E- Devlet şifresi kullananlar dikkat!

E- Devlet şifresi kullananlar dikkat!

e-Devlet şifresiE-devlet üzerinden işlem yapabilmek için e-devlet şifresi almak gerekiyor. E- devlet şifresi PTT şubelerinden alınıyor. Vatandaşlar e-devlet şifreleri ile e-devlet sitesine giriş yaparak pek çok işlem yapabiliyorlar. Ancak e- devlet şifresi kullananların çok dikkat etmeleri gereken bir konu var.

BTK’dan yazılı açıklama yaparak e- devlet şifresi kullanan vatandaşları uyardı. E-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetlerden faydalanırken gerekli olan şifreler vatandaşlara T.C. kimlik numaralarıyla eşleştirilerek veriliyor. İşte bu nedenle kişisel bilgilerinizi içeren kanallara erişim sağladığı için şifrenin korunmasının çok önemli olduğu bilinmelidir. e-Devlet Kapısı şifrelerinin gizliliği kamu kurumlarınca verilen diğer hizmetlerden faydalanırken de, kullanıcının sorumluluğunda bulunmaktadır. Bu nedenle şifrelerin kimseyle paylaşılmaması gerekmektedir. BTK’nın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

e-Devlet Kapısı şifrelerinin gizliliğinin sağlanması, öncelikli olarak üçüncü şahıslarla paylaşmamaktan geçmektedir. Şifrenin diğer şahıslarla paylaşılması, görünür yerlere kaydedilmesi, e-posta yoluyla şifre istemlerine cevap verilmesi gibi işlemler gizliliğin ihlal edildiği anlamına gelir. Şifre güvenliği için e-Devlet kapısı şifrelerinin doğum tarihi, ardı ardına sıralanan rakamlar gibi tahmini kolay şifreler yerine, büyük harf, küçük harf ve rakam içeren tahmin yöntemiyle bulunmayacak şekilde oluşturulması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Açıklamada, e-Devlet şifresi korunamadığında, aynı şifreyle e-Devlet Kapısı üzerinden şifre sahibi adına işlem yapılması gibi kötü sonuçlar doğuracak durumlarla karşılaşılmasının söz konusu olabileceği göz önünde bulundurularak, e-Devlet şifresinin gizliliğini sağlamak amacıyla dikkatli olunması gerektiği belirtildi.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ