Ehliyette yeni dönem başlıyor!

Ehliyette yeni dönem başlıyor!

Ehliyette yeni dönemEhliyet almak isteyenler yeni yönetmelik kapsamında belirlenen şartlara uyacaklar. Sürücü kursları, ehliyet sınavları ve kriterler yeniden düzenlendi.

Geçtiğimiz aylarda üzerinde değişiklik yapılan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyetle ilgili yeni düzenlemeler getirdi. Yeni düzenlemeye göre direksiyon sınavlarının süreleri arttı, puanlama sisteminin kaldırıldı. Hata yapanın sınavının bitirileceği yeni düzenlemede teorik ders süreleri de azaltıldı. Düzenleme ile “her türlü şartta araç kullanabilen kişi” sürücü belgesi alacak.

Yeni Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, yeni yönetmeliğin, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun, sektör temsilcileri ve tüm ilgililerin görüşlerini alınarak hazırlandığını belirtti.

Yeni yönetmeliğe göre direksiyon sınavı çok zorlaştırıldı. Küçük, “Bugüne maalesef sürücü belgesi alanların bir kısmı trafiğe çıkamıyordu. Bundan sonra her türlü şartta araba kullanabilen kişi sürücü belgesi alacak. Sınav süresini de artırıyoruz 15 dakikadan 30 dakikaya çıkardık” dedi.

Uygulama sınavında zorlu şartlarda araba kullanabilen kişilerin sürücü belgesini alacağını vurgulayan Küçük; “iki araç arasına park edebilecek, yokuşta arabayı durdurup kaldırabilecek kişiler ehliyet alacak. İller tarafından belirlen sınav alanları daha büyük mekanlar olacak. Direksiyon sınavları çok kısa mesafelerde yapılmayacak”

Sürücü adaylarına mutlaka gece eğitimleri de verilecek. Ancak gece sınav yapılmayacak.

B sınıfı ehliyet için 63 saat olan teorik ders süresi 30 saate indirildi. Ders programları da revize edilerek Talim ve Terbiye Kurulunun onayına sunuldu.

Programlarda günlük hayatta kullanmayan gereksiz bilgileri çıkarılarak, lazım olan bilgilerin eklediklerini anlatan Küçük, eğitimlere kaza tutanağının nasıl tutulacağı, trafik psikolojisi gibi konuların eklendiğini bildirdi.

Yıl sonuna kadar tüm illerde elektronik sınav yapılacak

Ehliyet yazılı sınavında, daha önce 120 soru sorulurken yeni uygulamayla 60’a düşürüldü. “Daha önce 3 dersin sınavları ayrı oluyor ve değerlendiriliyordu. Yönetmelikteki değişikliğe göre, 3 dersi tek sınav halinde değerlendireceğiz. Bu uygulama AB ülkelerinde de böyle oluyor. Ayrıca bundan sonraki süreçte elektronik sınavı artıracağız. Şu anda elektronik sınav sadece Ankara’da yapılıyor. Haziran ayı sonuna kadar 10 büyük ilde, yıl sonuna kadar ise bütün illerde elektronik sınava geçmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Sürücü Belgesi daha kısa sürede alınacak

Yeni düzenlemeylerSürücü belgesi alma süresinin de kısalıyor. Eski yönetmelikte 3-3,5 ayda sürücü belgesi alınırken yeni yönetmeliğe göre bir ayda sürücü belgesi alınabilecek. Önceki yönetmelikte teorik ve direksiyon eğitimlerini bitirenlerin sınava girerken, şimdi teorik dersi bitirenler teorik sınava, direksiyon eğitimini bitirenler direksiyon sınavına gireceği için bu süre kısalacak. Direksiyon eğitimine esnek sistem getiriliyor. Eskiden B sınıfı için pist alanlarında ve akan trafikte 10’ar saat olan çalışma zorunluluğun, artık sürücü kurslarının isteğine bağlı olarak, pist alanında veya simülatörle verilecek.

Buna karşın akan trafikte çalışma zorunluluğu 10 saatten 13 saate çıkarıldı.

Emniyet kemeri takmayanın sınavı iptal

Yeni yönetmelikte en büyük değişikliklerden biri de direksiyon sınavlarındaki puanlama sistemi.

“Direksiyon sınavlarıyla ilgili eski sistemde 100 puan üzerinden belirli kriterlere göre değerlendirme yapılıyordu. Hata yapıldığı zaman puan düşerek, sürücü belgesi alıp almayacağı belli oluyordu. Çok önemli hatalarda 2, 3, 5 puan düşüyordu. Örneğin eski mevzuata göre kurallara uymadan aracı çalıştıranlardan, emniyetli ve rahat kalkış yapamayanlardan 2 puan düşüyordu. Yeni mevzuata göre bu üçe ayrıldı. Bunlardan her hangi birini yapmayan sürücü belgesi alamıyor ve o anda sınavı bitiyor. Yeni yönetmeliğe göre, emniyet kemerini takmayan, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmeyenlerin sınavı bitirilecek. Aracı çalıştırma ve harekete geçirme yöntem ve kurallarına uymayanların, emniyetli kalkış yapmayanların da sınavı bitirilecek.

Yeni sistemde puanlama usulü kaldırıldı. Önemli hata yaptığı zaman sınavına son verilecek ve sürücü belgesi alamayacak.

Direksiyon eğitiminde devamsızlık hakkı yok 

“Maalesef sürücü kurslarımızda kursiyerlerin eğitim almak istememesi üzerine yeterli eğitim vermiyorlardı. Sınav çok kolay olduğu için eğitime gerek yoktu. Bundan sonra sınavlar zorlaşacağı için sürücü adaylarımız eğitim almak isteyecek, sürücü kurslarımız da onlara isteyerek eğitim verecek. Sınavı zorlaştırıp eğitimi de artırmış olduk.”

Yönetmelikte sürücü kursu personeli ve sınav yapıcılarla ilgili önemli değişiklikler yapıldı. Sınav yapıcılarının 30 saat olan eğitimlerinin 120 saate çıkarılacağını belirtti.

Direksiyon eğitiminde kursiyerlerin devamsızlık hakkı kaldırıldı. Bir defa almadıkları ders için telafi eğitimi olacak. Telafi eğitimine gelmeyenin o dönem ki kaydı silinecek.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre mevcut kursiyerler eski yönetmeliğe göre devam edecekler, hatta sınavlarını da bitirecekler. 1 Haziran’dan itibaren başlayan dönemler için yeni yönetmelik geçerli olacak.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ