5 milyon kişiye erken emeklilik fırsatı

5 milyon kişiye erken emeklilik fırsatı

5 milyon kişiye erken emeklilik fırsatıEmeklilikte yaşa takılanlar için erkek emeklilik umudu doğdu. Emeklilik olabilmek için prim gün sayısını doldurduğu halde ama yaş şartını sağlayamayan yaklaşık 5 milyon kişiye erken emeklilik imkanı getiriliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik  emeklilikte yaşa takılanların sesine kulak vererek çözüm arayışına girdi. Yapılan çalışmalar sonunda düşük maaşla erken emeklilik ‘ formülü üzerinde durulmaya başlandı. Bu haberler prim gününü doldurup yaşı bekleyenleri umutlandırdı. Çelik konu ile ilgili çalışma arkadaşlarına inceleme talimatı vererek çözüm arayışına girdi. Ancak konu ile ilgili çalışmalar henüz devam ettiği için “Söz vermedim, sonuçları bir görelim” dedi.

Erken emeklilik fırsatıyla ilgili detaylar netleştikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Talimat Çelik’ten

Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı altında protestolarını duyurmaya çalışan yaklaşık beş milyon kişi bulunuyordu. Bu grup sosyal medya üzerinden örgütlenerek tepkilerini dile getirmeye çalışıyorlardı.  Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüştüler. Bakan Çelik, talepleri dinleyerek SGK yönetimine talimat verdi.

Erken Emekli Olana Düşük Maaş

Halihazırda bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanana bir formül üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu formüle göre düşük emekli aylığı almayı kabul edenlere erken emeklilik fırsatı doğacak. Bu formüle göre “örneğin emeklilik yaşı 65 olduğu halde 62 yaşında emekli olmak isteyenlere %20 daha düşük maaş bağlanacak. Ya da normal yaşından daha erken emekli olmak isteyenlere, her yıl için %5 daha düşük aylık bağlanacak.

1000 TL Yerine 800 TL Aylık

Örneğin normalde 1000 TL emekli aylığı alacakken, 800 TL aylığı kabul edenler 3-4 yıl daha erken emekli olabilecekler. Tasarı yasalaşırsa ‘erken kısmi emeklilik’ formülü EYT grubu için ülkemizde de hayata geçirilmiş olacak.”


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ilhan dedi ki:

  yaşa takılanlar yasa çıkmazsa seçimlerde görüşürüz

 2. ilhan dedi ki:

  faruk bey özel sektör 40 yaşından sonra çalıştırmıyor bunları niye görmezden geliyorsunuz 8 sene bekle diyorsunuz ben kırkından sonra kim bana iş verir

 3. adnan dedi ki:

  Ninem , bana küçükken masal anlatırdı.Derdi ki sana anlattığım masallara inanma çünki hepsi bir HİKAYE dir.

  Yaşa takılanların masalını anlatsaydı o zamandan beri inanmazdım.. neden mi .. bu da bir hikaye .

BİR YORUM YAZ