E-devlet şifremi unuttum! Ne yapabilirim?

E-devlet şifremi unuttum! Ne yapabilirim?

Devlet kurumlarından yapılacak her türlü sorgulamalar, başvurular www.turkiye.gov.tr sitesinden kişiye özel şifre ile yapılıyor. E-devlet şifresi PTT şubelerinde 1 TL karşılığında alınıyor. PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin ediliyor. e-Devlet şifresini vatandaşların güvenliği düşünülerek sadece kendisinin alması zorunlu tutulmuştur. Çünkü e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirmektedir. Bundan dolayı şifreler başvuru sahiplerine özel olarak zarf içerisinde teslim edilir. 

Yeni aldığı şifresi ile beraber sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. İşte bu noktada aklınızda kalacak şekilde rakam ve harflerden oluşan 8 karakterden oluşan bir şifre belirlenmesi gerekmektedir. Bu şifre değişikliği kayıt sonrasında sisteme girilerek “Kişisel Bilgi ve Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği bölümünden gerçekleştirebilir.

Ancak bu şifre unutulduğunda yanlış girildiğinde siteye giriş yapmak mümkün olmuyor. e-devlet sitesi turkiye.gov.tr şifrenizi tekrar alabilmek için neler yapılmalıdır?

Şifrenin kaybedilmesi, unutulması gibi durumlarda turkiye.gov.tr sitesi üzerinden bu şifreyi hatırlatılması veya sıfırlanması güvenlik nedenlerinden dolayı yapılmamaktadır. Bu durumda Tekrar bir PTT şubesine giderek bu kez 10 TL ödeyerek yeni şifrenizi almak zorundasınız.

Mail yoluyla e-devlet şifresinin hatırlatılması yada sıfırlanması gibi uygulama olsaydı, mail hesabınızın başkası tarafından kullanılması, kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi gibi hallerde e devlet bilgilerinize ulaşarak, sizin adınıza istemediğiniz işlemler yapılması mümkün olurdu.

Eğer E-devlet Girişi’nde mobil imza yöntemini kullanıyorsanız bu uygulama geçerli değildir.

e-devlet şifresini unuttuğumuzda teorik olarak aşağıdaki adımları uygulamakta yarar var.

Tahmin ettiğiniz şifreleri deneyin. Ancak üç giriş hakkınız var. Çünkü şifre üç defa yanlış girildiğinde alttaki captcha açılır. Yani alttaki koddaki resimleri girmeniz istenir. Şifrenizi daha sonradan hatırlasanız bile, o kodu girmeyince sistem açılmaz.

Şifre unutulduğunda en çok yapılan yanlış büyük küçük harf girişlerine dikkat etmemektir. Şifrenin doğru olduğundan emin olarak tekrar girerken Caps Look tuşunun etkin olup olmadığına dikkat edin. Dolayısıyla ilk şifre belirlerken büyük harf ve küçük harfte yazıp yazmadığınıza dikkat etmelisiniz. Şifreyi unutmamak için en güzel yöntem şifremizi word sayfasına yazarak görmektir. Sonra kopyalayıp şifre kısmına yapıştırmak daha mantıklıdır.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ