye bildirecek.

Fesih işleminden sonra işletmeci, borcu olan abonelere geri kalan alacakları için en geç 4 ay içinde son faturayı gönderecek. Bu süre sınırı, son faturaya uygulanan gecikme faizi ve yasal takipten doğan faturalar için geçerli olmayacak. Aboneden daha önce alınan depozito, avans gibi ücretler veya abone alacakları varsa mahsuplaşmayı müteakip kalan tutar 15 gün içinde işletmeci tarafından aboneye iade edilecek.

İşletmeler, taahhütsüz abonelik sözleşmelerine son verme isteklerinden dolayı cezai şart veya cayma bedeli ve benzeri isimler altında bedel uygulayamayacak.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ