Evlenme ikramiyesi nasıl alınır?

Evlenme ikramiyesi nasıl alınır?

Evlenme ikramiyesi halk arasında çeyiz parası adı altında verilen bir ödenektir. Çeyiz parası almak için, kız çocuğunun yetim aylığı alıyorken evlenmesinden dolayı aldığı aylığın kesilmesi gerekir. Tabi ki her evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmemektedir. Bu nedenden dolayı yetim aylığı almaya başlayan ve yetim aylığı aldığı sırada evlenen kız çocuğuna çeyiz parası verilmektedir.

Evlenme İkramiyesi, evlenme ödeneği ve çeyiz parası (5434 sayılı Kanuna göre)

Evlenmeleri nedeniyle, dul ve yetim aylığı kesilen; eşlere, kız çocuklara, ana’ya bir defaya mahsus olmak üzere, almakta oldukları dul ve yetim aylıklarının on iki aylık tutarının ikramiyesi olarak ödenmesidir.

Evlenme İkramiyesi = Hak sahibinin almakta olduğu aylık x 12 

Ancak evlendikten sonra bir yıl geçmeden boşanan veya evlilikleri fesh edilenlerin yeniden aylık bağlanması halinde ödenen evlilik ikramiyesinin on iki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez.

Ancak, on iki aydan önce eşi ölerek dul kalanlar için bu durum söz konusu değildir.

Evlenme Ödeneği (5510 sayılı Kanuna göre) 

5510 sayılı Kanuna göre ölüm aylığı alan kız çocuğunun, evlenmesi nedeniyle gelir veya aylıklarının kesilmesi durumunda almakta olduğu aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak ödenmektedir. Aylık veya gelirde bulunan, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri ise evlenme ödeneği verilen iki yıllık sürenin bitimine kadar yükseltilmemek de, bitim tarihi itibariyle yeni oranlarına yükseltilmektedir . Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60. maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.

Evlenme Ödeneği = Kız Yetimin almakta olduğu ölüm aylığı x 24

Evlenme ikramiyesi için nasıl başvuru yapılır?

Evlenme ikramiyesi almak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapmaları gerekir. Dilekçe ekinde evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse evlenme cüzdanının bir örneğinin de SGK’ya verilmesi gerekir. Nüfus kütüğüne işlenen evlilik işlemleri için ise, evlenme cüzdanının verilmesine gerek yoktur. Gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra müracaat eden kişilerin banka hesap numaralarına SGK tarafından hak ettikleri Evlenme ikramiyesi yatırılmaktadır. Çeyiz parası bir defaya mahsus olmak üzere yapılan bir sosyal güvenlik ödeneğidir. Çeyiz parasının birden fazla alınması mümkün olmamakla birlikte, ilk evlilikte alınması şartı da yoktur.

Evlenme ikramiyesi Evlenme Ödeneği Dilekçesine buradan Ulaşabilirsiniz


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ