Doğum izni 24 haftaya çıkarılıyor!

Doğum izni 24 haftaya çıkarılıyor!

Doğum izni 24 haftaya çıkarılıyor!  Aylardır tartışma konusu olan Üreme Sağlığı ve Çocuk İstismarı Tasarısı’nda değişiklik yapıldı. Sağlık, Adalet ve Aile bakanları, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da onayıyla tasarıdaki 2 önemli maddede değişiklik yaptı. Bu maddelerden birisi doğum izninin uzatılması ile ilgili.

Doğum İzni 24 Hafta 

Tasarıdaki önemli operasyonlardan birisi 16 hafta olan doğum izninin 24 haftaya çıkartılması oldu. Bu sürenin uzatılmasının işverenler açısından kadın personel çalıştırılmaması sonucunu doğurmaması için tedbir alınıyor. İlave edilen 8 hafta için işveren yükünü devlet üstlenecek. Çalışma Bakanlığının desteğiyle kadın çalışanın primleri işsizlik fonundan karşılanacak. Yeni yılın başında son düzeltmeleri yapılarak, TBMM’ye sevk edilmesi beklenen tasarıda, daha önce kamuoyuna açıklanan maddelerde değişiklik olmadı.

Çocukları taciz eden veya tecavüzde bulunan istismarcılara verilen Üreme Sağlığı ve Çocuk İstismarı Tasarısı’nda yapılan değişiklikler çerçevesinde cezalar artırılırken, pedofili hastası hükümlülere, “ilaçlı hadım” uygulaması gündeme geldi.

İlaçlı hadım nasıl uygulanıyor?

TIBBİ adı kastrasyon olan hadımın biyolojik kastrasyon ve kimyasal kastrasyon olmak üzere 2 tipi bulunuyor. Kimyasal kastrasyonla, bireye hap içirilerek veya iğne yapılarak cinsel gücün azaltılması sağlanıyor. Kimyasal kastrasyonda insanın cinsel ilişkiye girebilme yetisi alınıyor. ancak bu aktivitesi ortadan kaldırılmıyor. Bu kişi şahsi olarak cinsel ilişki başlatamıyor.

Kürtajın 10 hafta olan yasal süresinde değişiklik yapılmadı. Süre, ensest ve tecavüz mağdurları için 20 haftaya kadar uzayabilecek. Kürtaj, mutlaka kadın doğumcular tarafından tam teşekküllü hastanede yapılacak. Tecavüz davalarında mahkemeler artık adli tıptan mağdurun “ruhsal sağlığı” ile ilgili rapor istemeyecek. Tecavüz suçlarına verilen cezalar artırılacak. Tecavüzün ceza üst sınırı 18 yıl olacak. Mağdur, engelli çocuksa ceza yarı oranında artırılacak.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. HÜRREM BARIŞ dedi ki:

  hadi artık sıkıntı geldi alt tarafı bir yasa çıkarın artk.

 2. BANU AY dedi ki:

  Toplumumuzda bir erkek düşmanlıgı başladı cinsel suçlar 2005 ten sonra öyle bir yapılmışki uygulamalarıda yasanın kendiside kin düşmanlık adaletsizlik mevcut bu durum son yıllardada devam etmektedir.konu cinsellik çocuk kadın oldugu için üzerine üzerine gidip adaleti etkilemekte yargıyı etkilemekte erkek kıyımına devam edilmektedir.onların ismi magdur.erkekler suçlu.onların beyanlarına itibar edin.onlar yalan söylemezler.kimse durup duruken namusunu ortaya atmaz.bu suçlarda delil olmaz yerine düzmece rapor.hakim saldımı.birileri cocuk,kadın onları ben korurum salmayın tutuklama.BU ÜLKEDE ADALET neden yönlendiriliyor.adalet niye engelleniyor.kısacası erkek düşmanlıgı cezaevleri doldu taştıYARGITAY bu adaletsizligi görmüş suçun ani ve kesik hareketlerle işlenmesi maddesini çıkarın demiş.DİKKAT EDERSENİZ TECAVÜZ OLAYINI İSTİSMAR DİYE VERİYORLAR.çünkü cezalarıda aynı yapmışlar.içeride bir çok masum insan var bunlar tecavüzcü degil.tecavüz harici suçlardan 15 yıl fazladan yatıyorlar.BU ADALETSİZLİKLER için pkk için tüm cezaevindekiler için herkez için GENEL AF ŞART OLDU.Adalete güven kalmadı.düzmece ruh saglıgı raporlarına göre adalet olmaz.cinsellik deyip hep erkekler içeri tıkılmaz.hakim savcılar bile yolda yürümeye korkuyoruz bir çocuk şikayet eder diye.erkekler mecburmu bu korkuyla yaşamaya.adamın karısı zorla yattı dese tecavüz yakında baktı tecavüz bu böyle devam edemez.yargıtayın istedigi madde çıksın raporlar ve cezaları kaldırılsın.tüm içeridekilere apo dahil GENEL AF ÇIKSIN ONLARDA KARDEŞİMİZ.devlet kinle yönetilmez.Barışında kaybsdeni olmaz.

 3. BANU AY dedi ki:

  istismar Tecavüz ruh saglıgını kesin bozuyorsa niye Avrupa Konseyi Test yapın okul başarısına bakın diyor.Onlar test yapıyor okul başarısına bakıyor adaleti arıyor.SİZ bakamayız ugraşamayız demeniz adaletsizlige devam demektir.o zaman onlardan işinize geleni zihniyetinize uyanı al.uymayanı alma sadece iddia oldu masum insanlarıda ruhsaglıgıbozulmuş kabul incelemeden 15 yıldan az olamaz maddesi getir masumlarıda tık.Bu ne vicdansızlık,bu ne kin düşmanlık bu ne adaletsizlik.test yapın okul başarısına bakın inceleyin ayrıca yargıtayın istedigi suçun ani ve kesik hareketlerle işlenmesi maddesini çıkarın

 4. misafir dedi ki:

  ruh saglıgı kalıcı bozuk olan nasıl oluyorda fakülteyi kazanıyor.avrupa konseyi test yapın okul başarısına bakın diyor.tabi bizde bakmıyorlar sırf ceza vermek için düzmece raporlar 15 yıl adam suçlu olmasada cezaevleri doldu.Adli Bilimciler size soruyorum nasıl oluyor kendi yasamını idame edemeyecek derecede ruhsal saglıgı bozuk olan fakülteki kazanıyor.sizin rapora göre kazanamaz ama kazanmıiş demekki yankış rapor vermişsiniz yazık degilmi o adama yıllarca xeza evinde yatacak tek sizin raporunuzdan böyle binlerce şuçsuz kişi var yazık degilmi bu topluma bilgi verin adalet yok deyin konu cinsellik oldumu gerisi teferruat deyin.vicdanmı o ne yahu deyin.böyle rapor verip nasıl rahat yemek bogazınızdan geçiyor nasıl rahat uyuyorsunuz onu bu topluma anlatınız.hatta kalıcı bozuk dediginiz kişilerin hiç ilaç kullanmadıklarını tedavi olmadıklarını yazınız başarılarınızı anlatınız.Bunları delil olarak sunanların delilleri kabul olmadıgını insanların suçsuz içeri tıkmanın güzelligini anlatınız.iki feminist erkek düşmanı eylem yapınca cezaları 20 kat arttırdıgınızı anlatınız.Toplum ne kadar ahlaka önem verdigimizi anlasın çünkü biz ahlaklıksızlık olmasında adaletsizlige razıyız hoşnutuz deyip anlatınız

BİR YORUM YAZ