Askeri okul öğrencisine de öğrenim kredisi!

Askeri okul öğrencisine de öğrenim kredisi!

Askeri okul öğrencisine de öğrenim kredisi!Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR), yeni bir karar doğrultusunda artık yüksek öğrenimini askeri okullarda gören öğrencilere de öğrenim kredisi tahsisi yapacak. Askeri okul öğrencileri öğrenim kredisi alamıyordu. Askeri okul öğrencilerinin de diğer oklar ile aynı haklara sahip olması düşüncesinden yola çıkılarak öğrenim kredisi almalarına karar verildi.

Bu kapsamda, Kara, Deniz, Hava Harp Okulları, Kara, Deniz, Hava Astsubay Meslek Yüksekokulları ile Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Hemşirelik Meslek Yüksekokulunda eğitim gören öğrencilerde bundan böyle öğrenim kredisi alabilecek. Ülkemizde yaklaşık 9 bin 815 askeri okul öğrencisi bulunuyor. Bundan böyle bu öğrencilere de öğrenim kredisine başvurma hakkı verildi. Konuyla ilgili konuşan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR), Müdürü Hasan Albayrak, ‘Askeri okullarda yüksek öğrenim gören Öğrencilere de artık öğrenim kredisi vereceğiz. Bu durum, Sayın Başbakan’ımızın uygun görüşüyle oldu’ dedi.

Öğrenim Kredisi nedir?

T.C. vatandaşı olan yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen ücrettir. Bu kredi zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Ancak, okul hayatı bittiğinde bu paranın geri ödemesi söz konusudur.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ