“Elektrik Faturaları İçin Dava açın”

“Elektrik Faturaları İçin Dava açın”

hayati-yazici

Bakan Yazıcı vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen elektrik faturaları için mahkemeleri adres gösterdi!

Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedeli için tüketici mahkemelerini adres gösterdi. Vatandaşların en çok şikayet ettikleri bedel olan kayıp- kaçak bedeli yeni bir kararla faturalarda görünmemesine rağmen alınmaya devam ediyor. Bu durumda da faturasını düzenli ödeyen kişiler kaçak kullananların bedellerini ödemiş oluyor. Bu konu ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Yazıcı, sözleşmede açıkça belirtilmeyen bu ücret için iki kuruma itiraz edilebileceğini belirtti. Yazıcı, “Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerine itirazlarınızı iletebilirsiniz. Bin 161 TL’nin altındaki sorunlar için hakem heyetlerine başvurun” dedi.

Elektrik faturalarında kayıp kaçak kullanım bedeli ve sayaç okuma bedeli olarak alınan paranın kendisine iade edilmesi isteyen vatandaşlardan bugüne dek tüketici mahkemelerine başvuranlar oldu. Mahkemenin kararı ile faturalandırılan bedelleri kendilerine geri ödenmesi kararlaştırıldı.

Karar mahkemece kesinleştiği için “kayıp kaçak bedelleri sayaç okuma bedellerini” geçmişe dönük yasal faizi ile geri alınabiliyor. Vatandaşların tüketici hakem heyetlerine birer dilekçe ile müracaat etmeleri ellerindeki faturaları göstermeleri yeterli olacaktır. Elektrik kurumunun temyize gitmeleri de söz konusu değildir. Dolayısıyla kurum parayı ödemekle mükelleftir.


Bir önceki yazımız olan Şubat Önemli Günleri başlıklı makalemizde Şubat, Şubat ayı Önemli Günleri ve Şubattaki Önemli Günler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ