Emeklilere Müjde!

Emeklilerin gözü kulağı torba yasa görüşmelerinin başlayarak, yasanın çıkmasına kilitlendi. Torba yasa görüşmelerinin tamamlanmasına kısa süre kala meclisin tatile girmesi torba yasa kapsamında af beklentisi olan emeklileri hayal kırıklığına uğratmıştı.

Hükümet tüm af bekleyenler gibi emeklilere de müjde verdi. Torba yasa tasarısı görüşmelerinin bugünden itibaren devam edeceğini açıkladı. 21-cesit-hastaliga-yakalanana-maas-1Torba yasa tasarısı, emeklilerin ve yaşlıların da yüzünü güldüren maddeleri kapsıyor. Çok yakında yasalaşması beklenen tasarıya göre borçlu emeklilere de af geliyor. 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara çeşitli sebeplerden dolayı yapılan fazla ödemelerden doğan borçları af kapsamına alınıyor. Çalışan emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) borçlarına da yapılandırma imkanı sunulacak.

Faizlerin Tamamı Silinecek

SGDP kesintisi nedeniyle borçlu olan emekllerin de umudu torba yasada. Emekliler eğer bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Kendine ait bir işyeri açan emeklinin maaşından yüzde 15 oranında kesinti yapılıyor. İşte bu kesintiyi ödemeyen binlerce emekliye yansıtılan borçların faizleri affediliyor.


Bir önceki yazımız olan <Emeklilerin zamlı Temmuz maaşları< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*