Çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır?

Çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır?

Evlenmek isteyen gençler masrafların altından kalkmak için devletten destek bekliyor. Geçtiğimiz yıl Torba Kanun içerisinde yer alan kanun maddesi kapsamında evlilik hazırlığı yapan gençlere çeyiz yardımı ödenmesi kararlaştırılmıştı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gençlerin evlenmesini desteklemek amacı ile başlatılan proje kapsamında devletten çeyiz katkısı alabilmek için belirli kriterler getirilmişti. Evlenme hazırlıkları yapan gençlerle, evlenmek için para biriktirmeye çalışan gençler için devletin çeyiz parası katkısı ödeme koşullarını sizlerle paylaşıyoruz. Çeyiz parası almak isteyenlerin başvuru kriterleri arasında yer alan çeyiz hesabı hakkında soruları üzerine bu konuyu sizler için detaylandırdık. İşte bankada çeyiz hesabı açmanın şartları ve kuralları…Çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır?

Çeyiz yaparken devlet katkısı almak için gerekli olan çeyiz hesabı hakkında merak ettikleriniz, Çeyiz hesabı nasıl ve nerde açılır, çeyiz hesabında kaç lira olması gerekir, kaç lira biriktirene ne kadar çeyiz parası ödenir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devletten çeyiz parası almak isteyen gençler için yaş sınırını 27 olarak belirtiyor. 7 Nisan 2015 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Torba Kanun’un 14. Maddesinde Çeyiz parası başvuru şartları yer alıyor. Evlenirken Devlet katkısı alabilmek için öncelikle çeyiz hesabı açılması gerekiyor.

Hazine Müsteşarlığı tarafından evleneceklere Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik kapsamında öncelikle bankada birikim için hesap açılması şartı bulunuyor. Her hangi bir bankada bir hesap açılması isteniyor. Ancak banka detayı verilmediği için devlet bankası mı, özel banka mı olması gerektiği bilinmiyor. Bankacılara çeyiz hesabı dediğimizde, böyle bir hesaptan haberleri olmayabiliyor. Dolayısıyla birikim hesabı açılması gerekiyor. Devletten çeyiz katkısı almak için  BES modeli örnek alındığı belirtiliyor. Evlenme tarihinden önceki 3 yıl bu hesaba düzenli olarak para yatırılması gerekiyor. Bankadaki hesaba her ay düzenli olarak 100 TL ile 1000 TL arasında para yatırmak gerekiyor. Devlet desteği sadece bu hesaba düzenli olarak 3 yıl boyunca para yatıranlara verilecek.

Çeyiz hesabında 4 yıl para biriktirenlere, hesabın yüzde 10’u kadar çeyiz parasını da devlet ödeyecek. Üst sınır en çok 4.000 lira olacak. Bu durumda 59 Ay para biriktirenler, yatırılan tutarın yüzde 15’i oranında para almaya hak kazanacak. Üst sınır en fazla 4 bin 500 lira olacak. 5 yılın üzerinde para yatıranlar ise en fazla 5000 TL alacak.

Devletten çeyiz yardımı alabilmek için 27 yaş şartı olduğu için 24 yaşında çeyiz hesabı açarak para yatırmaya başlamak gerekiyor.


Bir önceki yazımız olan Çeyiz Yardımı devlet katkısı başvuru şartları başlıklı makalemizde çeyiz desteği başvuru, Çeyiz hesabı nasıl açılır ve çeyiz parası başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ