GBT kaydımın olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

GBT kaydımın olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

GBT Nedir?

Kişilerin suç işlemesi sebebiyle aranmasına karar verilen, kamu haklarından yararlanmaları konusunda sınırlama getirilen kişiler ile çalınan, kaybolan, gasp edilen veya bir olaya karışmaktan dolayı aranan ve müsaderesine karar verilip de ele geçirilemeyen motorlu taşıtların, ateşli silahların ve kimliği ispata yarayan her türlü belgelerin, güvenlik güçleri ile görevli kuruluşlar arasında bilgi akışını sağlamak suretiyle kayıtlarının anayasa çerçevesinde tutulmasıdır. 

Genel Bilgi Toplama; (GBT) Büro Amirliği, Kaçakçılık İstihbarat ve Hareket Bilgi Toplama Daire Başkanlığı adı altında çalışan İçişleri Bakanlığına bağlı birimdir. Emniyet, jandarma, polis, sahil gümrük ve gümrük müsteşarlığından oluşan bir teşkilattır. İllerde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarmada GBT Büro amirlikleri var. İlçelerde ise Büro Amirlikleri var. Buralarda adli kayıtlara dayalı olarak veri girişi yapılarak, GBT kayıtları oluşturulur.

GBT kaydımın olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

GBT kaydının olup olmadığını öğrenmek için şahsi başvuru yapılabilir. Herhangi bir Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapılması halinde GBT kaydının olup olmadığı sorgulanabilir. Emniyet Müdürlüğündeki GBT birimlerine dilekçe ile ya da şahsen müracaat ederek GBT kaydı sorgulaması istenir. GBT görevlisi kişinin isteğine göre resmi belge ile veya şifai olarak bilgi verir. İkinci şekilde de vekalet verilen avukatın dilekçe ile başvurusu halinde şahsın kayıtları varsa, özel bilgileri avukata verilir. Şahısların GBT kaydı özel bir bilgi olduğu için, sadece kendisine veya vekaleti bulunan avukatına verilebilir. GBT bilgileri gizli bilgiler olduğundan dolayı anne- babaya, eş ve çocuklarına kesinlikle verilmez.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. tufan baltaz dedi ki:

  nası olacak bu gbt işi

 2. Gülhan Yeniay dedi ki:

  Gbt’dearanıp aranmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki sayfadan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  1. moris dedi ki:

   ben moris oz gbtem olup olmadigini bildirmenizi dilerim saygilarimla

  2. leyla dedi ki:

   sayfa linki alabilir miyim?

BİR YORUM YAZ