Hangi mahkemelere başvuru harcı kaldırıldı?

Hangi mahkemelere başvuru harcı kaldırıldı?

Bazı mahkemelere başvuru yaparken alınan harlar kaldırıldı. Harçların CHP’nin Anayasa Mahkemesi‘nde dava açması sonucu kaldırılması kararlaştırıldı.

İcra mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ve Bölge adliye mahkemelerine başvuru yapanlardan alınan 20 TL harç alınması hükmü iptal edildi.

CHP, 6217 sayılı Yargı Hizmetlerinin Hızlandırılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Anayasa Mahkemesi heyeti davayı esastan görüşen kanunun, bölge adliye mahkemeleri ceza dairelerine yapılacak istinaf yolu başvurularında, idari yaptırımlar konusunda sulh ceza mahkemelerince verilen son karara karşı itirazen yapılacak başvurularda ve icra mahkemelerinin kararlarına karşı itirazen yapılacak başvurularda 20’şer lira harç alınacağına ilişkin hükmünü iptal etti.

Yüksek Mahkeme başvurularda harç alınabileceği, ancak düzenlemede adli yargının öngörülmemesi nedeniyle bu hükmün Anayasa’ya aykırı bulunduğu gerekçesine dayanarak iptal istedi.

İptal hükmü, kararın Resmi Gazete‘de yayımlanmasından başlayarak 6 ay sonra yürürlüğe girecek.


Bir önceki yazımız olan Vodafone Aboneleri Şikayet ve Hat Sorunları Çözme başlıklı makalemizde Faturalı Hat, Vodafon Şikayet Hattı ve Vodafon Şikayetleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ