Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması nedir? Doğum Borçlanması hesaplaması nasıl yapılır? Doğum Borçlanması ne kadardır? Çalışan kadınları ilgilendiren bu soruları yanıtlayalım. Bilindiği gibi 5510 sayılı Kanuna göre doğum yapan kadına en fazla 2 çocuk süresi kadar borçlanma hakkı getirildi. 5510 sayılı Kanunun 41 inci maddesine göre, başta askerlik ve doğum borçlanması olmak üzere sigortalı olmadan geçen bu süreler borçlanılarak hizmet olarak alınabilmektedir. Tabi bu durum sigortalının isteğine bağlıdır. Ödeme imkanı olmayanların ödeme zorunluluğu yoktur. Ancak ödeme durumunda emeklilik süresi ödenen süre kadar geri çekilir. Doğum Borçlanması yapabilmek için sigortalı olunan tarihlerde doğum yapmış olma şartı aranmaktadır. Yani doğundan sonra sigorta başlangıcı olan kadın bu haktan yararlanamaz. Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanma süresi en fazla her çocuk için 2 yıl olmak üzere 2 çocukla sınırlandırılmıştır. Toplam doğum borçlanması en fazla 1440 gün olarak yapılabilir.
Doğum Borçlanması hesaplaması asgari ücrete göre belirlenir. En az asgari ücretin %32 si en fazla asgari ücretin %32 sinin 6,5 katı kadardır. Doğum Borçlanması yapacak olan kadın sigortalılar maddi olanaklarının elverdiği ölçüde en düşük, ya da en yüksek belirlenen miktardan ödenir.
Doğum borçlanması hesabını bugünkü asgari ücret üzerinden yaptığınızda borçlanacağınız doğum borçlanması süresi olarak 1440 günü seçersek, asgari ödeyeceğiniz doğum prim miktarı 14,446,08 TL, azami ödeyeceğiniz doğum prim miktarı ise 93,899,52 TL olarak iki farklı ücretle karşılaşıyoruz. Hesaplama formunda çıkan iki sonuç arasında istediğiniz miktarı seçebilirsiniz.İsterseniz alt limittten isterseniz üst limitinden borçlanabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ