BİMER – Başbakanlık İletişim Merkezi

BİMER – Başbakanlık İletişim Merkezi

Bimer nedir? Bimer’e nasıl başvuru yapılır? Bimer’e yapılan başvuru sonucu nasıl sorgulanır? Bimer hakkında merak edilenleri bu yazıda açıklayalım.

Bimer tam adıyla Başbakanlık İletişim Merkezinin kısaltılmışıdır. Doğrudan Başbakanlık hizmeti olan BİMER, Başbakanlığın hayata geçirdiği en önemli bilişim projelerinden birisidir. Bir Başbakanlık halkla iletişim uygulaması olduğu söylenebilir. Vatandaşın başbakanlıkla iletişiminde aracılık yapan bir uygulamadır. BİMER’e internet sayfasındaki form ve e-posta ile kolaylıkla ulaşabilir. BİMER, vatandaşların gerek direkt olarak başbakanlığa, gerekse kamu kurumları ile ilgili istek ve şikayetlerini iletebilecekleri bir mercidir. Hatta bizzat Başbakana buradan sesinizi duyurabilirsiniz.

Bimer Hangi Amaçlarla Kullanılır? Bimer Ne İşe Yarar?

Başbakanlık Bimer hizmeti Devlet kurumları ile ilgili tüm konularda bilgi, istek ve şikayetlerinin iletileceği bir portaldır. Kamu kurumları ile ilgili talep ve şikayetler ile genel olarak herhangi bir suç ile ilgili ihbarlar Bimer üzerinden yapılabilir.

Bilgi edinme kanunu kapsamında kamu kurumlarından ve valiliklerden edinilecek bilgiler Bimer aracılığı ile talep edilebilir.

Kamu kurumlarındaki genel müdür ve üst seviyedeki kişilerin yanlış uygulama ve davranışları kamu görevlileri bu sistemden etik kuruluna bildirilebilir, şikayet edilebilir.

Bimer’e Nasıl Başvurulur

Bimer’e internet üzerinden başvurulabilir. Buradan BİMER başvurusu yapmak için linki tıklamanız yeterlidir.

Bimer İnternet Başvuru Formuna buradan ulaşabilirsiniz. 

Başvuru Yap butonuna tıklayın. Eğer bir şikayet ya da talebiniz varsa dilekçe hakkını seçin. Sadece bir konuda bilgi edinmek için siteye giriş yapanlar ise bilgi edinme hakkı seçeneğinden işleme devam edebilirler. e-Devlet Kapısı, Türkiye.gov.tr üzerinden de Bimer başvurusu yapılabilmektedir.

Başbakanlık Bimer Telefon Numarası: 150

Bimer e-mail eposta adresi: bimer@basbakanlik.gov.tr

Farklı iletişim kanalları aracılığıyla BİMER başvurusu yapılabilir. Bimer’e internet üzerinden ya da e-posta ile başvuru yaptığınızda, hangi kamu kurumu ile ilgili şikayetiniz olduğu ya da hangi bilgiyi istediğinizi açıkça belirtiniz. Aynı zamanda size mail, mesaj gibi seçeneklerde ulaşmaları gerektiğini de yazınız.

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama – Başvuru Takip

Bimer’e yaptığınız başvurular ortalama 2 hafta içerisinde değerlendirilir. Eğer bilgi size e-posta ile iletilsin istediyseniz, email adresinize başvuru cevabı bilgi gönderilir. Ya da türkiye.gov.tr üzerindeki Bimer hizmeti başvuru sonucu sorgulama hizmetinden başvuru sonucu sorgulanabilir.

Başbakanlık internet sitesi üzerindeki Bimer başvuru sonucu sorgulama ekranından da başvuru tarih ve sayısı ile başvuru takip edilebilir.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. kemal altaş dedi ki:

  iyi günler ben eskipazar karabük orman işletmesinde çalısıyordum iş kurdan dogru ve raporlu oldugum gün raporlarımı teslim ettim ve raporlarını teslim etmediniz diye işten atılmısım tekrar göster dim aldıgım raporları işe geri alınmadım haklı oldugum halde onca insan var bayanlar calısmıyor yatıyor işe gelmeyen o kadar insan var iş kurdan ama benim gibi her gün çalısan insan raporlu oldugum halde işten atılıyor böle adelet mi olur Ben o işe girmem ama gerginin sorusturmanın yapılması hakklıyken hakksız durama dusmem bana cok koydu İyi bir vatan seeverseniz bu işe el attın baska bişi istemiyorum adelet yerını bulsun

 2. öztürk şendil dedi ki:

  Yapı Kredi Bankası Aş benim bilgim olmadan hesabımdan alınan kredi değerlendirme ücreti adı altında alınan 1500,00 artı 75,00 ücretin bana bilgi verilmeden kesilmesini ve kullanmış olduğum kredi ve çeklerin faizleri dışında alınan haksız kazançların iadesini kullanmış olduğum yeni nesil yazar kasa post artı kazanç olarak 40,00 lira alınmasının haklı bulmuyorum hesaplarımın incelenip kendime bilgi verilmesini arz ediyorum hesap numaram Amasya merkez hesap numaram incelenmesini istiyorum bilginize

 3. Abdurrahim Görmüşa dedi ki:

  Vahada bir lotus çiçeği Dotor RIZA ONUR SARI başarılı bel fıtığı amliyatım için kendisine çok teşekkür ediyorum .Geleceğin büyük beyin cerrahını şimdiden alkışlıyorum.İşte Atamızın beni emanet edin dediği Türk doktoru.AA

 4. huseyin karaca dedi ki:

  Bankaya borcluyum tesfiklerimiz cikmadi hibeye yazildim yedeklerdeyizhayvancilik yapmak istiyorum imkanim yok koyde kaliyorum sizden ricam bu tesfikleri birdaha gozden gecirilsin sayin basbakanim yozgat sarikaya kurkcu koyunden huseyin karaca alinterim arabam gitti anam seker hastasi bana bir yardimci olun suan ankaradayim saygilarimla

BİR YORUM YAZ