Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Oldu?

Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Oldu?

2013 yılında çalışanları en çok ilgilendiren konuların başında maaş zamları geliyor. Memur maaş artışları belli oldu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zamları da açıklandı. Asgari ücret artışı olduğunda otomatikman asgari geçim indirimi de artmış oluyor. Asgari geçim indirimi yeni yıldan itibaren zamlı olarak ödenecek. 12 milyon işçi ile 2,5 milyon memura asgari geçim indirimi ödeniyor.

Bu artışla yaklaşık 14,5 milyon kişinin geliri, asgari ücrete bağlı olarak artmış oluyor.

2012 yılında bekâr bir işçi için 66,4 lira olan asgari geçim indirimi 7 lira artışla 2013 yılında 73,4 lira olacak. Eşi çalışmayan 4 çocuklu çalışan ise 113 lira olan asgari geçim indirimi 11 lira artarak 124 liraya yükselecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bir aylık değerlendirmeler sonun da asgari ücrete yıllık toplamda 8,6 yüzde zam yapılmasını kararlaştırdı. Bu kararla 2013 yılının ilk altı ayında asgari ücret 774 TL‘ye yükseldi. 1 Temmuz’dan itibari ile 804 TL olacak. Yapılan bu zam, sadece asgari ücretle çalışan 5 milyon kişiyi ilgilendirmiyor. Artış, dolaylı olarak çalışanların maaşlarında da artmasına neden oluyor. 14,5 milyon kişinin asgari geçim indirimi, asgari ücretteki artışa paralel olarak 7 ile 11 TL arasında artacak.Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Oldu?

2008 yılına kadar fatura ve fiş toplayarak vergi iadesi adı altında ödeme alınıyordu. 2008 yılından sonra bu uygulama sonlandırılarak vergi iadesi yerine geçmek üzere asgari geçim indirimi uygulaması başladı. Asgari geçim indirimi hesaplamasında brüt asgari ücret esas alınarak belirleniyor. 4 yıldır sorunsuz uygulanan asgari geçim indirimi miktarları, belirlenirken çalışanların eşlerinin çalışıp çalışmadığı ve çocuk sayısına bakılıyor. Asgari geçim indirimi belirlenirken, her yılın ilk altı aylık asgari ücret tutarları göz önüne alınıyor İkinci altı aylık dönemdeki asgari ücret, asgari geçim indirimini etkilemiyor. Asgari geçim indirimi hesabında öğrenim gören çocuklar 25 yaşına kadar dikkate alınıyor.

774 TL olan asgari ücretin işverene maliyeti 1.140 TL 

Yeni asgari geçim hesabına göre evli olup eşi çalışmayan birisi, 79,79 TL asgari geçim indirimi alırken 1 Ocak’tan itibaren 88,07 TL asgari geçim indirimi alacak. Tek çocuklu çalışanın asgari geçim indirimi 99 TL olacak. Eşi çalışmayan 4 çocuklu olanlar 124 TL asgari geçim indirimi alırken aynı kişi eşi çalışıyorsa 110 TL alacak.

Yeni yılda 774 TL’ye çıkarılan asgari ücretin işverene maliyeti ise 1.140 TL olacak. Brüt asgari ücretten %14 SSK primi işçi payı, %1 İşsizlik Fonu primi, %15 Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesiliyor. İşçinin eline kesintilerden sonra 774 olarak geçen asgari ücretin brütü 978 TL’ye çıkıyor. Brüt rakam üzerinden %14,5’lik SSK pirimi işveren payı ile %2’lik İşsizlik Fonu işveren payı ödeniyor. Bu nedenle asgari ücretin işverene maliyeti şu an 1.140 TL’yi buluyor. İkinci altı ay içinse bu rakam 1.190 TL‘ye çıkacak.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ