Asker ailelerine maaş ödemesi başladı

Asker ailelerine maaş ödemesi başladı

Fatma ŞahinBaşbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından dün açıklanan çocuğu askere giden muhtaç aileye askerlik boyunca 250 TL maaş bağlanması müjdesi çok sayıda muhtaç aileyi umutlandırdı. Maaş bağlanması ile ilgili çalışmalar jet hızıyla tamamlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, oğlu askere giden muhtaç ailelere 250 lira aylık bağlanması uygulamasının başladığını, ailelerin, çocukları askerde olduğu sürede aylık almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmalarının yeterli olduğunu bildirdi.

Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği oğlu askere gittikten sonra maddi sıkıntıya giren ailelere yapılacak yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Şahin, bu aileler için hazırladıkları yardım sistemini eşi vefat eden kadınlar için de uyguladıklarını belirterek “Her seferinde gelip başvuru yapılmasına gerek yok. Sosyal yardım sisteminde kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az olan potansiyel olarak bizim hedef kitlemizde bulunan aileler var. Şimdi aynı mantıkla evladı askere gittiği için muhtaç duruma düşen aileler içinde uygulayacağız” dedi.

*Çocuğu askere giden aileye maaş bağlanacak

Çalışan oğullarının askere gitmesinden dolayı sosyal yardıma muhtaç olman aileler için yardım sistemini devreye sokacaklarını dile getiren Bakan Şahin, “Aylık 250 lirayla çocukları gelene kadar biz sosyal devlet olarak ailenin yanında olacağız. Daha önce bu görev yerel yönetimlere verilmiş. Bunlardan bir kısmı bunu yerine getirmiş, bir kısmı getirmemiş. Yinede yerel yönetimler yardım yapmak istiyorsa yapabilirler” diye konuştu.

Mevcut askerlerin aileleri de maaş alacak

Bakanlığın çalışmaları sonunda yaklaşık 20 milyon kişinin ekonomik ve sosyal analizine teknoloji yoluyla ulaşabildiklerine dikkati çeken Şahin, “Kırsalda veya kentte aile gelip, ‘Benim çocuğum askere gitti, onun üzerinden gelir aldığımız için şu anda muhtaç duruma düştük’ dediği zaman, talep ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden bize bildirildiğinde onlara düzenli yardıma geçeceğiz. Bu durum özellikle köylerde çok fazla yaşanıyor, ” ifadelerini kullandı.

Bakan Şahin, bu durumdaki ailelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmeleri gerektiğini belirtti.

“Yapılacak analizler sonucu net rakam belli olur. Ama 100 bin civarı bir potansiyel bekliyoruz. Bu aileler hemen vakıflara gelecekler, ‘Benim çocuğum askerde, o gelene kadar geçinecek durumda değilim’ diye başvuracaklar. Oradaki sosyal hizmet uzmanları bu ailenin talebini yerinde tespit edecek. Durum onaylanırsa Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Bakanlığımıza bu ailelerle ilgili veri geliyor. Bakanlığımız elimizdeki bütün veri sistemine bakıyor ve uzman raporuna göre aile maaşa başlıyor.”

Bakan Şahin, uygulamanın başlaması için yasaya ihtiyaç olmadığını belirtti.


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ