Avuç içi okutma sistemi için uyarı!

Avuç içi okutma sistemi için uyarı!

biyometrik-kimlik-nerede-olusturulacak-11 aralık tarihinden itibaren özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinden kullanılmaya başlanan “Biyometrik Kimlik Doğrulama” sistemi hakkında kritik bir uyarı yapıldı. Özel hastanelerde uygulanmaya başlayan “avuç içi okutma sistemi” hastaların kişisel bilgilerinin korunamayacağı gerekçesiyle sakıncalı bulundu. Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) yapılan açıklamada bu uygulamayla ilgili endişeler şöyle dile getirildi. “Kimse bu bilgileri vermek zorunda değil. Hastaneler de bilgileri vermeyeni muayene etmem, SGK da parasını ödemem diyemez” açıklaması geldi.

Biyometrik Kimlik Doğrulama için kritik uyarı 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), özel hastanelerde yaşandığı tahmin edilen suistimalleri önlemek amacıyla uygulamaya “Biyometrik Kimlik Doğrulama” sistemine göre SGK ile anlaşmalı her özel hastanede ve klinikte hastaların kimlik bilgileri sisteme kayıt edilecek. Özel bir cihazla “damar izi” tarama yapılarak kayıt altına alınacak. Hastane avuç içi ile birlikte parmak izini de okutturabilecek. Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği bu uygulama ile kimlik tespiti vatandaşların elinden yapılacak ve artık kimlik numaraları dahi kullanmadan muayene olunacak.

Yeni başlayan bu uygulamanın avantajlarının yanında dezavantajları da bulunuyor. TTB Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, bu uygulamayla hastaların kişisel bilgilerin korunamayacağına dair endişeleri olduğunu belirtirken, “Kimse bu bilgileri vermek zorunda değil. Hastaneler de bilgileri vermeyeni muayene etmem, SGK da parasını ödemem kesinlikle diyemez” diye konuştu.

Hasta verilerinin gizliliği esasına dayanan bu tür biometrik verilerin korunmasından endişe duyuyoruz. Daha önce Sağlık Bakanlığı’nın hasta bilgilerini istemesine dair kararı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Şimdi aynı isteğin başka şekilde tekrar geri getirildiği görülüyor. Ayrıca daha önce insan hakları kurullarının verdiği kararlar vardı. Daha önce İstanbul İl İnsan Hakları Kurulu bu hastanelerde parmak izi ile kimlik kontrolünün uygun olmadığını, yasaklanması gerektiğini açıklamıştı. Buradaki sorun, alınan bilgilerin gizli tutulamayacağı, kötü amaçlar için kullanılabileceği endişesi. Önemli olan vermek istenmeyenlerin kişisel bilgilerin gizliliği haklarının çiğnenmesidir. Alınan bu sağlık verilerinin ileride hangi amaçla, nasıl kullanılabileceğinin bir garantisi yok. 

Herkes bilgisini vermek zorunda değil 

Kişisel bilgiler gizlidir. Hastalar bu bilgileri kesinlikle vermek zorunda değiller. Yani eğer ‘Ben vermiyorum’ derse kimse bunu zorla alamaz. Vermezsen muayene olamazsın gibi tehditler savuramaz. Yani hastaneler avuç içi izi vermediği için muayene etmiyorum, SGK’da parasını ben ödemiyorum diyemez.

Suiistimali önlemek için yapıldıysa, örneğin başkasının ismiyle tedavi olanları ya da ilaç alanları kontrol etmenin daha kolay yolları da var. Hiç böyle yöntemlere ve kişisel sağlık bilgilerin alınmasına gerek kalmadan basit bir kimlik kontrolü işlemi ile kolayca halledilebilir. Vatandaşlarda ayrıca bu işlem için 10-15 TL arasında ücret talep ediliyor.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ