Elektrik su ve gaz kapatmak online olacak

Elektrik su ve gaz kapatmak online olacak

Elektrik su ve gaz kapatmak online olacak   Ev ve işyerini taşıyanların ve yeni eve alanların en sıkıntılı işlerinden birisi de tesisat aboneliğini açtırmak, ya da kapattırmaktır. Elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerini önce kapattırma için her birinin müdürlüklerine teker, teker giderek dilekçe verilmesi gerekmektedir. Daha sonra da yeni taşınılacak ev için başvuru yapılması ve ilgili personelin işlem yapması beklenir. Bu süreç genellikle 2-3 günü bulabilir. Artık bu sıkıntılı işlemler tarihe karışıyor.

E-devlet sistemiyle internetten abonelik adres değişikliği yapılacak.

Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) başkanı olan Başbakan Tayyip Erdoğan, e-devlet hizmetlerinin artırılmasını önerdi. Yeni karar doğrultusunda, taşınırken eski evin elektrik, su ve doğalgazını kapatıp, tekrar açtırma derdi bitecek. Bu abonelikler artık e-devlet sistemi ile internet üzerinden yeni adrese aktarılacak. Avustralya’nın E-devlet hizmetleri örnek alındı.

İhracat İşlemlerine 2 Dakika

BTYK toplantısında, Türkiye’nin e-devlet ile yapılan hizmetlerinin arttırılması kararlaştırıldı. Yeni karar doğrultusunda dünyadaki e-devlet uygulamaları örnek alındı. Güney Kore, bir vatandaşın bir yıl içinde devlet dairelerine gitme süresini 3’ün altına indirme kararı aldı. Bu yönde de çalışma başlattı. Güney Kore’de ihracat işlemleri 2 dakikaya, ithalat da 1,5 saate indirildi. Yine bu ülkede kurulan veri merkeziyle 1,2 milyar TL’lik tasarruf sağlandı.

24 Dolar Tasarruf

ABD, e-devlet hizmetlerini yaygınlaştırarak, devlet dairesine gidilerek yapılan işlem başına 24 dolar tasarruf etti. Filipinler’de 616 firmanın verilerinin sisteme aktarılmasıyla, kayıtdışılık önlendi. Singapur’da pasaport bekleme süresi kısaldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de BTYK’da alınan son kararları değerlendirerek, e-devlet kapısında yeni uygulamalar getirileceğini müjdeledi.

Ergün, e-devlet uygulamaları ile zamandan tasarruf ederek, düşük maliyetlerle vatandaşların işlemleri kolaylaştırılacak. e-Devlet uygulamalarının yaygınlaştırılmasıyla verimlilik artacağı için, zamandan ve maliyetten tasarruf edilecek. Ergün, “Vatandaşımızı, tüm hizmetlerini e-Devlet kapısından yapabilir hale getirmek zorundayız. Bu anlamda BTYK’da Çalışmaları hızlandırma kararı aldık” dedi.

E-Devlet Kapısı, 18 Aralık 2008 tarihinde Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Bu hizmetle vatandaşların 7/24 kesintisiz hizmet alabilmesi hedeflendi. Geçen 5 yıl içinde 15 milyonun üzerinde vatandaş e-devlet kapısından hizmet almayı tercih etti. Genellikle sigorta hizmet dökümü, çalıntı araç sorgulama, dava gibi kendisini yakından ilgilendiren konular vatandaş tarafından e-devletten alındı.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ