Facebook’ta “THK Burs Başvuru” Tuzağına dikkat!

Facebook’ta “THK Burs Başvuru” Tuzağına dikkat!

thkEn popüler sosyal ağlardan Facebook’ta son günlerde yeni bir virüsten söz ediliyor. Türk Hava Kurumu adına Facebook’ta açılan etkinlik sayfasını tıklayanlara virüs bulaşıyor.

Facebook’ta Türk Hava Kurumu’nun burs vereceğine dair paylaşımla kullanıcılara virüs bulaştırıyor.

Kimliği belirsiz kişilerce Facebook’ta açılan TKK sayfasında Türk Hava Kurumu’nun 500 bin öğrenciye burs dağıtacağı belirtiliyor. Burs başvurusu yapmak için ise kullanıcılardan ‘Bilet Al’ butonuna tıklaması isteniyor.

Bu butona tıklayanlar burs başvurusu yaptığını zannediyor. Aslında hazırlanan tuzağa düşüyorlar. Çünkü kısaltılmış tuzak link’e girenler habersizce Facebook hesabına virüs bulaştırıyor. Virüs bulaşan kişinin tüm arkadaş listesine bu etkinlik daveti yollanıyor. İnsanların en zayıf noktasını kullanarak hazırlanan tuzakla, kısa sürede binlerce kişi THK ile ilgisi bulunmayan bir sayfaya, bir link’e girmiş oldu.

Facebook’ta olayı fark eden kullanıcıların şikayetleri üzerine Türk Hava Kurumu harekete geçti ve burs vaadinde bulunan sahte hesapları Facebook’tan kaldırdı. Türk Hava Kurumu’nun resmi internet sayfasında da Facebook virüsüyle ilgili uyarı yayınlandı.

THK’nın açıklaması şöyle: “Kurumumuzca yapılan sosyal medya taramalarında ‘Türk Hava Kurumu’ndan 500 bin öğrenciye burs’ başlıklı paylaşımlar yapıldığı ve sosyal medya hesaplarında sayfalar açıldığı tespit edilmiştir. Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan virüslü sayfalara giren kullanıcılar bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Vatandaşlarımızı yanıltmak ve virüslü sayfalara yönlendirmek için yazılan tüm bilgiler asılsızdır ve THK ile ilişkisi yoktur. Kurumumuz bünyesinde burs verilmesi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak Facebook ve Twitter nezdinde gerekli engelleyici girişimler yapılmıştır.


Bir önceki yazımız olan Emeklilikte 5 milyonu aşkın kişinin beklediği yanıt başlıklı makalemizde erken emeklilik, erken emeklilik şartları ve faruk çelik hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ