E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-Ticaret Sitesi Kurmak Nasıl Oluyor?

Bir e-ticaret sitesi kurmak için üst düzey webmaster olmanıza gerek yok. Web sitesi altyapıları o kadar çok gelişti ki çok kolay bir şekilde e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Siteniz kurulduktan sonra sizin tek yapmanız gereken ürünlerini eklemek olacaktır. Tabi ki 3 cümle ile anlatılacak kadar da basit değil.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Öncelik ile bir e-ticaret yazılımına ihtiyacınız vardır. Bunu konuda ücretli hizmet veren siteleri veya açık kodlu ücretsiz yazılımları tercih edebilirsiniz. Seçebileceğiniz ücretsiz birçok e-ticaret yazılımı mevcuttur. Bunlar Opencart, WordPress, Magento, PrestaShop, nopCommerce … diye sayabiliriz. Daha başka yazılımlar daha sayabilirim fakat en sorunsuz yazılımlar bunlardır. Bir domain satın aldınız ve e-ticaret sitesi için bir yazılımı seçtiniz bundan sonra ne yapacaksınız. Şimdi bunları ele alalım.

Bir e-ticaret sitesinin olmaz ise olmazları arasındadır arama motoru optimizasyon çalışması (SEO). En profesyonel çalışmanız gereken nokta bu kısımdır aslında. Sizin Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorları üzerinde ilk sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır. Detaylı bir şekilde seo çalışması yapılması gerekmektedir.

Sosyal Medya Çalışmaları

Web siteniz için trafik çekmekte, ürünlerinizin reklamında kullanacağınız sosyal medya için sıkı bir çalışma yapmalısınız. Facebook, İnstagram, Pinterest, Twitter, Google Plus gibi sosyal medya alanlarında birer hesap açıp organik olarak takipçi kasmanız lazım. Satışlarınızı arttırmada bir numaralı yardımcınız olacaktır sosyal medya.

Reklam Çalışmaları

Reklam çalışmaları, sizin müşteri çevrenizi geliştirecektir. Aynı zamanda fırsatlarınızı duyurabileceğiniz bir araç olacaktır. Yaptığınız reklamların yarar sağlaması için doğru bir çalışma yapmalısınız. Örneğin sizin e-ticaret siteni bebek giyim üzerine ise reklamlarınızı annelerin, anne adaylarının takip ettiği sayfalara yada bebekler ile ilgili bloglara vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

SSL Sertifikası

E-ticaret siteleri için yapılan bağlantıların güvenliği için gereklidir. Müşterilerinizin sizin işletmenize güvenmesi açısından da çok önemlidir. Sonuçta kredi kartı, kimlik veya adres bilgileri ile alışveriş yapacaklar. Bunların gizli ve güvende olması çok önemlidir. Ayrıca POS başvurularınızda bankalar ve ödeme aracı firmalar ile işlem yapabilmek için SSL sertifikanız olması gerekmektedir. Bu SSL sertifika ayrıca SEO için de büyük önem arz taşımaktadır. Google SSL sertifikası olan siteleri daha önce göstermektedir.

E-Ticaret Sitesi İçin Zaman ve Emek

E-ticaret sitelerinde başarı kolay yakalanılan bir durum değildir. Özenli ve dikkatli bir çalışma gerektirmektedir. Gerekli zaman ayrılmadığı taktirde başarısızlık kaçınılmazdır. Ürünlerin fotoğraflarını özenle çekilmeli, ürün bilgileri eksiksiz girilmeli, açıklamalar, etiketler hepsi için ayrı ayrı zaman ayrılması gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan <En çok kazandıran meslekler< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*