Asgari ücretliye Müjde!

Asgari ücretliye Müjde!

Asgari ücretliye Müjde!Asgari ücrette çalışanları sevindirecek sürpriz karar alındı. Bu kararlar bundan böyle Asgari ücretten vergi kesilmeyecek.

Yeni anayasa kapsamında yapılacak düzenleme ile asgari ücretin belirlenirken çalışanların geçim şartları dikkate alınacak, asgari ücretten vergi alınmayacak.

Yeni anayasada bu önemli düzenlemelerle ilgili uzlaşma sağlandı. Çalışma yaşamını ilgilendiren düzenleme TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen başkanlığında yapılan toplantıda görüşüldü. Öte yandan ”Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı”, ”Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı”, ”Vatandaşlık’, ”Seçme, Seçilme ve Siyasi faaliyette Bulunma Hakkı” maddeleri de müzakere edildi.

Neleri Kapsayacak?

Üzerinde uzlaşılan ”Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı” başlıklı maddeye göre, herkes, çalışma, iş güvenliği, insan onur ve haysiyetine uygun bir hayat sürmesini sağlanacak. Bu şartları sağlamaya yetecek ölçüde adil ücret hakkına verilecek. Yaşına ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamayacak. Çalışan kadın ve erkekler için eşit işe eşit ücret ilkesi esas alınacak.

Kadınlar Ve Engellilere Koruyucu Kanunlar

Yeni düzenleme çalışanlara büyük haklar getiriyor. Örneğin dinlenme, yıllık izin, hafta ve bayram tatili hakları ile iş koşullarının ve çalışma ortamlarının iyileştirilmesi sürecine katılma hakkı veriliyor. Kadınlara da ayrıcalıklar getiriliyor. Buna göre hamileler, yeni doğum yapmış kadınlar ile küçükler, bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından korunacak. Koruyucu kanunlar, kadınlar ve engellilerin ekonomik ve toplumsal hayata katılımını zorlaştırıcı ya da geciktirici hükümlerden arındırılacak.

İşveren, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırmak zorunda olacak. Devlet, işverenlerin çocuk bakım hizmetleri sağlamasını teşvik edici yaptırımlar getirecek.

Ayrıca maddeye, ”Küçüklerin, yaşlarına uygun olmayan, güvenliklerine, sağlıklarına veya fiziksel, ruhsal, ahlaki veya sosyal gelişimlerine zarar verecek veya eğitimlerini engelleyecek her türlü işte çalıştırılmaları yasaktır” ifadesi eklendi.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ