GSS Prim Borcu Sorgulama

GSS Prim Borcu Sorgulama

GSS Prim Borcu SorgulamaGenel sağlık sigortası,GSS 2012 itibariyle yürürlüğe giren bir sistemdir. Türkiye vatandaşlarının sağlık haklarından yararlanmaları için GSS prim ödemelerinin yapılması gerekmektedir. GSS primlerini yatıranlar Devlet hastaneleri, eczaneler, sağlık ocakları, özel hastaneler ve sağlık merkezleri gibi birçok sağlık kuruluşundan hizmet alabilirler. Genel Sağlık sigortası vatandaşları sağlık sigortası kapsamına almaktadır. Bu sistemde belirli kişilerin tüm sağlık hizmetleri ücretsiz olarak karşılarken, bazı kişilerin de sağlık hizmetlerini belirli prim ödemeleri karşılığında almaları sağlanmaktadır.

Kimler Genel Sağlık Sigortasından Ücretsiz Yararlanır?

Sigortalı olarak çalışanlar, istekleri üzerine sigorta yaptıranlar, herhangi bir kuruluştan emekli olanlar, 18 yaşından küçük olanlar ve bu kişilerin yakınları GSS’ndan yararlanmaktadır. Bunun yanı sıra gelir testinden geçen fakir insanlarda genel sağlık sigortasından ücretsiz olarak yararlanırlar.

Bu şartların dışında kalanlar çalışanlar veya işsizler genel sağlık sigortasına prim ödemek zorundadırlar. Genel sağlık sigortası primlerini ödemekle yükümlü olan kişilerin iptal etmeleri mümkün değildir. 18 yaşına kadar ailelerinin genel sağlık sigortası dahilinde olan kişiler, 18 yaşını geçtikten sonra otomatik olarak genel sağlık sigortaları son bulur. Ancak eğitimleri devam edenler SGK’ya başvurarak GSS kapsamına girebilirler. Kişilerin GSS borçlarını öğrenmeleri de mümkün. SGK’ya, bankaya gitmeden nasıl GSS borcu öğrenilir. Aşağıdaki bağlantıya T.C kimlik numarasını girerek GSS prim borcunuzu buradan sorgulayabilirsiniz.  Yine aynı bağlantıdan ödeme de yapabilirsiniz. Ancak aklınıza takılan soruları en yakın SGK Müdürlüğüne giderek öğrenebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ