Edremit Belediyesi işçilerine 900 TL’lik zam

Edremit Belediyesi işçilerine 900 TL’lik zam

edremit-belediye-iscilerine-zamBalıkesir Edremit Belediyesinde görev yapan işçiler bir süredir Belediye-İş Sendikası aracılığı ile zam taleplerini yetkili mercilere iletmek için görüşmeler yapıyordu.

Nihayet Belediye ile Belediye-İş Sendikası arasında anlaşma sağlandı. Toplu iş sözleşmesi imzalanarak, 112 işçinin maaşı 1.000 TL’den 1.900 TL‘ye arttırıldı.

Zamma sevinen işçiler sözleşme sevincini davul-zurna eşliğinde eğlenerek kutladı.

Edremit Belediyesi’ndeki müzakereler olumlu sonuçlanarak mutlu bir imza töreni düzenlendi. Aylardan bu yana süren görüşmeler sonucu işçilere yüzde 70 oranında zam yapıldı. Belediye Başkan Vekili Fatih Çağlar, Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Yüksel Özden, MİS Genel Sekreteri Mehmet Oruç Öz, MHP Edremit İlçe Başkanı Ahmet Soylu, Daire müdürleri ve işçilerin katıldığı toplu iş sözleşmesi töreninde imzalar atıldı.

Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Yüksel Özden, 40 gündür devam eden toplu iş sözleşmesinin olumlu sonuçlandığını Edremit Belediyesi işçisinin vefakar ve çalışkan olduğunu hatırlatarak, işçilerin 1-2 yıldır düşük ücret aldıkları için psikolojilerinin bozulduğunu söyledi. Özden 1.000 TL alan işçinin bundan sonra 1.900 TL alacağı için sorununun çözüldüğünü belirtti.

Özden, “Edremit Belediyesi’nde çalışan işçi arkadaşlarımız bu bölgede bulunan diğer belediyelerdeki işçiler gibi ücret almaya başlayacak. 20 yıldır Belediye İş Sendikası’na sadece işçiler 4 yıl ara verdi. Sendika olarak işçilerimizin sıkıntılarını çözmeye çalışıyoruz. Onlara her zaman kapımız açık. Hak ettiğimiz ücretin temelini attık, iyi pazarlık yaptık” dedi.

Edremit Belediye Başkan Vekili Fatih Çağlar ise törende işçilerin daha fazlasını hak ettiğini söyledi.

“Komşu belediyelerin maaş bordrolarına bakınca en düşük ücreti bizim işçimizin aldığını gördük. Memur arkadaşlar ile işçi arkadaşların maaşları arasında çok fark vardı. Sizlerin yüzünün gülmesini istedim. Bende aile babasıyım, 1.000 TL ile geçinmek zor. Belde belediyeleri bile fazla ücret alıyordu. Sizlere daha fazla zam vermek isterdik ancak biz borçlu belediyeyiz. Sizlere yüzde 70 zam yaptık ve ikinci yıl içinde yüzde 10 zam kararlaştırdık. Sizler bunların çok fazlasının hak ediyorsunuz” diye konuştu.

İşçiler yapılan maaş zamlarını davul-zurna eşliğinde oynayarak kutladılar. Ayrıca belediye bahçesinde lokma dağıttılar. Daha sonra da Belediye Başkan Vekili Fatih Çağlar, Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Yüksel Özden, MİS Genel Sekreteri Mehmet Oruç Öz toplu iş sözleşmesini imzaladı.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ