Ehliyet alacaklar için Müjde! O kural kalktı!

Ehliyet alacaklar için Müjde! O kural kalktı!

ehliyet_alacaklara_mujdeEhliyet ile ilgili yönetmelikte yapılan değişikliklere birçok kişiyi ilgilendiren bir uygulama eklendi. MEB ehliyet alacaklar için ilk okulu bitirme şartını uygulamaya başlamıştı. Ancak İlköğretim 4 yıla indiği için 5’inci sınıftan ilkokulu terk ettiği için diploması olmayanlar ehliyet alamıyordu. Bu durumda olanların sesini duyan MEB, bu uygulamayı kaldırdı. Böylece 5. sınıfı tamamlamayanların sürücü kurslarına alınmaması hükmü de kaldırılmış oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçmiş yıllarda dördüncü sınıfı tamamladığı halde 5. sınıfta okulu terk ettikleri için diploma alamayanlara “ehliyet müjdesi” verdi. İlkokul mezunlarının ehliyet alabilmelerinin önünü açan torba yasanın 2 yıl önce uygulamaya başlamasından sonra şimdi de, geçmişte ilkokul 5. sınıftan terk olan kişilerin ehliyet alabileceğini açıkladı.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, 81 il valiliğine ve Emniyet’e bir yazı göndererek kanunda “en az ortaokulu veya sekiz yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları” şeklindeki ifadenin 2012 yılında “Öğrenim durumu itibariyle en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları” olarak değiştirildiğini böylelikle ilkokul seviyesinde eğitim görenlerin sürücü sertifikası sonrası sürücü belgesi almaları yönünde düzenleme getirildiğini anlattı. Küçük, dördüncü sınıf bitirenlerin ilkokul düzeyinde eğitim görmüş olduklarını, beşinci sınıftan ayrılmış veya beşinci sınıf için açık ortaokula kayıt yaptırmış olanların ilkokul mezunu sayılacağını kaydetti.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ