Çiftçiye kredi yapılandırma müjdesi!

Çiftçiye kredi yapılandırma müjdesi!

Çiftçilerin kullandıkları krediler için yeniden yapılandırma fırsatı geliyor.

Çiftçiye kredi yapılandırma müjdesi!Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni tasarı kapsamında çiftçileri sevindirecek bir karar aldı. Tarımsal amaçlı kooperatiflerden kredi kullanan çiftçiler daha iyi şartlarda kredilerini yeniden yapılandıracak. Yapılandırmanın avantajı ise taksit erteleme. İlk taksit tutarı 2015 yılının ekim ayında başlayıp, 5 eşit taksitte ödenecek.

Kredi borçlusu olan çiftçilerin bazıları hakkında dava açılmış, bazıları da icra takibi altına alınmış olduğu için oldukça zor durumdaydı. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önce davalık olan veya icra takibi başlatılan alacaklar için başvurması halinde davalar sonlandırılacak ve icra takipleri durdurulacak.

İsteyen çiftçilerde alacakların tamamını ödeyebilecek. Bu durumda ilgili mevzuatın öngördüğü şekilde hesaplanarak, ödenen tutardan mahsup edilecek.

Borçlu, taksitini bir sonraki taksit ile birlikte öderse yapılandırma bozulmayacak. Ancak, ikiden fazla taksitin ödenmemesi halinde yapılandırma hakkını kaybedecek.

Muaccel durumda olan borçların yeniden yapılandırılmasıyla, temerrüt faizi kaldırılacak, faiz oranı sözleşmedeki yüzde 3’e çekilecek, her bir taksit sayısı için (1,05) katsayı uygulanacak.

Yeniden yapılandırma fırsatı sunularak, ödenmesi mümkün olmayan kredilerin geri dönüşü sağlanabilecek, kooperatif ortağı çiftçilerinde rahatlaması sağlanacak.


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ