Bu parayı sakın kabul etmeyin!

Bu parayı sakın kabul etmeyin!

İnternet kullanımın armasının avantajları olduğu kadar, dezavantajları da bulunuyor. İnternet üzerinden dolandırıcılık yapanların kullandığı çeşitli yöntemler birçok kişiyi mağdur ediyor. Her geçen gün yeni bir dolandırıcılık haberi ile karşılaşıyoruz. “Bu kimsenin aklına gelmez” dediğimiz dolandırıcılık vakaları nedeniyle elindeki birikimini kaptıranlar da var. İnternet dolandırıcılarının son numarası ise “bu kadar da olmaz” dedirtiyor.

Bu parayı asla kabul etmeyin!nasıl para kazanabilirim?

Birçok kişinin dolandırılması üzerinde uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Yeni tanıştığınız kişilerden gelen, “Borçluyum, hesabım hacizli, sizin hesabınızı kullanabilir miyim” taleplerine inanmayın. Uzmanlar “Bankadan çekip yeni tanıştığınız kişilere teslim ettiğiniz para, internet üzerinden dolandırılan şahısların banka hesabından gönderilmiş olabilir” diyor.

Son dönemlerde “internet dolandırıcılığı” vakalarında artış yaşandı. Ancak son yaşanan dolandırıcılık haberi herkesi şaşırttı. Uzmanlar, “düzgün giyimli ve varlıklı görünen kişiler dolandırıcılık amacıyla yeni tanıştıkları kişilere, ‘borçluyum, hesabım hacizli. Sizinkinden işlem yapabilir miyim’ diyor. Masum şekilde yapılan bu rica hayatınızı karartabilir. Bankadan arkadaşınızdan geldiğini düşünerek, çekip elinizle teslim ettiğiniz para, internetten o kişinin dolandırdığı ve illegal yoldan hesap bilgileri ele geçirilen şahısların banka hesabından gönderilmiş olabilir” uyarısında bulunuyor.

10 Yıl Hapis

Avukat Alper Sarıca, vatandaşları internet dolandırıcılarına karşı şöyle uyarıyor. Sarıca vatandaşların tanımadığı kişilere hesap numarası bilgilerini vermemesi gerektiğini belirten şunları anlattı: “Bu kişilere hesap bilginizi sakın vermeyin. Aksi halde tuzağa düşüp dolandırıcıların yerine siz 10 yıla kadar hapisle sanık olabilirsiniz. Tutuklanabilir hatta mahkum olabilirsiniz. Bizzat benzer vakaları yaşayan müvekkillerim var. İnternet dolandırıcılarına inanıp, masum bir ricayı yerine getirdiğini düşünen bu kişiler 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası gerektiren ‘Bilişim sistemleri banka ve kredi kurumlarının araç olarak kullanılması sureti ile dolandırıcılık suçu’ ile yargılanıyor.”

Dikkatli olun

Sarıca, dolandırıcıların umulmadık anda karşınıza çıkacağını belirterek şu bilgileri verdi: “Bir parkta otururken veya kahvede vakit geçirirken yeni tanıştığınız bir kişi banka hesap numaranızı isteyebilir. Hatta size yemek ısmarlayarak, küçük hediyeler vererek, giyim kuşam ve kullandığı araba ile varlıklı görünerek güveninizi kazanmaya çalışabilir. Kısa süreki arkadaşlık kurduğunuz bu kişi sizden borç istemediğini, hesabının hacizli olduğu için sizin hesabınıza para yönlendireceğini ve bankadan onun parasını çekerek kendisine vermenizi isteyebilir. Çok masumane görünen bu istek sonucunda tuzağa düşebilirsiniz. Bu işlem için ona güvenmenize gerek olmadığını düşünerek hesap-IBAN numaranızı ona vermekten ve parası geldiğinde de bizzat çekerek teslim etmekten çekinmeyebilirsiniz.”

Şüpheli Olursunuz

Son dönemlerde bu tür dolandırıcılık şikayetlerinin artması üzerine Sarıca şöyle br uyarıda bulundu, “Bankadan arkadaşınız için geldiğini düşündüğünüz ve çekerek ona teslim ettiğiniz para, internet üzerinden onun tarafından dolandırılan ve hesap bilgileri haksız şekilde temin edilen-çalınan şahısların banka hesabından gönderilmiş olabilir. Bu durumda dolandırıcılık konusu paranın gönderildiği banka hesabı şahsınıza ait olduğu ve parayı banka şubesine gidip imza atarak veya ATM’den kameralar önünde bizzat çektiğiniz için olayın ilk ve belki de tek şüphelisi siz olacaksınız” dedi.

Avukat Sarıca, şöyle konuştu: “Sizin banka hesabınızı da kullanarak başkalarını dolandıran kişi anında ortadan kaybolacağı için muhtemelen size söylediği adı dahi gerçek dışı olacağı ve piyasada açık hat olarak tabir edilen veya yine başkasının kimlik fotokopisi kullanılarak bilgisi dışında alınmış bir hat kullandığı için ona ulaşamayacaksınız. Dahası bu kişinin resmi makamlarca bulunması da oldukça zor olacağı için savunmanıza itibar edilmeyecek ve böyle bir savunmayı uydurduğunuz düşünülebilecektir. Bu nedenle vatandaşlarımızın banka hesaplarını uzun süredir tanımadıkları kişilere kullandırmamaları, böyle bir olayın içerisine düşmeleri halinde gerçek failin ortaya çıkarılması için konu hakkında uygulama tecrübesi olan bir ceza avukatının yardımından faydalanmaları gerekir.”


Bir önceki yazımız olan Emeklilerin zamlı Temmuz maaşları başlıklı makalemizde Bağ-Kur emeklisi kaç lira zam alacak, Bağ-Kur emeklisinin zamlı Temmuz maaşı ve emeklilerin maaşına ne kadar zam yapılacak hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ