Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt

Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt

Faruk ÇelikEmeklilikte yaşa takılanların merakla beklediği “erken emeklilik” umudu ile değişik açıklamalar yapılıyor. Erken emeklilik ile ilgili çalışmalar olduğuna dair açıklamalar yapılırken, ertesi gün Maliye Bakanı “Erken emeklilik ödemeleri hükümete büyük bir yük getirir. Böyle bir çalışmamız yok” diyor. Bu açıklamalar 5 milyonu aşkın erken emeklilik umudu taşıyan vatandaşın hayal kırıklığına yol açıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten; sosyal güvenlikte emeklilik için yaşa takılan veya 60 yaşını aşıp prim günü eksik olanlarla ilgili çalışma yapılıp yapılmadığı ile ilgili yeni açıklamalar geldi. Çelik, mali dengeleri etkilemeyecek bir düzenleme için ön çalışma yaptıklarını açıkladı.

Çelik açıklamasında, “Özellikle sağlıktan yararlanamayan vatandaşlarımızla ilgili bir çıkış yolu bulmak için çalışıyoruz” dedi. Dün akşam Meclis’te bakanların farklı açıklamalarıyla ilgili ısrarlı sorular üzerine konuyu değerlendiren Çelik, şunları söyledi:

Toplamı 5 Milyon 765 Bin

Çelik açıklamasında 5 Milyon 765 Bin kişinin merakla beklediği yanıtlar verdi. “Ülkemizde 265 bin, 60 yaşını aşmış ve prim gününü dolduramamış vatandaşımız bulunuyor. Prim günü doldurduğu halde yaşı dolduramayan ve yaş bekleyen vatandaşlarımızın sayısıysa 2000 öncesi itibariyle 5,5 milyon civarında. Önceki iktidarlar döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili yapılan düzenlemelerden çok çeken bir milletiz. Bugün, eğer bazı ülkelerde kriz yaşanıyorsa bu krizin altında sosyal güvenlik sistemlerindeki popülist yaklaşımlar vardır. Yunanistan’a baktığınızda bunu görebilirsiniz.

Çözüm Önerileri Var

Bu nedenle, sosyal güvenlik sisteminin mali boyutunu sarsacak bir düzenlemeyi getirmek bu ülkeye yapılabilecek ihanet olabilir. Vatandaşların talepleri ve çözüm önerileri var. Biz bu konuları değerlendiriyoruz. 1999’da getirilen yasayla oyunun kuralı oyun ortasında değişmiştir, yanlış olan budur. Aslında yeni işe girecekler, yeni başlayacaklar için bu uygulama olsaydı bu sorunları yaşamayacaktık. Ama on yıllık çalışana siz diyorsunuz ki ‘Beş yıl daha fazla çalışacaksınız.’

Nasıl Düzenleme Yapılabilir? 

Mali dengeleri bozmamak için ekonomiden sorumlu Bakanlarla ortaklaşa çalışmalarımız sürüyor. Ekonomi Bakanına “Gündeminizde böyle bir şey var mı?’ diye sorulunca “Yok” diyorlar. Bizim gündemimizde mali boyutu bozacak, mali dengeleri bozacak bir düzenleme kesinlikle yok. Ama ‘Acaba bir çıkış yolu olabilir mi? Mağduriyetlerin giderilmesiyle ilgili bir çalışma yapılabilir mi?’ gibi bize gelen teklifler üzerinde biz çalışıyoruz. Özellikle sağlıktan yararlanamayan vatandaşlarımızla ilgili bir çıkış yolu bulunabilir mi diye düşünüyoruz. Teknik ayrıntılar bunlar.


Bir önceki yazımız olan 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları açıklandı-Tıklayın! başlıklı makalemizde 13 Nisan ehliyet sınavı sonuçları, 13 Nisan MTSAS sonuçları ve 2013 Ehliyet sınav tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. niyazi taş dedi ki:

    öncelikle selamün aleyküm sayın bakanım ben iki yıldır okulda işkur tamizlik görevlisi olarak çalışıyorum tyçp adı altında ilk üçaylık girmiştik daha sonra sekiz aya uzatıldı ve ve biz ayrıldıgımızda iki yıldasekizay çalışabiliyorduk ama sonra yönetmelik degiştirildi ve bu ikiylı üç aya indirildi ve bizide müdürümüz memenuniyet yazısı yazarak geri çagırdı ve şimdi dokuz aylık çalışıyoruz ikibuçuk ayımız kaldı ama ben endişe duyuyorum kırbir yaşına gelmişim bana kimse iş vermiyor yaşlısın diye ama benim oniki ay çalışmak zorundayım benim üç tane çocugum var birde eşim kendimle beraber beş nüfusa bakmakla mükellefim bunların nafakasın kazanmak zorundayım ben kadro istemiyorum sözleşme verin yeter yani ben oniki aylık iş istiyorum oniki ay çalışmak zorundayım üç ay boşluk verildimi benim ekonomik durumum bozuluyor ve daha sonra çagrılıp çagrılmıyacagımızda belli diyil bir garantisi yok ne olur bize bir hak tanıyın allah rızası için sayın bakanım geregin bilgilerinize arz ederim

BİR YORUM YAZ